KızlarBiliyor

Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Başarılı ve kazançlı Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? sorusu nasıl cevaplanabilir. Ticaret Nasıl Yapılmalı veya Nasıl Ticaret Yapılmamalı. Ticaret yapmak için nelere ihtiyaç duyulmaktadır. E-Ticaret Nasıl Yapılır? Ticaret yapmak ve para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hayati kurallar nelerdir?

Kar elde etmek adına yapılan karşılıklı alım satım işlemi olarak bilinen ticarette başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken bir çok husu vardır. Ticari faaliyetler hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan atılacak adımlar kötü sonuçlanabilir. Bu neden ile Ticaret Yapmak isteyenlerin belirli kuralları bilmesi ve kendisini sürekli geliştirmesi gerekmektedir.

Ticaret Nedir

Herhangi bir mal veya ürünü belirli bir oranda satın almak, alınan malın üzerine giderleri ve kar oranını ekleyerek satmak anlamına gelir. Bu alanda en önemli olan işlem sonucunda belirlenen bir oranda para kazanmaktır. Bunun içinde ticarette en önemli olan alım işleminin doğru yapılabilmesine bağlıdır. Doğru ürünü doğru fiyata almak ve bunun sonucunda doğru müşteriye bu ürünü ulaştırmak. Kaba taslak bir tabir ile Ticaret Nedir sorusuna bu şekilde bir cevap vermek doğru olacaktır.

Bu bağlamda ticarette en önemli nokta olan satılacak olan ürünü belirlemek ve bu ürün temin etmektir. Bunun için sadece bulunduğunuz bölge ile sınırlı kalmak çok ta mantıklı değildir. Özellikle uluslar arası ürün pazarlama ve ürün temini bu konuda oldukça önemlidir.

Ticaret Nasıl Yapılır

Üretici, Aracı ve tüketici arasında oluşan üçgen ile tabir edilen ticari faaliyette bulunmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ayrıca ticaret nasıl yapılır sorusuna da tek bir cevap vermek mümkün değildir. Kendi içerisinde birbirinden farklı bir çok dala ayrılmaktadır. Özellikle;

 • Üretici olarak ticaret yapmak
 • Aracı olarak ticaret yapmak
 • Pazarlamacı olarak ticaret yapmak
 • Hem üretip hemde pazarlayarak ticaret yapmak

Genel itibari ile bu 4 ana başlık altında ticari faaliyetleri değerlendirebiliriz. İsterseniz bu ana başlıkları kısaca değerlendirelim.

İnsanların ihtiyacı olan ürünleri belirlemek ve bu ürünleri üretmek oldukça zor ve büyük sermaye gerektiren ticari faaliyet olarak belirtebiliriz. Yapılacak olan işin özelliğine göre farklı ölçülerde bir imalathane veya fabrika tarzı bir iş yerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat aracı olarak ticaret yapmak çok daha kolay olabilir. Üretimi yapılan ürünlerin imalatçı ve müşteri arasındaki köprüyü oluşturmak daha kolaydır. Üretimi yapılan ürünleri farklı alanlarda pazarlamak çok daha farklı ve daha kazançlı bir ticari faaliyet olabilir. Bunların hepsini tek çatı altında toplamak ise de oldukça zor olmasına rağmen çok büyük avantajlara da sahip olmanızı sağlar.

Ticaret Nedir Nasıl Yapılır

E-Ticaret Nedir Nasıl Yapılır

Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? sorusu için yaptığımız açıklamalarda E-Ticaretin büyük bir payı olduğunu belirtmek isterim. Son dönemde İnternet üzerinden yapılan ticaret hacmi son dönemin zirve noktalarına ulaştı. Bu imkandan yararlanmak ticaret yapmak isteyenler için kaçınılmazdır. Sizde nasıl ticaret yapmalıyım sorusuna cevap arıyorsanız E-Ticaret Nedir Nasıl Yapılır sorusuna doğru cevabı bulmak zorundasınız. Bu kapsamda E-Ticaret yapmak isteyenlerin öncelikli olarak aşağıda belirtilen sorulara doğru cevaplar bulması gerekmektedir.

 • Ticaret yapılacak ürün veya malzemenin belirlenmesi
 • Tedarikçi zincirinin oluşturulması
 • E-Ticaret sitesinin kurulması
 • Şirket açılışının yapılması
 • Çalışacak deneyimli personel temin edilmesi
 • Reklam ve Pazarlama işlerinin doğru yapılması

Yukarıda belirtilen kurallara dikkat edilerek doğru bir E-Ticaret sistemi geliştirmeniz mümkün. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar bu iş için gerekli olan bilgi ve dijital desteği veren ticaret danışmanlık firmaları ile görüşmelidir.

Ticarette Başarılı Olmanın Sırrı

Yapılacak olan ticari faaliyetin başarılı olup olmaması sizin elinizdedir. Doğru ürün tercihi, doğru pazarlama teknikleri ve doğru zamanlama oldukça önemlidir. Bu neden ile özellikle ilk defa ticari faaliyette bulunacak olanların bir kaç konuya azami önem vermesi tavsiye edilir. Ticarette başarılı olmanın sırrı olarak belirtilen bu özellikleri kısaca sıralamak gerekirse:

Ticaret Nedir Nasıl Yapılır
 • Hangi sektörde ticaret yapacağınıza doğru karar vermek
 • Ürünleri satın alacak müşterilere ulaşmak
 • Doğru personel veya kadro ile çalışmak
 • Firmanızın ve ürünlerin reklamını yapmak
 • Sabırlı ve kararlı olmak
 • Piyasa analizlerini iyi yapmak
 • Sizin ile aynı işi yapan firmaların pazarlama yöntemlerini araştırmak
 • Gelişmeye açık olmak

Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunda başarılı olmanın anahtarı olarak belirtilen bu kuralları iyi inceleyip iyi analiz etmeniz oldukça önemlidir. Doğru zamanda alacağınız doğru kararlar ile sizde ticarette başarılı olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.