KızlarBiliyor

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İnternetten satış yapmak bir çok kişinin son dönemde yapmak istediği bir iş olarak bilinir. Neredeyse her şeyin satıldığı İnternet ortamında rekabet edebilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler. Dükkan açmadan İnternet üzerinden satış yapmak isteyenlerin nereden başlaması gerekiyor. Satış sitesi kurmak için nereye başvurulur. İnternetten satış hakkında tüm merak ettiklerinizi İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnternetten Satış Yapmak

Satış yaparak para kazanmak denildiğinde geçtiğimiz yıllarda bir dükkan açma mecburiyetiniz vardı. Fakat İnternet kullanımının ve İnternet üzerinden alışveriş yapmanın yaygınlaştığı bu günlerde bir dükkana ihtiyaç duymayabilirsiniz. İnternet üzerinden bir satış sitesi kurarak veya farklı alışveriş siteleri üzerinden satış yapabilirsiniz. Ticari bir faaliyette bulunmak veya satış konusunda bir girişimde bulunmak isteyenlerin büyük bir bölümü bu günlerde sadece İnternet üzerinden satış sistemlerini kullanmaktadır.

Sizde İnternetten satış yapmak adına iki farklı yöntemden birisini kullanarak ürün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yöntemlerin birincisi olan ve daha kapsamlı bir araştırma ve yatırım yapmanıza neden olan kendi İnternet satış sitenizi oluşturmaktır. Bu konuda bir girişimde bulunmak isteyenlerin bu işin uzmanları tarafından yapılacak ve özel güvenlik sistemlerinin oluşturulacağı profesyonel bir İnternet sitesi kurmalıdır. Bir diğeri olan ise farklı alışveriş sitelerinden bir sanal mağaza sözleşmesi yapmak ve belirli oranlarda ücret ödemesi yapmaktır. Bu yöntem bu alanda en çok tercih edilen satış sistemi olarak bilinmektedir.

Dükkan Açmadan İnternetten Satış

Yukarıda da belirttiğimiz gibi son dönemde satış yapmak isteyenlerin büyük bir bölümü dükkan açmadan satış yapmak istemektedir. Dükkan Açmadan İnternetten Satış yapmak istemenin nedenleri birden fazladır. Aşağıda bu yöntemin tercih edilmesinde en çok etkili olan nedenler belirtilmiştir.

  • Yapılmak iş için bir dükkan ihtiyacının olmamamı
  • Dükkan kirası ve depozito gibi giderlerin olmaması
  • Dükkanda çalıştırılacak personel giderlerin bulunması
  • Dekorasyon, raf ve diğer gereksinimler için harcama yapılmayacak olması
  • Tabela ve farklı tanıtım giderlerinin olmaması
  • Sadece bulunduğunuz bölgeden değil tüm İnternet kullanıcılarına ürünlerinizi tanıtmak ve satma imkanınızın olması

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı İnternetten Satış Yapmak bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sizde İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler hakkında verdiğimiz bilgiler dahilinde bu alanda bir girişimde bulunabilirsiniz.

İnternetten Satış İmkanı Veren Siteler

Milyonlarca kişiye satmak istediğiniz bir ürünün reklamını yapmak ve milyonlarca kişiye ulaşmak adına İnternet büyük bir avantaj sağlar. Kendi İnternet sitesini kurmak ve bu rekabetin içerisinde yer almak bazen çok zor olabilmektedir. Bu neden ile bir çok girişimci İnternetten satış imkanı veren siteler aracılığı ile satış yapmaktadır. Sizde Türkiye’de herkes tarafından bilinen ve kullanılan online satış siteleri ile anlayarak bu siteler üzerinden satış yapabilirsiniz. Satacağınız ürünler için belirli bir miktarda komisyon ödemesi yaparak çok daha fazla kişiye ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

Reklamınızı kolaylıkla yapmanıza imkan veren bu tür siteler bilindiği üzere: N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol, Cimri ve Akakçe olarak sıralanabilir. Bu ve bunun gibi herkes tarafından güvenilir alışveriş sitesi olarak bilinen İnternet siteleri ile görüşerek sizde kendi mağazanızı oluşturabilirsiniz. Tabi ki bu işi yapmak isteyenlerin belirli bir takım gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Özellikle bu işi yapmak isteyenlerin ruhsat sahibi olması gerekmektedir. Yani yapılacak olan alışverişler için fatura kesme şartı bulunmaktadır. Resmi bir iş yeri ruhsatı ve fatura kesme imkanına sahip olanlar bu firmalar ile görüşerek her ürün belirli bir miktar ücret ödemesi yaparak ürün satışına başlayabilir.

İnstagram Üzerinden Satış Yapmak

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler hakkında bilgi verirken son dönemin alışveriş imkanı tanıyan İnstagram uygulamasından bahsetmeden geçmek olmaz. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan İnstagram on binlerce iş yerinin bu kanal üzerinden satış yapmasına ve para kazanmasına yardımcı olmaktadır. İster kendi ürününüzü isterseniz herhangi bir markının ürünün satmak adına bu uygulamadan ücretsiz mağaza açabilirsiniz.

İnstagram takipçilerine ulaşmak ve ürünlerini tanıtmak için herhangi bir ücret almayan bu uygulama ile sizde İnternetten satış yapma adına bir girişimde bulunabilirsiniz. Özellikle komisyonlu satış olarak bilinen ve başka markaların ürünlerini kar payı sistemi ile satış yapmak isteyenlerin bu sistemi muhakkak kullanmasını tavsiye ederiz. Bu alanda geçtiğimiz günlerde yayınladığımız İnstagramda En Çok Satılan Ürünler başlıklı yazımızı okumanıza ve bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.