KızlarBiliyor

Bayanlara 300 Koyun 2018 Yılında Verilecek

Bayanlara 300 Koyun 2018 Yılında Verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 300 koyun desteği uygulamasını 2018 yılında hayata geçireceğini açıkladı . Verilecek olan hayvan hibelerine gelecek yıllarda da devam edileceği açıklanmıştır. Köyde hayvancılık yapmak isteyen Bayanlara 300 Koyun 2018 Yılında Verilecek. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar ve başvurular hakkında merak ettikleriniz aşağıda belirtilmiştir.

Köyde Yaşayanlara Hayvan Desteği

Yapılacak olan bu uygulamanın asıl amacının köylerden kente göçün önüne geçmek olacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba asıl amacın köye geri dönmek değil, köyde yaşayan nüfusa sahip olmaktır, açıklamasında bulunmuştur. Bu neden ile verilecek olan bu hayvan desteğinin ilk muhatapları da hali hazırda köyde yaşayanlar olacaktır. Bunun için bu hibe imkanından yararlanmak isteyen tüm köyde yaşayan vatandaşlarımız şartları taşımaları halinde başvuruda bulunabilecek. Ayrıca önceliğin bayanlara verileceği açıklanmıştır. Yapılan açıklamada kadınların köyde kalmaları demek çocukların ve eşin de köyde kalması anlama gelmektedir. Bu neden ile köyde yaşayan bayanların bu imkandan yararlanması için önceliği bulunmaktadır.

2018 Yılında 500 Bin Koyun Verilecek

Kırsal alandaki hayvancılığın daha aktif yapılması, köylerden kente göçün engellenmesi ve ithal hayvan alımını bitirmek amacı ile bu destek verilecektir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda 2018 yılında 500 bin adet damızlık koyun dağıtımının yapılması planlanmaktadır. Ayrıca gelecek yılda aynı rakam 500 bin damızlık koyun dağıtımı yapılacaktır. Bu kapsamda neredeyse bu işi yapmak isteyen tüm köylülere hayvan hibesi verilmesi planlanmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi köyde hayvancılık yapmak isteyenler arasında köyünde yaşamaya devam edenlere öncelik verilecektir. Sizde bu imkandan yararlanarak köyünüzde hayvancılık yapmak istiyorsanız başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

300 Kuzu Sürü Sahibine Kalacak

Verilecek olan hayvancılık desteklerinin her geçen gün ayrıntıları belli olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklama yapan Fakıbaba; Kırsal alanda köyde yaşamak ve hayvancılık yapmak isteyenlere 2018 yılı büyük kolaylıkların sağlanacağının müjdesini verdi. Köyünde arazi sahibi olan vatandaşlarımıza bu arazilerin ipotek edilmesi karşılığında 300 koyun hibe verilecek. Verilecek olan koyunların kuzulaması ile birlikte ödeme işlemleri yapılmaya başlanacak. Kuzularını isteyenler kendileri istedikleri yere satabilecekleri gibi isteyenler ise devlet kesim noktalarına en yüksek fiyat garantisi ile satabilecek. 300 Damızlık koyun desteği alanlara ayrıca birbirinden farklı destek ve ödemeler de yapılacaktır. Bunların neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse;

  • Kendi sürüsünün çobanı olan köylülere asgari ücret miktarında maaş bağlanacak
  • Ayrıca bu kişilerin sigortaları da devlet tarafından yapılacaktır
  • İhtiyaç sahiplerine ahır yapımı için destek verilecek
  • Yem ve ilaç desteğinin yanında veteriner desteği de devlet tarafından verilecektir

Bu imkanlar ile köyünde hayvancılık yapmak isteyen Bayanlara 300 Koyun 2018 Yılında Verilecek olup başvuru tarihleri henüz açıklanmamıştır. Başvuru tarihleri ve Hayvancılık Hibeleri 2018 imkanları hakkındaki güncel bilgileri sitemizden takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.