KızlarBiliyor

Öğrenciler İçin HES Kodu Nasıl Alınır

Öğrenciler İçin HES Kodu Nasıl Alınır

HES Kodu kontrollü Sosyal Hayat Kapsamında geliştirilen bir kod sistemidir. Hayat Eve Sığar anlamını taşıyan Hes kodu olmayanlar bir çok işlemi yapmakta zorlanacaktır. Özellikle seyahat edecek olanlar bu koda sahip değilse bilet alamayacaktır. Bu neden ile HES kodu olmayanlar en kısa sürede aşağıda belirtilen yöntemlerden birisini kullanarak bu kodu almaları gerekmektedir. Bu konuda okulların açılması ile birlikte okul yönetimleri tarafından öğrencilerin de bu koda sahip olmaları istenmektedir. Öğrenciler İçin HES Kodu Nasıl Alınır? Okul için HES Kodu nereden alınır. Hemen hes kodu almak için ne yapılır ve Hes kodu almak ücretlimi soruları son günlerin en çok sorulan sorularının başında gelmektedir. Bu neden ile HES kodu almak isteyenlerin hangi işlemleri yapması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

HES Kodu Nasıl Alınır

Hes kodu ile seyahat izin belgesi maalesef birbirine karıştırılmaktadır. Bu neden ile alacağınız hes kodunun seyahat izinleri için yeterli olmayacağını bilmenizi isteriz. Hes kodu sizin birlikte seyahat ettiğiniz veya birlikte bir ortamda bulunduğunuz kişilerin sonradan Kovid-19 testinin pozitif çıkması ve bu kişinin temaslı kişilerinin belirlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sizin bulunduğunuz bir seyahatte etrafınızda bulunan her kesin HES kodu ile sisteme kaydı yapılmaktadır. Bu kişilerden herhangi birisinin testinin pozitif çıkması durumunda o ortamda bulunan kişiler hemen belirlenmekte ve gerekli önlemler alınmaktadır. Bu salgın sürecinde çok önemli bir olay olduğundan her vatandaşın muhakkak bu kodu temin etmesi talep edilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı herkesin sahip olması gereken HES kodunu 3 farklı yöntem ile bir kaç dakika içerisinde oluşturmanız mümkün. Bu yöntemlerin birisi E-Devlet sistemi üzerinden diğeri ise cep telefonlarının kısa mesaj yoludur. Şimdi E-Devlet Üzerinden HES Kodu almak isteyenlerin yapması gerekenleri kısaca belirtmek istiyorum.

E-Devletten Hes Kodu Nasıl Alınır

E-Devlet şifresine sahip olan tüm vatandaşlarımız 1 dakikada hes kodunu turkiye.gov.tr adresinden alması mümkün. Bu işlemi yapmak için henüz e-devlet şefresi almayanlar bulundukları bölgedeki PTT şubelerine giderek hemen bir e-devlet şifresi alabilirler. Şifresini alan vatandaşlarımız burayı tıklayarak işlem yapacakları internet sitesine erişim sağlayabilirler. Açılacak olan sayfaya e-devlet şifre bilgilerini girerek işlemlerini yapacakları sayfaya geçiş yapabilirler. Açılacak olan sayfadan yeni HES Kodu Üretme bölümünü seçerek anında bu koda sahip olabilirler.

Hes kodu almak isteyenler için SMS yolu ile işlem yapma imkanı da tanınmıştır. E-devlet şifresi olmayan veya İnternet yerine cep telefonunun kullanarak bu işlemi yapmak isteyenler aşağıda belirtilen mesajı yollayabilirler.

  • Cep telefonunun mesaj yaz bölümüne girerek sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numarasının son 4 rakamını ve paylaşım süresi (gün,ay,yıl olarak) arasında birer boşluk bırakarak 2023’e sms göndererek bu işlemi yapabilirsiniz.

Hes kodu almak için yapılacak işlemlerden bir diğeri de Mobil uygulama yöntemidir. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını cep telefonunuza indirerek hemen bu koda sahip olma imkanınız bulunmaktadır. Sizde yukarıda belirtilen bu 3 yöntemden herhangi birisini kullanarak bu koda sahip olabilirsiniz.

Okul İçin HES Kodu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kodu öğrenciler dahil herkesin temin etmesi istenmektedir. Kademeli yüz yüze eğitimin hayata geçirildiği bu günlerde okul yönetimi velilerden çocukları için bu kodu almalarını ve okul idaresine bildirmeleri istenmektedir. Bu da Öğrenciler İçin HES Kodu Nasıl Alınır sorusunun araştırılmasına neden olmaktadır. E-Devlet şifresi olan ve kendi hes kodunu turkiye.gov.tr adresinden yapanlar çocukları içinde aynı yöntemi kullanarak kod alma işlemini rahatlıkla yapabilirler. E-Devlet üzerinden kendi Hes kodunu alan veliler sayfanın üst kısmında bulunan yeni Hes Kodu Ekle sekmesini kullanarak 18 yaşından küçük çocukları için hemen bu kodu oluşturabilir. Belirttiğimiz sekmeyi tıkladığınızda üzerinize kayıtlı çocukların listesi sayfanın alt kısmında görebilirsiniz. Buradan hes kodu almak istediğiniz çocuğunuzu seçebilir ve hes kodu oluştur butonuna tıklayarak hemen hes kodunu alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.