KızlarBiliyor

Süt Parası Nedir Nasıl Alınır

Süt Parası Nedir Nasıl Alınır

Doğum yapan annelere verilen tek seferlik bir maddi yardım olan süt parasını kimler alabilir. Süt parası almak için gerekli olan şartlar nelerdir? Doğum parası ve süt parası hakkında merak ettiklerinizi Süt Parası Nedir Nasıl Alınır başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen süt parası desteği ve doğum parası desteği almak isteyenler nereye başvuruda bulunabilir. Emekli olanlar süt parası ve doğum parası desteğinden yararlanabilir mi? Süt parası ne kadar verilmektedir. Doğum parası ne kadar verilmektedir. Süt parası ve doğum parası ödemeleri hakkında ayrıntılar aşağıda verilmiştir. Şartları taşıyan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu imkandan yararlanmak adına hemen başvuruda bulunabilir.

Süt Parası Nasıl Alınır

Doğum yapan anneye bir kereye mahsus olarak verilen süt parası bir diğer adıyla emzirme parası belirli şartları taşıyanlara verilmektedir. Özellikle bu konuda verilen bu destekten yararlanmak isteyenlerin hangi sigorta türünde çalıştığı veya eşinin çalıştığına bakılmaktadır. 4a ve 4b türünden sigortalı olan anneler veya eşleri bu alanda sigortalı olan anneler verilen bu destekten yararlanabilir. 4c statüsünde sigortalı olanlar maalesef bu yardımdan yararlanamazlar. Sizde belirtilen bu tür sigorta çalışanı veya eşi bu tür sigorta çalışanı ise bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirsiniz.

Süt Parası Desteği İçin Gerekli Olan Şartlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir kereye mahsus olarak verilen bu destekten yararlanmak için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartların neler olduğunu öğrenmek isteyenler için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Doğum yapan annenim sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir
 • Sigortalı olarak çalışmayan anneler için eşinin sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir
 • 2015 yılından sonra dünyaya gelen çocuklar için bu destek başvurusunda bulunulabilir
 • Süt parası yani emzirme parası başvurusunda bulunmak isteyenlerin doğumunun gerçekleşmesi ve doğan çocuğun sağ olması gerekir
 • Süt parası başvurusunda bulunulacak çocuğun kimlik kartının çıkarılmış olması gerekir
 • Ödemeler sadece annelere yapıldığından yatırılan bu ödemeyi babalar çekemez
 • Süt parası ödemeleri Ziraat Bankası şubelerine ve PTT şubelerine yapılır
Süt Parası Nedir Nasıl Alınır

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğan çocuklar için verilen süt parası için kimlerin başvuruda bulunacağını yukarıda belirttik. Bunun ile birlikte yapılacak olan yardımdan yararlanmak isteyenler işlemlerini doğum yaptıkları hastane sisteminden de gerçekleştirebilirler. Ayrıca isteyenler bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerinden de gerçekleştirebilirler. Bu işlemleri yapmak isteyenlerin aşağıda belirtilen evraklar ile birlikte başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

 • Süt parası müracaat talep formu
 • Kimlik belgesi
 • Doğum Raporu

Süt Parası (Emzirme Parası) Ne Kadar?

Süt Parası Nedir Nasıl Alınır sorusu için yukarıda verdiğimiz cevaplardan sonra verilecek olan desteğin ne kadar olduğundan bahsetmek istiyorum. Her doğan ve yaşayan çocuk için bir kereye mahsus olarak verilen bu destek 202 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl belirli oranlarda artırılsa da bu yıl ödenecek olan destek miktarı 202, 00 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası Yardımı Nedir

Doğum yapan annelere verilen desteklerden bir diğeri de Doğum Parası Yardımı olarak dikkat çeker. Doğum yapan anneye verilen süt yardımı gibi bu yardım da bir kereye mahsus olarak verilmektedir. Fakat bu yardımda önemli olan kaçıncı doğumun olduğu ile bağlantılıdır. Birinci doğum yardımı, ikinci doğum yardımı, üçüncü ve daha fazla çocuk doğum yardımı olarak 3 farklı değerlendirme bulunmaktadır. Yapılan doğumlarda çocuğun sağ olması kaydı ile yapılan yardım destek miktarları şu şekilde belirlenmiştir;

 • 1. çocuk için yapılan doğum yardımı desteği 300,00 TL
 • 2. çocuk için yapılan doğum yardımı desteği 400,00 TL
 • 3. ve daha fazla çocuk için yapılan yardım desteği 600,00 TL

Kendisi veya eşi sigortalı olarak çalışan tüm anneler verilen bu destekten yararlanabilirler. Yapılacak olan doğum yardımı destekleri kişinin Ziraat Bankasında bir hesabı varsa o hesap üzerine eğer hesabı yoksa bulundukları bölgedeki PTT şubelerine isimleri yatırılmaktadır. Bu ödemeleri sadece anneler alabilmektedir. Ayrıca bu ödeme hakkında bilgi sahibi olmak isteyen veya ödemeler hakkında paranın yatıp yatmadığını e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirler.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.