KızlarBiliyor

Kadınlarda Orucu Bozan Şeyler Nelerdir

Kadınlarda Orucu Bozan Şeyler Nelerdir

Özellikle Kadınlarda Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? İmsak vaktinden gün batımına kadar yemeği içmeyi kesmek anlamına gelen ORUÇ farz olarak bilinen bir ibadettir. Ramazan ayı tarafından yapılan bu ibadet esnasında yasak olanlar ve orucu bozan şeylerin neler olduğu hep tartışılmıştır.  Özel hallerde kadınların oruç tutması veya bu tür bir durumda orucun kazasının olup olmadığı bayanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu neden ile orucu bozan şeyler, orucun kazasını gerektiren şeyler ve oruç hakkında yanlış bilinen gerçekleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kadınlarda Orucu Bozan Şeyler Nelerdir, hangi durumda bayanlar oruç tutmamalı ve bayanların kazan orucu gerektiren durumları.

Orucu Neler Bozar

Ramazan ayında Müslümanlara farz kılınan oruç bilindiği gibi belirlenen zaman aralığında yemek ve içeceklerden uzak durmak, cinsi münasebette bulunmamak gibi ana şartlar taşımaktadır. Bir insanın imsak vakti ile gün batımı arasında bu ve buna benzer durumlara dikkat etmek kaydı ile yaptığı bu ibadette günümüzde bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. Bir çok kişinin orucu bozan ve bozmayan şeylerin neler olduğu ile ilgili bilgiye sahip olmaması ve farklı amaçlarla hazırlanmış sorular bir çok kişinin aklını karıştırmaktadır. İslam dini kolaylıklar ve hoşgörü üzerine indirilen bir din olduğundan bir takım sorular buna kasıtlı olarak sorulmuş gibi gözükmektedir. Bu neden ile öncelikli olarak orucun ne anlama geldiğini, oruç tutacak olanların nelere dikkat etmesi gerektiği ve özel durumlar ile oruç arasındaki bağı bilmek gerekmektedir.

Akil çağına gelmiş ve sıhhatli olan Müslümanlara farz kılınan Ramazan ayı orucu imsak vaktinde başlar ve gün batımında biter.Bu süre ile ilgili bir takım farklı açıklamalar bulunsa da bizler bu konuda yetkili olan Diyanet İşleri Başkanlığının saat dilimlerine uymaktayız. Bu kısa hatırlatmadan sonra ana hatları ile orucu bozan şeyleri belirtmek istiyorum:

 • Oruçlu iken bilerek herhangi bir şey yemek
 • Oruçlu iken bilerek herhangi bir şey içmek
 • Oruçlu iken cinsel ilişkide bulunmak

Belirttiğimiz bu 3 özellik orucu bozan şeyler olarak bilinir ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında kalan ve unutularak veya sağlık nedenleri ile ilgili yapılan müdahaleler farklı şekildi değerlendirilmektedir.

Orucu Bozmayan Şeyler

İnsanlar oruçlu oldukları vakit bir çok şeyden uzak durmak zorundadır. Bu hem oruca hemde yapılan ibate karşı bir görev olarak bilinir. İnsanların açlık halende daha sinirli ve agrasif olduğu bilinmektedir. Bu da orucun diğer bir boyutu olarak değerlendirilmekte ve insanların sınandığı söylenmektedir. Bu neden ile oruçlu olan bir kişinin yemek, içmek ve cinsi ilişkinin dışında diğer olaylara da dikkat etmesi gerekmektedir. Sabırlı olmak, kimseyi kırmamak, oruçlu iken ibadet etmek vb. durumlar oldukça önemlidir. Bu kısa hatırlatmadan sonra orucu bozduğu sanılan ama orucu bozmayan şeylerin neler olduğunu sıralamak gerekirse;

 • Oruçlu olduğunu unutarak bir şey yemek veya içmek orucu bozmaz.
 • Ağzındaki tükürüğü veya balgamı yutmak
 • Dişlerinin arasında kalan ve nohut tanesinden küçük olan bir şeyi yutmak
 • Göze ilaç damlatmak
 • Sürme çekmek
 • Boğazına toz kaçması
 • Vücuduna su kaçmamak kaydı ile duş almak, yüzmek veya havuza girmek
 • Kan aldırmak
 • İstem dışı kusmak
 • Misvak ile dişleri temizlemek

Kadınlarda Oruç

Dinimizde bir çok ibadet hem kadın hemde erkek için farz kılınmıştır. Bunun ile birlikte kadınların özel durumları için bir çok ibadette olduğu gibi oruç ibadetinde de bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Namaz gibi farzların kadının adet dönemine denk gelmesinde herhangi bir kazası bulunmamak ile birlikte oruç döneminde adet olan kadınların bu oruçları kaza etmesi gerekmektedir. Bunun ile alakalı olarak Kadınlarda Orucu Bozan Şeyler Nelerdir ve kadınların hangi durumda orucu kaza etmesi gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

 • Yukarıda belirttiğimiz orucu bozan şeyler hem bayan hemde erkekler için geçerli olmak ile birlikte kadınların özel hallerinde geçerli olanlar;
 • Oruçlu bir kadın gün içerisinde adet görürse orucu bozulur ve yeme içmeye devam eder.
 • Oruçlu iken adet gören bayan o gün ve hastalığı bitene kadar ki süreyi iyileştiği zaman kaza olarak tutar

Oruçlu İken Cinsel İlişki

Yemek yemek ve içmek gibi durumların son verildiği oruç zamanlarında yasak olan bir diğer şeyde cinsel ilişki olarak bilinir. Ramazanda oruçlu olduğunu bilerek cinsel ilişkiye girenlerin oruçları bozulmaktadır. Bu durumda hem kaza etmeleri hemde kefaret gerektirmektedir. Bu neden ile bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında Buhariye göre eşlerin oruçlu iken birbirlerine sarılmaları orucu bozmamaktadır. Eşlerin oruçlu iken birbirlerini öpmeleri iki farklı durum ile anlatılmaktadır. Bunların birincisi oruçlu birisinin eşini öperken boşalma durumu meydana getirirse oruç bozulur ve güne gün kazası gerekir. Herhangi bir boşalma durumu meydana gelmiyorsa oruç bozulmamaktadır. Bu durum biraz sıkıntılı olarak görüldüğü için bu konuda hassa davranmak gerektiği belirtilmektedir.

Cünup İken Oruç Tutulur mu

Sadece Ramazan ayında değil diğer zamanlarda da insanların cünup olarak gezmemesi gerekmektedir. Cünup iken üzerinden bir namaz vaktinin geçmemesi gerektiği oruçlu iken de geçerlidir. Oruçlu iken rüyasından cünup olarak uyananların orucu bozulmaz. Bu ve buna benzer bir durumda kalanların üzerinden bir namaz vakti geçmeden abdest almaları ve oruçlarına devam etmeleri gerekmektedir. Burada önemli olan konu kişinin bilerek değil de kaza ilen cünup kalması olarak değerlendirilir. Bunun ile birlikte oruca başlamadan önce cünup olanlar oruca niyet edebilirler. Niyetlenen kişinin de bir an önce boy abdesti alması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.