KızlarBiliyor

Engelli Memur Sınavında Hangi Sorular Sorulacak

Engelli Memur Sınavında Hangi Sorular Sorulacak

Engelli adaylarının gireceği memurluk sınavı EKPSS sınavında çıkacak soruların dağılımı. Engelli Memur Sınavında Hangi Sorular Sorulacak. Engelli Memur Sınavında hangi dersten kaç adet soru çıkacak. Engelli memur alımı sınavı 2018 yılında hangi tarihte yapılacak. Kura ile engelli memur alımı ne zaman yapılacak.

Engelli Memur Sınavı 2018

Engellilerin devlet memuru olmaları için girmeleri gereken sınava EKPSS Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı denilmektedir. Belirlenen hastanelerden alınacak olan en az % 40 ve üzerinde bir engeli olan vatandaşlarımız bu sınava girmek adına gerekli şartı taşımaktadır. Bunun ile birlikte mezun olunan okullara göre farklı sınav uygulamaları yapılmaktadır. 2018 yılında yapılacak olan bu sınavın geçerlilik süresi ise bu yıldan itibaren 4 yıl olacağı açıklanmıştır. Devlet memuru olmak isteyen ve en az lise mezunu olanların bu sınava girmeleri gerekmektedir. İlkokul veya ortaokul mezunu olan engelliler ise kura ile atamaya tabi olmaktadır.

EKPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak

Bu yıl yapılacak olan engelli memur alımı sınavı başvuruları 6 şubat tarihinde sona erdi. Bu sınava girmek isteyenlerin yapmış oldukları başvuruların ardından sınav tarihini beklemeye başladı. 22 Nisan 2018 Tarihinde 81 il merkezinde yapılacak olan bu sınav sonucunda engelli memur kitapçığı yayınlanacaktır. Ataması planlanan engelli memur tercihleri ise bu tarihten itibaren adaylara bildirilecektir. 4 farklı alanda yapılacak olan bu sınavda aşağıda belirttiğimiz alanlar bulunacaktır.

 • Genel Engelli Grubu
 • Görme Engelli Grubu
 • İşitme Engelli Grubu
 • Zihinsel Engelli Grubu

Yukarıda belirttiğimiz bu grupların her biri kendi arasında farklı sorulara cevap vermek zorunda kalacaktır. Ayrıca bu gruplarda sınava gireceklerin sınav süreleri de farklılık göstermektedir. Bu konuda aşağıda belirttiğimiz listeden sınav süreleri ve verilecek ek süreler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Engelli Memur Sınavı Soruları 2018

Engelli Memur Sınavı 2018 Soruları

22 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan engelli memur sınavında adaylara sorulacak olan soruların dağılımı aşağıda belirtilmiştir. Lise, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları bu konu başlıklarından sorular ile sınava gireceklerdir. 60 sorunun sorulacağı bu sınavda aşağıda belirttiğimiz dersler geçerli olacaktır. Engelli Memur Sınavında Hangi Sorular Sorulacak.

 • Türkçe 15 Soru
 • Matematik 15 Soru
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10 Soru
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi 6
 • Türkiye Coğrafyası 5 Soru
 • Genel Kültür 6 Soru
 • Türk Kültür ve Medeniyetleri
 •  3 Soru

Yukarıda belirttiğimiz ders ve konulardan toplamda 60 soru sorulacaktır. Genel engelli olarak bu sınava girenler ise 60 soru için 60 dakika süreye sahip olacaklardır. Diğer engel gruplarının sınav süreleri yukarıda belirtilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.