KızlarBiliyor

İşkur Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır

İşkur Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları adına Devlet tarafından hibe kredi verilmeye devam ediliyor. Geri ödemesiz devlet desteği alarak dükkan açmak isteyen engellilere 65 bin lira destek verilmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak adına verilen bu desteğe başvuruda bulunarak geri ödemesiz devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. İşkur Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır. Engellilere faizsiz kredi veren bankalar hangileri. Engellilere faizsiz kredi şartları hakkında merak ettikleriniz. İş kurmak isteyen engelliye verilen destekler hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını İşkur Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır başlığı ile sizlerle paylaşıyoruz.

Engellilere Devlet Destekli Dükkan Açma İmkanı

Doğuştan veya sonradan oluşan ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir takım sağlık sorunları yaşayanların belirli bir orana sahip olanlarına devlet destek vermektedir. Sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşları tarafından verilen % 40 ve üzerinde engelli raporu olanlar bu imkanlardan yararlanabilir. Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşların kendi ayakları üstünde durmaları adına bir çok destek bulunmaktadır. Özel veya Devlet Kuruluşlarında belirli bir oranda engelli çalıştırılması kanun ile belirlenmiş ve bu uygulama ciddi anlamda takip edilmektedir. Bir çok iş yerinde engelli kişilerin çalıştırılması teşvik edilmek ile birlikte belirlenen oranın altında engelli çalıştıranlara da cezai işlem uygulanmaktadır. Engelli raporuna sahip ve bu raporda kişinin çalışabileceği beyan edilmiş ise bu kişiler ister özel sektör isterse Devlet sektöründe çalışmak adına başvuruda bulunabilir. Bu konuda engelli raporu olanların nasıl Devlet Memuru olabileceği ile ilgili yayınladığımız Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olabilir başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz kişinin herhangi bir iş yerinde veya Devlet kadrosunda çalışmasının dışında kendi işini kurması için de destek verilmektedir. Engelli Girişimci Desteği olarak bilinen bu destekler her dönem olduğu gibi bu günlerde de verilmeye devam etmektedir. Engelli vatandaşlarımızın kendi iş yerini veya işletmesini kurması için nakit para desteği verilmektedir. Bu destekler bilindiği üzere İşkur aracılığı ile veriliyor. Bu imkandan yararlanarak sizde kendi iş yerinizi rahatlıkla açabilir ve bir çok kişiye iş imkanı sağlayabilirsiniz.

İşkur Engelli İş Kurma Destekleri

Kendi işini kurmak ve ticarete atılmak isteyen engellilere 65 bin liraya kadar hibe yani geri ödemesiz destek verilmektedir. Verilen bu destek yukarıda da belirttiğimiz gibi İŞKUR aracılığı ile verilmekte olup şartları taşıyan tüm engelliler bu desteğe başvuruda bulunabilir. İşkur Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır diye araştırma yapanlar için verilen bu destekler için engellilerin taşıması gereken şartları kısaca sıralamak istiyorum.

 • 18 yaşından büyük olmak
 • % 40 ve üzerinde sağlık raporuna sahip olmak
 • Yapılmak istenilen iş fikrinin hayata geçirileceği il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Hangi nedenden olursa olsun emekli olmamak
 • İşkur sistemine Engelli olarak kayıtlı olmak
 • Başvuru sahibinin üzerine aktif bir iş yeri veya işletmenin bulunmaması
 • Herhangi bir icra dosyasının bulunmaması
 • Girişimcilik belgesine sahip olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan engelli vatandaşlarımızın 65 bin lira iş kurma hibe desteği başvurusu için bağlı bulundukları İşkur birimlerine başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvuralar öncelikli olarak inceleme kurulu tarafından incelenmekte ve yapılacak olan iş fikri kabul edilenlere 3 farklı aşamalı toplam 65 bin liralık hibe desteği verilmektedir. Verilen bu hibe desteği tamamen geri ödemesiz olarak verilmek ile birlikte ilerleyen dönemlerde ayrıca iş büyütme veya makine alımı gibi farklı desteklerden de yararlanması sağlanmaktadır.

Engellilere Faizsiz Kredi İmkanları

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşımayanlar veya verilen destek yapılmak istenilen iş için yetersiz olduğunu düşünenler bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirler. Engellilere faizsiz kredi imkanları sunan Devlet ve Özel Bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan Engelsiz Girişimci Kredi Paketi kapsamında verilen kredilere başvuru yapmanız mümkün. Engelli Kredisi olarak da bilinen bu krediler çok düşük faizli ve uzun vadeli olarak tarafınıza verilmektedir. Engellilere Kredi Veren Bankaların hangileri olduğunu öğrenmek isteyenler için;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası
 • Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Şekerbank

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.