KızlarBiliyor

Toki Borcunu Kapatmak İçin Düşük Faizli Kredi İmkanı

Toki Borcunu Kapatmak İçin Düşük Faizli Kredi İmkanı

Toki tarafından yapılan konutlardan alan vatandaşlara 2018 yılında erken ödeme kampanyası ikinci kez uygulanacak. Yapılan açıklamada borcunun en az % 25 ini ödemek isteyenlerinde bu imkandan yararlanacağı belirtilmekte. Yoğun talep karşısında böyle bir kampanyanın yapıldığı belirtilmekte. Toki Borcunu Kapatmak İçin Düşük Faizli Kredi İmkanı verilip verilmeyeceği merak edilmek ile birlikte yapılan peşin ödeme indirimi herkes tarafından olumlu karşılandı.
Bilindiği üzere bir kaç ay önce yapılan erken ödeme kampanyasında peşin ödeme yapacak olanlara % 20 indirim yapılmıştı. Bu indirim oranında da bir artış yapılarak Toki Borcunu Kapatmak İsteyenlere % 24 oranında bir indirim uygulanacaktır.
Ayrıca önceki kampanyalarda yapılan borcun tamamını kapatma zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. Toplam borcunun % 25 ve üzerindeki miktarı ödemek isteyenler bu imkandan yararlanabilecek. Toplan konut borcunun % 25 ve üzerinde yapılan erken ödeme indiriminden yararlananlar ise kalan borçlarını kalan taksit sayısına bölerek ödemeye devam edebilecekler.

Toki % 24 Erken Ödeme İndirimi

Ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar ve konut satışlarındaki azalmanın önüne geçmek adına yürütülen programa Toki de dahil oldu. Yüz binlerce kişinin ev sahibi olmasına yardımcı olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi yeni bir erken ödeme kampanyası başlatıyor. Toki tarafından yapılan konutlardan taksitli olarak ev satın alanların borçlarının bir kısmını veya tamamını ödemeleri şartıyla % 24 indirim imkanından yararlanması sağlanacak. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin taşımsı gereken şartlar ve başvuru işlemleri aşağıda belirtilmiştir.

Toki Erken Ödeme Şartları Nelerdir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi borcunun en az % 25 i veya tamamını ödemek isteyenlerin yararlanacağı bu indirimden yararlanmak isteyenlerin aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.

  • 2017 yılı Haziran ayı sonuna kadar satışı gerçekleşmiş olanlar
  • Tokiye ödemek ile yükümlü olunan aidat borcunun bulunmaması
  • Emlak vergisi gibi herhangi bir vergi borcunun bulunmaması
  • Toki taksitlerinin ödenmiş olması
  • Almış olduğunuz evin geri ödemesi Haziran 2017 yılında başlanmış olmak
  • Vadesi 12 ay ve daha az olanlar bu imkandan yararlanamaz

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar erken ödeme indirimi imkanlarından yararlanabilirler.

Toki İçin Özel Kredi İmkanı

21 Eylül – 19 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak olan bu kampanyadan konut ve iş yeri sahipleri başvuruda bulunabilecekler. Bu konuda en çok merak edilen konu ise Toki Borcunu Kapatmak İçin Düşük Faizli Kredi İmkanı verilip verilmeyeceği. Bilindiği üzere Nisan ayında yapılan % 20 erken ödeme kampanyası için Devlet bankaları Özel TOKİ Konut Kredisi uygulamasında bulunmuştu. % 98 faiz oranı ile verilen toki borç kapatma kredisi bir çok kişi tarafından uygun görülmüş ve kullanılmıştı. Ama şuan bankaların vermiş olduğu konut kredilerinin çok yüksek olması bu imkandan yararlanmak isteyenlerin en büyük engeli halindedir. Bir çok konut sahibi tekrar bankaların tokiye özel kredi verip vermeyeceğini merak etmekte.

Hali hazırda bu konu ile ilgili kesin olarak bir açıklama yapılmamak ile birlikte büyük bir beklenti oluşmaktadır. Konut kredisi faiz oranlarının normalin çok üzerinde olması bu oranların tokiye özel tekrar indirilmesi büyük bir olasılıktır. Henüz başvuru tarihinin başlamaması ve bu konuda bir açıklama yapılmaması Toki Borcunu Kapatmak İçin Düşük Faizli Kredi İmkanı hakkında görüşmelerin devam ettiği anlamına gelebilir.
Bu neden ile Toki borcunu kapatarak erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyenler bu oranlar ile kesinlikle kredi kullanmayacaktır. Borcunu nakit ödeme imkanı bulunmayanlar kesinlikle kredi oranlarının düşmesini beklemekten başka şansı bulunmuyor. Toki borç kapatma kredisi faiz oranları eylül ayı sonunda büyük bir ihtimalle tekrar açıklanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.