KızlarBiliyor

Lavanta Yetiştirerek Para Kazanmak

Lavanta Yetiştirerek Para Kazanmak

Tarım alanında faaliyet göstermek isteyenlere alternatif tarım ürünleri arasında ilk sırayı Lavanta almaktadır. Getirisi yüksek olan Lavanta Yetiştiriciliği oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Lavanta bahçesi ile elde edeceğiniz lavanta yağının yanında farklı imkanlara da sahip olabilirsiniz. Tarım alanında faaliyet göstermek ve para kazanmak isteyenlerin muhakkak denemesi gereken Lavanta Yetiştiriciliği için bilgi sahibi olmak isteyenler yazımızı muhakkak okumalıdır. Lavanta Yetiştirerek Para Kazanmak son dönemde en çok kazandıran tarım ürünü olduğunu kanıtladı. Birbirinden farklı bir çok alanda değer kazanan lavanta yağını sizde elde edebilir ve ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran Tarım Ürünü

Son dönemde tarım ve tarım ürünlerine olan ilgi gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. En çok para kazandıran tarım ürünü hangisi hangi ürünü satsam para kazanırım soruları bu neden ile oldukça sık sorulmakta. Sizde tanrım ürünü yetiştirmek istiyorsanız Lavanta Yetiştiriciliği deneyebilirsiniz. Getirisi yüksek olan bu işi yapacak olanların 3 sene beklemesi gerekmektedir. İlk yılın %30 ikinci yıl %60 üçün yıl ise % 100 verim alınan lavanta çiçeği bundan sonraki yıllarda tam anlamı ile ciddi paralar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu neden ile uzun vadede ciddi paralar kazanmak isteyenler bu işi muhakkak denemelidir. İklim bakımında da ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yapılan bilinen lavanta işini zaman ile büyütebilir ve çok para kazanabilirsiniz.

Lavanta Bahçesi Çok Kazandırır mı?

Lavanta Yetiştirerek Para Kazanmak isteyenlerin yukarıda da belirttiğimiz gibi 3 yıllık bir süreye ihtiyacı bulunmaktadır. Dönüm başı 8 ile 10 kg lavanta yağı elde edilmesine imkan veren bu bitkiyi ne kadar büyük bir arazide yaparsanız gelirinizi de o kadar büyük olacaktır. Bunun ile birlikte lavanta yağının dışında farklı gelir kaynaklarına da sahip olacaksınız. Bilindiği üzere son dönemde lavanta bahçelerinin turistik faaliyetlere açılması sonucunda bir çok kişi ciddi paralar kazanmaya başladı. Sizde bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak bu tür bir turizm faaliyetinde bulunabilirsiniz.

Lavanta bahçesini fotoğraf çekinmek isteyenlere açanlar lavanta yağından kazandığı kadar bir gelir elde etmektedir. Özellikle düğünlerde dış çekim mekanı olarak sıklıklı tercih edilen lavanta bahçeleri oldukça ilgi görmektedir. Bulunduğunuz bölgede ulaşımı kolay ve insanların rahatlıkla gelebileceği bil alanda ekeceğiniz lavantalar size ekstra bir gelir elde ettirecektir. Lavanta bahçenizi ilgi çekici objeler ile fotoğraf stüdyosuna çevirmeniz halinde lavanta yağından elde edeceğiniz gelirden bile fazla kazanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir

Ülkemizde her geçen gün artan lavanta bahçesi bir çok kişinin ilgisini çekmektedir. Görünümü ile insanlara huzur veren ve üreticisine ciddi paralar kazandıran lavantalar iki farklı yöntem ile yetiştirilmektedir. Tohum veya köklü sürgünlerden ekilen lavantalar neredeyse ülkemizin her bölgesinde yetişir. Lavanta fidesi dikimi için öncelikli olarak tarlanın hazırlanması gerekmektedir. Derin bir sürüm yapıldıktan sonra tırmıklanan tarlaya lavanta fideleri dikilir. Yılda Mayıs ve Kasım ayları bu dikim işi için en uygun aylar olarak belirtilmektedir. Verim bakımından Kasım ayında yapılan dikimin daha iyi olduğu için genellikle bu ayda dikmeniz tavsiye edilmektedir. 140*35 cm aralığında dikilen lavantalar için can suyu vermek çok önemlidir. İlk dikim esnasından sonra 3 veya 4 kez lavanta tarlasının sulanması gerekmektedir. Bu sulama işlemi ilerleyen yıllarda tekrar edilmez. Kurak toprak yapısına uygun olan lavanta çiçeği susuz koşullarda yetiştirilebilmektedir.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir

Getirisi yüksek olan lavanta için ilk etapta belirli oranda masraf etmeniz gerekecektir. En çok masrafı ise lavanta fidesi temini esnasında yapacaksınız. Bir dönüm lavanta bahçesinden elde edilecek olan 8 ile 10 kg lavanta yağı elde etmek için ortalama 2200 adet lavanta dikilmesi gerekmektedir.

Lavanta Yağı Nereye Satılır

Lavanta Yetiştirerek Para Kazanmak isteyenler elde edilecek olan lavanta yağının nerelerde kullanıldığını merak etmektedir. Özellikle parfüm ve kozmetik ürün yapımında kullanılan lavanta yağının alıcısı her zaman bulunmaktadır. Zamanında toplanan ve kurutulan lavanta çiçeklerinin buhar ve su distilasyonu sistemi ile lavanta yağına dönüştürülür. Lavantaların tam anlamı ile çiçek açması ve hasat etmesi için en ideal zaman Temmuz ayı olarak belirtilir. Sizde bu dönemde hasat ettiğiniz lavanta çiçeklerinin yağını çıkararak rahatlıkla satabilirsiniz. Kilogramı 100 ile 150 Euro arasında belirlenen fiyat aralığında satışı yapılan lavanta yağını satmak için fazla uğraşmayacaksınız. Bu işi yapan firmalar sizin ile iletişime geçerek elinizdeki yağı almak isteyeceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.