KızlarBiliyor

Tavukçuluk İçin Kosgeb Hibe Verir mi?

Tavukçuluk İçin Kosgeb Hibe Verir mi?

Tavukçuluk yapmak isteyenlere verilen devlet destekleri. Hayvancılık hibeleri kapsamında verilen destekler ile bu alanda faaliyet gösterebilirsiniz. Bir çok alanda destek veren kosgeb tavukçuluk için kosgeb hibe verir mi? Kimler devlet desteklerinden yararlanabilir.

Kosgeb Hayvancılık Destekleri 2018

Hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere 2018 yılında birbirinden farklı hibe ve kredi desteği verilmektedir. Bunlara son olarak geçtiğimiz günlerde belirtilen 300 koyun desteği eklendi. Küçük ve büyükbaş ayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlerin dışında kümes hayvancılığı için de bir takım destekler bulunmaktadır. Bir çok alanda hibe ve faizsiz kredi desteği veren kosgeb bu alanda ne kadar destek vermektedir. Bu alanda iş kurmak isteyenlerin bu imkanlardan yararlanma şartları nelerdir. Bilindiği üzere kosgeb küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin desteklenmesi adına kuruldu. Bu neden ile hayvancılık alanına direkt olarak hibe vermemektedir. Fakat tavuk yetiştiriciliği için kosgeb farklı destekler vermektedir. Bunların neler olduğu aşağıda nace kodları ile birlikte verilmiştir.

Tavukçuluk İçin Kosgeb Nace Kodları

Salma tavukçuluk, Et tavukçuluğu, Yumurta tavukçuluğu ve Damızlık tavukçuluk alanında faaliyet göstermek isteyenlere verilen kosgeb destekleri. Bilindiği üzere kosgeb hayvancılık alanında bir takım destekler vermektedir. Ama bu destekler hayvan alımında kullanılmamaktadır. Tesis yapımı veya tavuk eti imalatında kullanılmak üzere üretim yapılacak olan teseisler için destek verilmektedir. Kosgeb tarfından tavukçuluk hibesi almak isteyenlerin kullanabileceği nace kodları ve alanları aşağıda belirtilmiştir;

  • 10.12      Kümes hayvanları etlerinin kesilmesi ve saklanması
  • 10.12,01 Kümes hayvanları etlerinin üretimi
  • 10.12,02 Kümes hayvanlarının kesilmesi, temizlenmesi ve paketlenmesi işi ile ilgili uğraşan mezbahaların faaliyetleri
  • 10.12,03 Kümes hayvanlarının yağlarının yemeklik yağa çevrilmesi
  • 10.13     Kümes Hayvanlarının etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
  • 10.13,01 Kümes hayvanları etlerinden pişmemiş köfte ürünlerinin imalatı
  • 10.13,02        Kümes hayvanları etlerinden üretilen sosis, salam. sucuk, pastırma, kavurma et, konserve et, salamura et, jambon vb, kurutulmuş, tuzlanmış veya tütsülenmiş ürünlerin imalatı.

Yukarıda belirttiğimiz alanlarda faaliyet göstermek isteyen tavuk yetiştiricileri kosgeb hibe ve faizsiz kredi desteği imkanlarından yararlanabilirler.

Tavukçuluk İçin Banka Kredileri 2018

Yukarıda belirttiğimiz kosgeb tarafından verilen destekler ile tavuk ürün imalatı yapmak isteyenler destek alabilirler. Bunun dışında tavukçuluk için finansal destek almak isteyenlere faizsiz veya düşük faizli kredi veren bankalar bulunmaktadır. Başta Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB Bankası gibi bankalar düşük faizli kredi desteği vermektedir. Sizde bu alanda faaliyet göstermek için isterseniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen destekleri veya isterseniz bankalardan Tavukçuluk Kredileri kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.