KızlarBiliyor

Çalışmayan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Çalışmayan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımlarına isteğe bağlı olarak yapılan sigorta ile emekli olma şartları. Doğum yapan kadınların doğum borçlanması yatırarak erken emekli olmasına imkan veren yöntemler. Ülke genelinde hiç işe girmemiş olan ev hanımları nasıl emekli olabilir. Emekli olmak isteyen bayanların kaç yıl sigorta yatırması gerekir. Ev hanımlarının emekli olmasına için ne yapması gerekir. Ev hanımlarının emekliliği ile ilgili tüm merak ettiklerini Çalışmayan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi? başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir

Ülkemizde bayan çalışan oranı maalesef Avrupa ülkelerine oranla çok düşük seviyelerde. Avrupa’da % 75 oranında bayanlar sigortalı işlerde çalışırken ülkemizde bu oran % 29 olarak gösterilmektedir. Tabi ki bunun birden fazla nedeni olmak ile birlikte en önemlisi evliliğin bir sigorta gibi düşünülmesi. Bilindiği üzere evli olan ve eşe emekli olan bayanlar nasıl olsa eşim ölünce bana emekli maaşı bağlanacak mantığı ile hareket ediyor. Bunun en tetikleyici nedeni ise bayanların erkeklere oranla 5 – 6 yıl daha fazla yaşamaları ve eşler arasındaki yaş farkındandır. Tabi ki bu mantıklı bir yaklaşım olmasa da ülkemizdeki durum bundan ibarettir. Bayanların sigortalı olarak çalışmaları her dönem teşvik edilmiş olsa da bazen gelenekler nedeni ile bu göz ardı edilebiliyor.

Bayanların özellikle de ev hanımlarının sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmaları halinde erkeklerden daha önce emekli olma hakkı bulunmakta. Bunun ile birlikte doğum yapan ve doğum tarihi itibari ile en fazla 2 yıl süre içerisinde çalışılmayan günler için doğum borçlanması da bulunmaktadır. Ev hanımlarına da ayrıca isteğe bağlı olarak sigorta yatırma imkanı tanınmaktadır. Bu imkanlar dahilinde sigorta primi yatıran ev hanımları 15 yıl ve 5.400 prim şartı ile emekli olabilirler.

Bayanlara Erken Emeklilik İmkanları

Bayanlara karşı pozitif ayrımcılık ilkeleri kapsamında erkeklere oranla daha kısa sürede emeklilik imkanı verilmektedir. Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan veya isteğe bağlı olarak sigorta primi yatıran bayanlar 15 yılda emekli olabilirler. Bunun için istenilen yaş şartı ise 58 olarak belirtilmiştir. Kısacası 58 yaşından önce minimum 5400 iş günü prim yatıran ve 15 yıldır sigortalı olan bayanlar emeklilik hakkına sahip olurlar. Sigorta başlangıç tarihinden sonraki yıllarda doğum yapan bayanlar çalışamadıkları günleri doğum borçlanması yaparak tamamlayabilirler. Her bir çocuk için 2 yıl sigorta primi ödeme imkanına sahiptirler. Doğum borçlanmasında bulunmak isteyen bayanların taşıması gereken kriterler ve şartların neler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse:

  • Doğum borçlanması yapılması için bayanların doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışmaları gerekmektedir.
  • Doğum yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde çalışılmayan günler kadar sigorta primi ödemesi yapılabilir
  • En fazla 3 çocuk için doğum borçlanması yapılabilir.
  • Doğum borçlanması yapılacak olan çocukların sağ olması gerekmektedir.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse 1995 yılından itibaren sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir bayan 1995 yılında önce yapmış olduğu doğumlar için borçlanma yapamaz. 1995 yılında sonra yapılan doğumlar bu kapsamda değerlendirilir. 1997 yılında doğum yapan ve doğumdan sonraki ilk 6 ay çalışmayan bayan sadece bu süre kadar doğum borçlanması yapabilir.

Kadınlar Evde Çalışarak Emekli Olabilir

Yukarıda Çalışmayan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi? sorusu için sigorta primi şartları hakkında bilgi verdik. Şimdi ise herhangi bir iş yerinde çalışmadan evde olan bayanlar için emeklilik şartlarından bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere son yapılan düzenlemede evinde kendi işini yapan bayanlara sigorta yapma hakkı tanındı. Ev hanımlarının evlerinde kendilerinin yaptıkları ürünlerin satışını sağlamaları kaydı ile sigorta yatırmalarına imkan tanınmaktadır. El ürünleri, halı, kilim dokuma, havlu işleme, turistik eşya hazırlama, sepet örme gibi birbirinden farklı yüzlerce ürün hazırlama işi için bu imkan verilmektedir. Sizde herhangi bir iş yerinde çalışmadan kendi evinizde bu tür ürünler hazırlayıp satmak şartı ile sigortalı olabilir ve şartları taşımanız halinde sigortalı olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.