KızlarBiliyor

Koronavirüs Nedeniyle Devletten Nakit Yardım Almak

Koronavirüs Nedeniyle Devletten Nakit Yardım Almak

Dünya genelinde meydana gelen koronavirüs salgını nedeni ile bir çok kişi maddi anlamda büyük sıkıntı yaşamakta. Esnaf veya vatandaşlar bu sıkıntılı durumda öncelikli olarak bankalara giderek farklı imkanlardan yararlanmanın yollarını aramaktadır. Bilindiği üzere bankalara kredi veya kredi kartı borcu olanlar için 3 ay taksit erteleme imkanı bulunmaktadır. Bunun yanında sosyal devlet anlayışı içerisinde bir takım farklı destekler de hayata geçirildi. Muhtaç ailelere gıda yardımının yanında dar gelirli on binlerce vatandaşımızı da 1.000 TL. nakit yardım verilmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler ne yapmalı. Koronavirüs Nedeniyle Devletten Nakit Yardım Almak için nereye başvurulmalı. Kimlere bu yardım yapılmaktadır. Bin lira destek kimlere verilir vb. soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bin Lira Destek Yardımı Kimlere Verilir

Virüs nedeni ile bir çok kişinin evine kapanmak zorunda kaldığı bu günlerde birbirinden farklı destekler yapılmaya devam ediliyor. Öncelikli olarak emeklilerin bayram ikramiyeleri Nisan ayına çekildi. Bunun ile birlikte sosyal yardım kapsamında kayıtlı maddi durumu düşük vatandaşlarımıza erzak ve gıda yardımı yapılmakta. Bunun ile birlikte sosyal yardım kuruluşlarından düzenli olarak destek alan ailelere BİN Lira maddi destek dağıtılmaktadır. Bu destekler ilk önce PTT aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine verilmeye başlanmıştı. Fakat PTT ve çevresinde oluşan insan kalabalığı ve mesafe kuralları nedeni ile bir çok PTT şubesi kapatılmak zorunda kalınmıştır. Bunun ile birlikte 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağının devam etmesi sonucunda bu yardımın evlere götürülerek dağıtılacağı belirtilmiştir. Bu neden ile bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin evlerinde kalmaları ve görevlilerin evlerine gelip ödeme yapmasını beklemesi gerekmektedir.

Koronavirüs Nedeniyle Devletten Nakit Yardım Almak isteyenlerin herhangi bir birime giderek başvuruda bulunmaları gerekmemektedir. Düzenli ve sürekli olarak geçtiğimiz dönemde sosyal destek kapsamında bulunan ve kayıtlı olanlara bu destek verilecektir. Bu imkandan kimlerin yararlandığını belirtmek gerekirse;

 1. Merkezi düzenli sosyal yardım alanlar
 2. 65 yaş aylığı alanlar
 3. Engelli aylığı alanlar
 4. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımlardan alanlar
 5. Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli maddi destek alanlar
 6. Öksüz ve Yetim aylığı alanlar
 7. Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar
 8. Şartlı eğitim yardımı alanlar
 9. Şartlı sağlık yardımı alanlar
 10. Çoklu doğum yardımı alanlar
 11. Psikolojik-Sosyal ve Maddi kayıp yaşayan Tüberküloz ve SSPE hastalığına yönelik maddi destek alanlar

Yukarıda belirttiğimiz kişiler herhangi bir başvuru yapmadan verilen 1.000 TL lik maddi yardımdan yararlanabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yardım evinize kadar getirilecek olup bunu almak için herhangi bir kuruma gitmeniz gerekmemektedir.

Fakirlik Başvurusu Nereye Yapılır

Koronavirüs Nedeniyle Devletten Nakit Yardım Almak isteyen ve bu güne kadar sosyal destek kapsamında olanlarda bir sorun gözükmemektedir. Fakat bu güne kadar bu imkandan yararlanmayanlar ve herhangi bir destek almayanların yapması gerekenler nedir sorusuna da cevap vermek isterim. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı destek almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken veya başvuruda bulunmanız gereken bağlı olduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Bu Vakıf’a giderek gerekli şartları taşıdığınızı belirtmeniz ve yapılacak incelemenin tamamlanmasından sonra sizde verilen yardımlardan yararlanabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Yukarıda belirtilen ve sosyal yardım verilenler listesindeki nedenlerden birisine sahip olmak
 • Hane başı  düşen gelirin Net asgari ücretin 1/3 den daha düşük olması. Bu miktar hane içindeki kişi başına 701,32 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlere sahip olanlar bağlı bulundukları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Yapılacak olan inceleme sonucunda yardım alıp alamayacağınız belirlenerek tarafınıza bilgi verilmektedir.

Yorumlar
 1. Sezgin akbaba dedi ki:

  Eşimden bosandim oğlum ve kızımla oturuyorum onlarida işten çıkardılar babamdan aldığım dul maasiyla geçinmeye çalışıyorum kirada oturuyorum çok zor durumdayım yardım istiyorum Osmangazi Bursa da yasiyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.