KızlarBiliyor

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi, Kredi kartı veya senet borcu nedeni ile bankalardan kredi çekemeyenler ne yapmalı? Sicili bozuk olanlar bankadan nasıl kredi çekebilir. Kara listede olanlar ne yapmalı? Geçmişinde kredi veya kredi kartı sorunları nedeni ile kredi kullanamayanlar için sicil affı nasıl yapılır. Sicil bozuk olanlar en kolay nasıl kredi kullanabilir. Kara listede olanlar nasıl kredi çekebilir.

Bilindiği üzere Kredi, Kredi kartı, Senet veya çek borçlarını 90 gün boyunca ödemeyenler için yasal takip uygulanmaktadır. Bu takip sonucunda ödemelerinde sıkıntı yaşayanlar Kara Listeye dahil edilmektedir. Bu listede ismi olan bir vatandaşa da bankalar 5 yıl boyunca herhangi bir kredi imkanı tanımamaktadır. Yapılan son uygulama ile borcunun ödeyenler veya borcunu taksitlendirenler için Sicil Affı gündeme gelmiştir.

Sicil Affı Başvurusu 2018

Kara listede olduğu için banka kredisi veya kredi kartı kullanamayan vatandaşlarımız bu imkandan yararlanmak için borçlu oldukları bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bankalarda bulunan borçlarını son 6 ay içerisinde ödeyenler ile banka ile yapacakları yeni yapılandırma ile bu listeden kurtulmalarının önü açıldı. Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusuna cevap arayanlar için yapılması gereken ilk yol banka ile anlaşması yönündedir. Tabi ki sadece bu işlemi yapmanız bankaların size tüketici kredisi veya kredi kartı vermesine yetmemektedir. Bilindiği üzere bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin kredi notuna bakarak değerlendirme yapmaktadır. Belirli bir puanın altında olanlar ise herhangi bir sıkıntısı bulunmasa bile halen kredi alamamaktadır. Bu durumu düzeltmek için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler ile Kredi Notunu Arttırma ve Kredi kullanma ihtimalinizi yükseltmeniz adına bir kaç ip ucu vermek istiyorum.

Kara Listede Olanların Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bilindiği üzere bankalar kredi kullanımı sırasında merkezi bir bilgi havuzunu ortak olarak kullanmaktadır. Müşterilerin geçmişteki sorunları, Kredi notu ve kara listede bulunup bulunmadıkları buradan gelen bilgiler ışığında değerlendirilir. Bankalarda bu bilgiler ile kendi kredi verme kriterlerini birleştirerek kredi verip veremeyeceğini belirler. Bu kapsamda kara listeden çıkmak için başvuruda bulunan vatandaşların kredi kullanmasındaki diğer büyük pay sahibi kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusuna en güzel cevap ise aşağıdaki adımları uygulayarak kredi notunuzu arttırmanız olacaktır. Şimdi isterseniz Kredi Notu Nasıl Yükseltilir neler yapmak gerekir gibi sorularınıza yardımcı olacak bir kaç bilgi vermek istiyorum;

kredi notu nasıl yükseltilir

  • Banka takibinde bulunan borcunuz varsa kapatın veya yapılandırarak düzenli taksitlerinizi ödeyin
  • Bankaya vadeli veya vadesiz fark etmez hesap açın ve küçük miktarda da olsa düzenli para yatırmaya çalışın
  • Kredi kartınızdan küçük miktarda nakit çekin ve zamanında ödeyin
  • Fatura ödemelerinizde kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verin ve düzenli kredi kartı borcunuzu ödeyin
  • Acil nakit ihtiyaçlarınız için aynı anda birden fazla bankaya başvuruda bulunmayın
  • Diğer bankalarda bulunan fazlalık hesaplarınızı kontrol ederek kapatın

Kara Listeden Çıkmadan Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Kredi veya kredi kartınız ile yaşadığınız sıkıntıları düzeltmek adına bankanız ile görüşmeden herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulunmanız size bir yarar sağlamayacaktır. Banka ile yaptığınız yapılandırma sonucunda kesinlikle kredi alacağınız anlamı çıkmasın. Bankalar kara listeden çıksanız bile yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı kredi vermeyebilir. Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusunun en güzel cevabı ise bankalar ile anlaşmak devamında ise kredi notunuzu yükseltmek olacaktır. Kredi notunun yükseltilmesi ile ilgili yukarıda verdiğimiz yöntemleri kullanarak bankalardan kredi kullanımınızı sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.