KızlarBiliyor

Solucan Gübresi İşi Ne Kadar Kazandırır?

Solucan Gübresi İşi Ne Kadar Kazandırır?

Solucan gübresi ile para kazanmak mümkün müdür? Solucan Gübresi İşi Ne Kadar Kazandırır? Solucan gübresini nasıl pazarlayabilirim? Solucan gübresi elde etmenin püf noktaları nelerdir? Solucan gübresi işi ne kadar kazandırır? Solucan gübresi yetiştiriciliği ile ilgili merak ettiklerinizi bu haberimizde bulabilirsiniz.

Solucan Gübresi İle Nasıl Para Kazanılır?

Son günlerde herkesin merak ettiği konulardan birisi de solucan gübresi yetiştirme iş olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizde bir kaç yıldır yetiştirilen solucan gübresini kimler kullanmaktadır. Solucan gübresinin pazarı var mıdır? gibi çok merak edilen konula hakkında yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işten para kazanmadan önce bu işin tam olarak ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Solucan gübresi işi herkesin istediği kolay iş yaparak çok para kazanmak anlayışına uygun mudur? Bu işi yapmak için herhangi bir belgeye sahip olmak gerekir mi? solucan gübresi üretimi nerede yapılır? gibi sorularına cevap bulmanız gerekmektedir. Konunun başlığından da anlayabileceğiniz gibi yetiştirdiğiniz solucanların gübresinin pazarlanması işi olarak bilinen bu iş anlatıldığından çokta kolay değildir. Bu işi ek iş olarak yapmaktan ziyade başlı başına bir iş olarak görmek ve yapmak gerektiğini belirmek isterim. Bu işi yaparak kısa vadede çok güzel paralar kazananların haberlerini muhakkak görmüşünüzdür. Fakat tam tersine bu işe başlayıp bırakmak zorunda kalan insanların sayısı da az değildir. Bunun içindir ki bu işe başlamadan önce muhakkak iyi bir araştırma yapmanız hatta bu işi yapanlar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Tarım alanlarında kullanılan solucan gübresini ortalama olarak Kg 4 ile 5 lira arasında pazarlamanız mümkündür.

solucan gübresi 2018

Solucan Gübresi İçin Gerekli Malzemeler

Solucan gübresi elde etmeniz için ilk olarak Kırmızı Kaliforniya Solucanı temin etmeniz gerekmektedir. Bu işe yeni başlayacak olanlara 1 kg solucan alarak başlamaları tavsiye edilmektedir. 1 kg kaliforniya solucanı yaklaşık olarak 2 bin tane solucan demektir. Bu işe küçük çaplı olarak başlamayı düşünenler bu işi plastik kapların içinde rahatlıkla yapabilirler. Bunun için minimum 30 am derinliğinde plastik kaplar bulundurmanız gerekmektedir. hazırlayacağınız delikli plastik kaplara solucanları ve yiyecekleri malzemeleri koymanız yeterli olacaktır. Tabi ki bunları karıştırmadan düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu işin tam olarak nasıl yapılacağı ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Solucan Kompostu Nasıl Hazırlanır?

Solucan gübresi üretiminde en çok dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de solucanların yiyeceği olan kompostların hazırlanmasıdır. Yetiştiricilerin bir çoğu fermente edilmiş hayvan gübresi kullanmaktadır. Fermente edilmiş hayvan gübrelerine ilave olarak diğer organik atıklar eklenmektedir. Bu karışımlar belirli nem oranına getirildikten sonra solucanlara yiyecek olarak verilmektedir. Hayvan gübresi ağırlıklı kompost hazırlamak için en çok kullanılan çay posası olarak dikkat çekmektedir. Etrafınızdan rahatlıkla bulabileceğiniz çay posalarının içerisine % 20 oranında fermente hayvan gübresi karıştırarak elde edeceğiniz kompostu solucanlara verebilirsiniz.

Solucanlara vereceğiniz yiyeceği farklı yöntemler ile zenginleştirmek sizin elinizde. Etrafınızda çöp diye nitelendirilen bir çok şey bu hayvanların yiyeceği olma özelliğine sahiptir. Örnek vermek gerekirse; biçtiğiniz çimenler. dökülen ağaç yaprakları, sebze ve meyve artıkları, kağıt parçaları, ince ağaç talaşı, çay posası ve bunun gibi yüzlercesi Kaliforniya solucanı için besin kaynağı haline getirilebilir. Bunların arasında asitli meyvelerin yani portakal greyfurt vb. asitli narenciyelerin verilmemesidir. Kavun karpuz gibi meyveleri verirken de sulu kısımlarını vermemeniz gerekmektedir. Son bir hatırlatma da kümes hayvanlarının gübrelerin deki maddelerin bu solucanları öldürme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı kullanılmaması. Yukarıda belirttiğimiz yiyecekler ile yapacağınız iyi bir besleme ile solucanlar sizler için üretmeye başlarlar.

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yerine getirerek sizde solucan gübresi elde edebilir ve hayal ettiğinizin üzerinde bir kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken planlı bir çalışma ve sabırlı olmanız yeterli olacaktır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.