KızlarBiliyor

KOSGEB Engelli Desteği 2021-2022

KOSGEB Engelli Desteği 2021-2022

KOSGEB Engelli Desteği 2021-2022 imkanları. Engellilere iş kurmak için geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Devlet destekli engelli kredileri ile iş kurma imkanı. Kosgeb engelli desteği ile iş yeri açabilirsiniz. Engellilere faizsiz kredi desteği veren devlet kurumları. Engellilere verilen tüm destekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler. Bankaların engellilere vermiş olduğu faizsiz kredi imkanları.

Engellilere Hibe Desteği

Kendi işini kurmak isteyen engellilere geri ödemesiz hibe desteği veren devlet kuruluşu KOSGEB olarak bilinmektedir. Özellikle ilk defa iş yeri açmak isteyenlere girişimcilik hibesi verilmektedir. Engellilerin kendi ayakları üzerinde durmaları adına verilen bu hibenin yanında faizsiz geri ödemeli kredi desteği de bulunmaktadır. Sizde sermaye yetersizliği nedeni ile yapmak istediğiniz işi erteliyorsanız bu kuruluşa başvuruda bulunabilirsiniz. KOSGEB Engelli Desteği imkanlarına başvurmanın şartları ve gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir. Şartları tutanlar bağlı bulundukları bölgedeki kosgeb birimlerine aşağıda belirtilen evraklar ile birlikte başvuru yapabilir.

Kosgeb Engelli Desteği Şartları Nelerdir?

Engellilerin kendi işlerini kurmaları adına veriler hibe desteğini almalarının ilk ve en önemli şartı yeni girişimci olmalarıdır. Girişimcilik destek programı kapsamında engellilere 65 bin lira hibe desteği verilmektedir. Verilen bu hibe ile kendi işini kurmak isteyen girişimci engelliler aşağıda belirtilen şartları taşımalıdır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
  • Geçtiğimiz dönemlerde girişimcilik desteği almamış olmak
  • Girişimcilik kursuna katılarak girişimcilik belgesine sahip olmam

Yukarıda belirtilen genel şartları taşıyanlar Kosgeb Engelli Hibesi 2021-2022 imkanları için başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte bir takım belge ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğu aşağıda belirtilmiştir.

Kosgeb Engelli Girişimcilik Belgesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi girişimci destek programının olmazsa olmazı girişimcilik belgesine sahip olmaktır. İş – Kur ve Kosgeb tarafından ortaklaşa verilen girişimcilik kurslarına katılmayanlar maalesef bu imkanlara başvuruda bulunamazlar. Bunun için buradan hibe veya faizsiz kredi desteği almak isteyen engelli vatandaşlarımız öncelikli olarak bu katılmak zorundadır. 32 saatlik uygulamalı bir eğitimin verildiği kosgeb kursları yılın her döneminde açılmaktadır. Sizde bu kursa katılarak girişimcilik belgesine sahip olun.

Engelilere Hangi İşler İçin Destek Verilir

Girişimcilik destekleri programında gerekli şartları taşıması halinde engellilere desteklenen sektörler için hibe ve kredi desteği verilmektedir. Yani kısacası her iş için buraya başvuruda bulunulamaz. Nace kodları ile belirtilen ve kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasından seçilen bir iş kolu için destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu noktada Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerin neler olduğunu merak edenler buraya tıklayarak bu listeye ulaşabilirler.

Engellilere 65 Bin Lira Hibe

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar iş yeri açmak adına hibe başvurusunda bulunabilirler. İlgili birim tarafından yapılan inceleme sonucunda hibe almasında bir sorun teşkil etmeyenlere 3 farklı isim ve zamanda 65 bin lira hibe desteği verilmektedir. Bu desteklerin nasıl ve ne zaman verileceği aşağıda belirtilmiştir.

  • İşletme kuruluş desteği ile iş yerinin açılışında gerekli olan evrak işlerini yapmanız adına 5 bin lira hibe desteği verilir.
  • Kuruluş döneminde iş yerinin ihtiyacı olan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım ihtiyaçlarının giderilmesi adına 25 bin lira hibe verilir
  • Açmış olduğunuz iş yerinin işletme giderleri arasında bulunan kira, yakıt, personel gideri vb. ihtiyaçlarınız için de 35 bin lira hibe verilir.
  • Toplamda 3 farklı isimde verilen bu hibelerin toplamı 65 bin liradır. Bu hibeleri desteklenen 1. ve 2. bölgede bulunanlar için % 80 3. 4. 5. ve 6. bölgeden başvuranlar için % 90 oranında yararlanmanız sağlanmaktadır.
  • Verilen bu hibenin yanında isteğe bağlı olarak sabit yatırım desteği adı altında geri ödemeli faizsiz kredi desteği miktarı ise 100 bin liradır. Bu iki destekten de yararlanmak isteyenlere toplamda 165 bin lira iş kurma desteği verilmektedir.

Engelliler İçin Kosgeb İş Planı

Yukarıda belirtilen imkanlardan yararlanarak 65 bin lirası hibe 100 bin lirası faizsiz kredi desteği almak isteyenler kosgeb birimleri başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunmak isteyenler ise nace kodları ile belirtilen ve desteklenen sektörler arasında belirtilen işlerden birisi seçmelidir. Seçilen iş kolu için de bir iş planı hazırlamanız gerekecektir. Başvuruda bulunacak olanlar Nüfus cüzdanı, engelli sağlık raporu, girişimcilik belgesi ve yapmak istediği iş için gerekli olan iş planı ile başvuruda bulunacaktır. KOSGEB Engelli Desteği 2021-2022 imkanlarına belirtilen bu evraklar ile başvuranlar kendi işlerinin patronu olmak adın hibe desteği alabilirler.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.