KızlarBiliyor

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Nelerdir

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Nelerdir

65 yaş maaşı nedir? kimlere verilir? Yaşlılık maaşı almak için nereye başvurulur? Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Nelerdir. Yaşlılık maaşı evrakları nelerdir. 65 yaş maaşı için gerekli olan belgeler. Yaşlılık maaşı ne kadar ve kaç ayda bir verilir. Yaşlılık maaşına zam geldi mi? Yaşlılık maaşı ile ilgili merak ettikleriniz.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir

Maddi durumu olmayan, herhangi bir sosyal güvenliği bulunmayan ve yaşı 65’in üzerinde olan Vatandaşlara Devletin verdiği maaşa 65 Yaş Maaşı denilmektedir. Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaları adına verilen bu maaş 3 ayda bir verilmektedir. Bu maaş ile birlikte kimsesiz, sosyal güvencesi olmayan, evi, arabası ve bankada parası olmayanlara verilmektedir. Bu İmkandan yararlanmak isteyenlerin gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Nelerdir sorusu için aranan şartların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

  • Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi
  • Vukuatlı nüfus örneği
  • Mal Müdürlüğünden alınan başvuru formu
  • 3 adet vesikalık fotoğraf

Yukarıda belirtilen evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek burada verilen dilekçeyi doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu incelenen ve bu maaşı almaya hak kazanan 65 ve üzerinde yaştaki vatandaşlarımıza 3 ayda bir olmak üzere Yaşlılık Maaşı bağlanır.

Yaşlılık Maaşı Alanların Sağlık Giderleri

Bakıma muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlarımıza verilen 65 yaş maaşı ile birlikte sağlık giderleri de karşılanmaktadır. Bu maaşı almaya hak kazanan kişilerin herhangi bir sosyal güvenlik primi yatırmasına gerek duyulmaksızın sağlık masrafları karşılanır. Yaşlılık maaşı alanlara Yeşil kart çıkarılarak meydana gelebilecek tüm sağlık sorunları devlet güvencesi altına alınmıştır. Bu neden ile 65 yaş ve üzerinde hiçbir geliri olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayanlar bu imkandan yararlanmak adına en kısa sürede başvuruda bulunmalıdır. Yapılan başvurunun araştırılıp kabul edilmesi sonucunda Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere maaş ödemesi yapılmaktadır.

2018 Yılında Yaşlılık Maaşı Ne Kadar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 65 yaş ve üzerinde çalışma imkanı bulunmayan maddi geliri olmayan vatandaşlarımıza maaş verilmektedir. Bu maaş 3 aylık olmak üzere senede 4 sefer verilmektedir. asgari ücrete göre belirlenen bu maaş 3 ayda 780 lira olarak verilmekteydi. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Yaşlılık Maaşı ciddi bir zam oranı ile artırıldı. 2018 yılından itibaren 65 yaş maaşı 1.500 lira olarak verilecek. üç ayda bir verildiği için aylık 500 liraya tekamül edecektir. Kişi başına düşen gelirin 423 liranın üstüne çıkması halinde bu maaşı alanların maaşına el konulmaktadır. Eğer bu rakamın üzerinde bir geliriniz varsa kesinlikle başvuruda bulunmayınız. Bu limitin altında bir gelire sahip olanlar Yaşlılık Maaşı Almak İçin en kısa sürede başvuruda bulunmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.