KızlarBiliyor

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir

Sosyal güvencesi olmayan ve 65 yaşının üzerinde olan vatandaşlarımıza verilen bir maaştır. Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir ve kimler bu imkandan yararlanabilir. Herhangi bir geliri olmayanlar bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar. Yaşlılık maaşı başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler.  Yaşlılık maaşı ne kadar? Hangi şartlarda yaşlılık maaşı kesilir.

65 Yaş Maaşı

65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık maaşından binlerce geliri olmayan vatandaşımız yararlanmakta. Herhangi bir kurumdan emekli maaşı almayanlar ile aylık geliri hanede yaşayan kişi başına 607 lirayı geçmiyorsa alınabilir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması gerekmektedir, Şartlar taşıyanlar yaşadıkları bölgedeki Kaymakamlık birimlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru İşlemleri

Herhangi bir maaşı, nafakası veya farklı bir geliri olmayanlar Kaymakamlıkta bulunan Yardımlaşma vakfına başvurması gerekir. Başvuru esnasında istenilen belge ve evrakların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

 • 65 yaş aylığı bağlatmak için başvuru formu
 • İl – İlçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık belgesi
 • Defterdarlık ve Mal Müdürlüklerinden başvuru evraklarının alınması
 • Belirtilen evraklara alınarak SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne Teslim edilmelidir

Bu işlemleri yapanlar 1 ay içerisinde Yaşlılık Maaşı Başvuru işlemleri sonuçlandırılıp alıp alamayacakları belirlenir.

Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Maaşı) Almanın Şartları

Geliri olmayan vatandaşlarımızın hayatını idame ettirmeleri adına verilen bu destek artık aylık olarak verilmektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda bu maaş 3 ayda bir verilmekteydi. Yapılan son düzenleme ile verilecek olan 65 yaş maaşı aylık olarak verilmeye başlandı. Memur maaş katsayısına göre belirlenen yaşlılık maaşı 2019 yılı ocak ayından itibaren aylık 601 lira olarak verilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir geliri veya emekli maaşı almayanlar
 • Maaşı alabilmek adına 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin nafaka almıyor olması gerekir
 • Sosyal hizmetler kanununun hükmü gereğince harçlık almamak
 • Sigorta primi yatanlar bu imkandan yararlanamaz
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışanlar başvuruda bulunamazlar

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir diye merak edenler yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyıp taşımadığını incelemedir. Gerekli şartları taşıyanlar ise Bağlı bulundukları Kaymakamlıklara giderek yaşlılık maaşı başvurusunda bulunabilirler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.