KızlarBiliyor

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin merak ettiği Zabıt Katibi Nasıl Olunur. Kimler zabıt katibi olabilir? Zabıt Katibi mülakat soruları nelerdir. Zabıt katibi olmak için dakikada kaç kelime yazmak gerekir. Zabıt Katibi Olmak İçin hangi okul mezunu olmak gerekir ve bu iş ile ilgili tüm merak ettiklerini Zabıt Katibi Nasıl Olunur başlığı ile paylaşmak istiyorum.

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alan zabıt katipleri öncelikli olarak yazışma işlemlerinin yapılmasından sorumludur. Bunun ile birlikte Adliyelerde idari mahkemeler, seçim kurulu, icra dairesi gibi yerlerde görevlendirilebilirler. Yazışma işlemleri, dosyalama işlemleri ve kalem işlemlerini yerine getirirler. Bu kadroda görev almak isteyenlerin belirli kriterleri taşıması gerekmektedir. Bu kriterler ve şartların neler olduğu aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu kadroda devlet memuru olmak istiyorsanız yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zabit Katibi Olmanın Şartları

Devlet kadrosunda görev almak ve katip olmak isteyen bay veya bayanlar bu alanda başvuruda bulunabilirler. Öncelikli olarak bu kadroya uygun olan okul türlerinden mezun olmak gerekmektedir. Yüksek okul veya Fakültelerin adalet veya bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar bu alanda başvuru yapmaktadır. Tabi ki Lise mezunları da bu kadro için başvuruda bulunabilirler. Ön lisans veya lisans mezunları herhangi bir belgeye sahip olmaksızın bu alanda yapılacak alımlara başvurabilir. Lise mezunları ise bu alan ile ilgili Meslek Lisesi mezunu değilseler bilgisayar veya daktilo sertifikasına sahip olmalıdır. Zabıt Katibi Nasıl Olunur sorusunun her Devlet Memuru alımında geçerli olan KPSS sınavına girmiş olması gerekmektedir. Bu sınavdan 70 puan ve üzerinde puan alanlar bu kadro için açılan yerlere başvuruda bulunabilirler.

Katip olmak İçin Kaç Kelime Yazılmalı

Katip veya Zabıt Katipliği sınavları kadro açılan komisyonlar tarafından 2 kademeli olarak yapılmaktadır. alımı yapılacak olan kadro sayısına oranla başvuruda bulunan adaylar KPSS puanlarına göre sıralanırlar. Sıralamaya girenler bundan sonra 2 farklı uygulamaya tabi tutulurlar. Bu uygulamaların ilki Klavye Testi olarak bilinir. Sınava giren adaylar kendi isteklerine bağlı olmak üzere F veya Q klavye seçenekleri ile sınava alınırlar. Adalet Komisyonları tarafından belirlenen metinleri verilen süre içerisinde eksiksiz ve doğru olarak yazmaları istenilir. Verilen metine sadık kalmak üzere 3 dakika içerisinde eksiksiz ve hatasız olarak en az 90 kelime yazması gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olanlar ise mülakat uygulamasına alınırlar.

Zabıt Katipliği Mülakat Soruları

Devlet kadrosunda görev almak için özel yetenek sınavına tabi tutulan Zabıt Katipleri son olarak mülakat sınavına alınırlar. Klavye testini geçmek maalesef katip olmak için bir kriter olmak ile birlikte tek başına yeterli değildir. Zabıt Katibi Nasıl Olunur sorusuna bu neden ile son olarak mülakat sınavından da 70 ve üzerinde not almanız gerektiğini belirtmek gerekir. Görevin gerektirdiği bilgiler, Atatürk İlke ve İnkılapları, Genel Kültür ve Kişinin kendisini ifade etme yeteneği konularından sorular sorulmaktadır. Bu mülakat sınavdan alacağınız puan +  Klavye sınavında aldığınız puan + KPSS puanınızın ortalaması alınarak tam puanınız belirlenir. Alımı yapılacak olan Zabit Katipliği kadrosu için bu sınava girenler arasında en yüksek puana göre alımlar yapılır.

Zabit Katibi Ne Kadar Maaş Alır

Devlet kadrosunda Zabıt Katibi olarak görev alan personelin çalışacağı ve yapacağı işleri yukarıda belirttik. Bunun ile birlikte bu kadroda görev alan personelin ne kadar maaş alacağı hakkında bilgi vermek gerekir. Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Kapsamında görev alan Katiplerin maaşı diğer memurlar ile aynıdır. Evli 2 çocuklu ve eşi çalışmayan bir devlet memurunun en düşük maaşı olan 3.468 TL. ile iş başı yapılmaktadır. Sizde bu kadroda görev alacaksanız en az belirttiğimiz maaş ile iş başı yaparsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.