KızlarBiliyor

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Herhangi bir araç bilgilerini öğrenmek için kanuni yöntemler ile yapılacak sorgulamalar. Plakadan Araç Sahibi Sorgulama nasıl yapılır? Araç satışı yapmak adına araştırma yapanların SMS yöntemi ile araç bilgileri nasıl öğrenilir. Plakadan araç sahibi bulmak için ne yapılmalı.

Özellikle araç alım ve satım işlerinde yapılan araç plaka sorgulama işlemi farklı zamanlarda da ihtiyaç arz edebilir. Özellikle kaza durumlarında bir çok sürücü kazaya karışan bir aracın sahibinin kim olduğunu araştırma isteyebilmektedir. Bu ve buna benzer bir çok farklı nedenden dolayı Plakadan Araç Sahibi Sorgulama yapmak isteyebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığı ve araç bilgilerine kimlerin ulaşabileceği hakkında yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Plakadan Araç Sahibi Nasıl Sorgulanır

Plakadan aracın sahibini öğrenmek isteyenlerin öncelikle bunu neden istedikleri oldukça önemlidir. Herhangi bir kaza, hırsızlık veya farklı bir olay için mi bu tür bir araştırma yapmak istiyorsunuz. Yoksa sadece yoldan geçen bir aracın sahibinin kim olduğunu mu merak ediyorsunuz? Keyfe keder bir aracın sahibinin kim olduğunu öğrenmek o kadar kolay olmayacaktır. Buna imkan verdiği beyan edilen SMS ve İnternet siteleri maalesef bu konuda yanıltıcı olmaktadır.

Geçerli bir nedeni olmayanların herhangi bir aracın sahibinin kim olduğunu öğrenemezler. Hiç bir sistem buna izin vermemektedir. Fakat plakadan araç sorgusu yapmanıza imkan veren bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. SMS ile plaka sorgulama başta olmak üzere e-Devlet üzerinden dahi araç bilgisi sorgulaması yapılabilmektedir.

Araç Sahibini Plakadan Nasıl Öğrenebilirim

Bir aracın sahibinin kim olduğunu öğrenmek için bir takım yöntemlerin olduğu ama bu yöntemleri kullanmak için yasal izin sahibi olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Yani bir olay ile karşı karşıya kalanlar Emniyet Birimlerine konu ile ilgili bir şikayette bulunmaları halinde yapılacak işlemler soncunda plakadan araç sahibi bilgilerine ulaşabilirler.

Bunun dışında plaka bilgisi ile araç sahibini öğrenmek isteyenler kasko şirketlerini aramaktadır. Bu tarz yerler ortak bilgi paylaşım sistemi ile çalıştığı için bu tür bilgilere sahip olabilmektedir. Fakat hiç bir kasko veya sigorta firması izin alınmadan plaka sahibinin kim olduğunu söylemeye yetkisi yoktur. Bu neden ile bu tarz bir sorgulama yapmak isteyenlerin sonucuna katlanması gerekir.

SMS ile Araç Bilgisi Sorgulama

Araç hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler buna bir SMS ile öğrenme imkanına sahiptir. Aracın herhangi bir kaza yapıp yapmadığı eğer yaptıysa ne kadar bir hasar oluştuğu gibi bilgileri 1 dakika içerisinde kolaylıkla öğrenme imkanına sahipsiniz.

Plakadan Araç Bilgisi sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin aracın şase numarasından sorgulama yapması önerilmektedir. Aracın satış esnasında plakasının değişmesinden dolayı en kesin bilginin gönderilecek şase numarası ile elde edilebileceği açıklanmaktadır. Bu işlemi yapmak isteyenler: araç plakasını veya araç şase numarasını cep telefonunun mesaj bölümüne yazarak 5664 numaraya göndermeleri gerekmektedir.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.