KızlarBiliyor

Cezaevinde Katip Olmak İsteyen Bayanlar

Cezaevinde Katip Olmak İsteyen Bayanlar

Katip olmak isteyen bayanlara iş imkanı veren Devlet Kuruluşlarının başında Cezaevleri gelmektedir. Katiplik denildiği zaman her kesin aklına Adliyeler ve Mahkemeler gelse de Ülke Genelinde yüzlerce katip Cezaevlerinde çalışmaktadır. Bilindiği üzere yazı yazma işi olarak bilinen katipler cezaevinde ne iş yaparlar. Cezaevinde Katip Olmak İsteyen Bayanlar nasıl başvuruda bulunabilirler. Kimler cezaevi katibi olabilir. Katip olmanın şartları nelerdir. Katip olmak isteyen bayanların yapması gerekenler ve taşıması gereken şartlar hakkında bilgi sahibi olun.

Katip Nasıl Olunur 2018

Bilindiği üzere yazı işleri ile ilgilenen devlet memurlarına Katip denilmektedir. erkek veya bayan olsun bu işi yapmak için belirli kriterlere sahip olmak zorundadır. Bunların geçtiğimiz yıllarda on parmak daktilo ile bugünlerde ise on parmak klavye hakimiyeti istenilmektedir. Bilindiği üzere uygulamalı bir sınava tabi tutulan katip adaylarına belirlenen süre içerisinde belirli sayıda yazı yazmaları istenilmektedir. On parmak yazı yazanlar arasında yapılan bu uygulama sınavı tabi ki en önemli sınav olmak ile birlikte her devlet memuru alımında geçerli olan KPSS şartı buruda da geçerliliğini korumaktadır. KPSS sınavından en az 70 ve üzerinde puan alan adaylar açılan katiplik sınavlarına başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte bilgisayar sertifikasına da sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ile isteyen erkek veya bayan bu pozisyon için açılan kadroya başvuruda bulunabilirler.

Katiplik Sınavına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

İsten cezaevinde isterse adliyelerde görev almak isteyen bayanlar bu kadro için başvuruda bulunmak için aşağıda belirtilen şartları taşımak zorundadır. Bu şartlar genel devlet memuru alımı için gerekli olan şartlar ve kadronun gerektirdiği özel şartlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Belirtilen şartları taşıyanlar ise on parmak klavye sınavı adı altında uygulamalı bir sınav ve mülakata da alınmaktadır. İsterseniz bu kadro için gerekli olan genel şartların neler olduğunu belirtelim;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması
 • Devlet hastanesinden alınan sağlık raporunun bulunması
 • KPSS sınavından en az 70 ve üzerinde puan almış olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • 35 yaşını aşmamış olmak

Yukarıda belirttiklerimiz Devlet Memuru olmak için gerekli olan genel şartları oluşturmaktadır. Cezaevinde Katip Olmak İsteyen Bayanlar bu şartların yanında bu meslek için gerekli olan ve aşağıda belirtilen özel şartları da taşımak zorundadır. Bunların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

Katip Olmak İçin Hangi Okul Mezunu Olmak Gerekir

 • En az Lise ve dengi Okul mezunu olunması. Aşağıda belirtilen okullardan mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenilmeyecektir Belirtilen okulların dışında bir okuldan mezun olanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmak zorundadır.
 • Adalet Meslek Lisesi
 • Fakülte ve Yüksekokulların Bilgisayar bölümünden mezun olanlar
 • Adalet Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokullarının Adalet Bölümü
 • Adalet Ön Lisans programları
 • Lise dengi olan okulların Ticaret veya Bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar
 • Komisyon tarafından yapılacak olan uygulamalı sınavda verilen metinden 3 dakikada yanlışsız en az 90 kelime yazmak.
 • 3 dakikada 90 kelimenin altında yazı yazanlar sözlü sınav uygulamasına alınmayarak elenecektir

Yukarıda belirttiğimiz Cezaevinde Katip Olmak İsteyen Bayanlar için açılan sınavda başarılı olanlar sözlü sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlarda Genel Kültür, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Bir konuyu kavrama ve ifade etme yeteneği ile Görevin gerektirdiği mesleki bilgiler konularından sözlü sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlar bütününde KPSS puanı, Sözlü notu ve yazılan kelime sayısına göre sıralama yapılarak alım gerçekleşmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.