KızlarBiliyor

Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur

Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur

Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur diye araştırma yapanlar. İnfaz ve Koruma Memuru diğer adı ile “Gardiyan” olmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar. Ceza evinde görev alan infaz ve koruma memuru alımları ne zaman yapılır. Kimler gardiyan olabilir. Bayanlar gardiyan olabilir mi? Devlet kadrosunda iş sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. İnfaz Koruma Memuru ne kadar maaş alır. Gardiyanların sosyal hakları nelerdir. Gardiyanlara yıpranma ve erken emeklilik hakkı.

Gardiyan Olmanın Şartları Nelerdir

Bilindiği üzere Açık veya Kapalı Ceza Evlerinde mahkumların cezalarını infaz ettikleri noktada görev alan Devlet Personeline İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) denilmektedir. Devlet kadrosunda olan güvenlik görevlileri her devlet personelinde olduğu gibi Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmiş olması gerekmektedir. Fakat bu kadroda görev almak isteyenlerin sadece bu sınava girmeleri ve 70 puan üzerinde bir puana sahip olmaları yeterli olmamaktadır.

Güvenlik görevlisi alımlarında bilindiği üzere boy kilo endeksi ve  sözlü mülakat uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamaların nasıl yapıldığı ile ilgili genel bilgi aşağıda verilmiştir. Ayrıca her Devlet kadrosunda olduğu gibi bu kadroda görev almak isteyenlerin taşıması gereken diğer şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

İKM Olmak İçin Gerekli Olan Genel Şartlar

İnfaz Koruma Memuru olmak isteyenlerin yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikli olarak KPSS sınavına girmiş olması gerekmektedir. En az lise mezunlarının girdiği bu sınavdan başarılı sayılmak için 70 ve üzerinde bir puan alınması gerekmektedir. Bu kısa hatırlatmadan sonra Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur sorusunun ilk cevabı olan genel şartların neler olduğunu kısaca belirtmek istiyorum;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • KPSS puanının en az 70 ve üzerinde olması
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisi bulunmamak
 • Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet Hastanesinden sağlık raporu
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar Gardiyan olmak için başvuruda bulunabilirler. Bu belirttiklerimiz ile birlikte aşağıda belirttiğimiz görevin gerektirdiği özellik ve şartları da taşımanız gerekmektedir.

 • Erkek adayların en az 170 cm ve üzerinde uzunluğa sahip olmaları
 • Bayan adayların en az 160 cm ve üzerinde uzunluğa sahip olmaları
 • Boy uzunluğunun son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13 den fazla 17 den az olmaması gerekmektedir

Gardiyan Olmak İçin Mülakat Uygulaması

Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur sorusu için gerekli olan şartları yukarıda sıraladık. Bu şartları taşıyanlar bu kadroda görev almak için başvuruda bulunabilirler. Bu kadroda görev almak isteyen erkek ve bayan adaylar ayrı ayrı boy kilo ölçümünü takiben mülakat sınavına tabi tutulmaktadır. Bayanların İnfaz ve Koruma Memuru olabilmeleri için taşıması gereken şartlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler buraya tıklayarak şartları öğrenebilirler.

KPSS sınavı puanı ve sözlü mülakat sınavı puanlarının ortalaması alınarak başvuru sahiplerine verilen puan ile alımlar gerçekleştirilir. Sözlü mülakat uygulamasında adaylara sorulacak olan sorular aşağıda belirttiğimiz konular arasından sorulmaktadır. Mülakat sınavından bir adayın başarılı olması için en az 70 ve üzerinde bir puan alması gerekmektedir. Gardiyan olmak için yapılan mülakata girecek olan adaylara sorulacak olan sorular aşağıda belirttiğimiz 4 konudan oluşmaktadır.

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (20 Puan)
 • Genel Kültür (20 Puan)
 • Bir konuyu Kavrama ve İfade Atma Yeteneği (20 Puan)
 • İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler (40 Puan)

Gardiyan İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur sorusu için yukarıda belirttiğimiz genel ve görevin gerektirdiği özel şartları taşıyanlar başvuruda bulunabilirler. Başvurusu kabul edilenler öncelikli olarak boy kilo ölçümü ve ardından sözlü mülakat uygulamasından geçerler. Bu uygulamaları başarılı olarak tamamlayanlar bu kadroda görev alarak Ceza Evlerinde görevli personel olarak atanırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.