KızlarBiliyor

Engelliler Nasıl Memur Olabilir

Engelliler Nasıl Memur Olabilir

Devlet kadrosunda görev almak isteyen Engelliler Nasıl Memur Olabilir. Devlet Memuru olmak isteyen Engellilerin yüzde kaç oranında raporu olması gerekir. Engelli memur alımlarında engel grupları nasıl ayrılır. Ne tür bir engeli olan devlet memuru olamaz. Engelliler Nasıl Memur Olabilir. Engelli kamu seçme sınavı ne zaman yapılır. Memur olmak isteyen engeliler EKPSS sınavından kaç puan alması gerekir. Merkezi ve kura ile engelli memur atamaları nasıl yapılır.

Engelliler Nasıl Kamu Personeli Olur

Doğuştan veya sonradan çalışma kaybında bir sınırlama meydana gelen ve sıkıntıyı resmi kurumlardan rapor ile belirleyenler engelli olarak nitelendirilir. Birbirinden farklı engel grupları olmak ile birlikte Devlet Kadrosunda görev almak isteyenler için bu grupların bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü Devlet kadrosunda çalıştırdığı personelin en az % 5’ini engellilerden oluşturmak zorundadır. Bu imkandan yararlanmak isteyen engelliler ise öncelikli olarak rahatsızlıkları ile ilgili bölümlere giderek bu olayı raporlamak zorundadır. Devlet tarafından rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak olan en az % 40 ve üzerindeki sağlık raporu olanlar bu uygulamadan yararlanabilirler. Her Devlet kadrosunda olduğu gibi Engelli Devlet Memuru olmak isteyenlerin taşıması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Yetkilendirilmiş Sağlık Kuruluşlarından engelli oranını belirten sağlık raporu almak
  • En az Lise ve dengi okul mezunu olmak

Yukarıda şartları taşıyan engelli vatandaşlarımız Engelli Devlet Memuru olmak adına açılan EKPSS sınav başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca İlk, ortaokul veya İlköğretim mezunları Engelli Kamu Personeli olma şansına sahiptir. Fakat bu okul mezunları EKPSS sınavına giremezler. Bu grupta bulunanlar Devlet Kadrosunda Hizmetli olarak görev alabilirler ve atamaları kura usulü ile gerçekleşir. Devlet Kadrosunda alımı yapılacak olan Engelli Hizmetli olmak isteyenlerden şartları taşıyanlar atanmak istedikleri yeri tercih edebilirler. Tercih edilen yere başvuranlar arasında yapılan kura ile alımı yapılacak engelli hizmetli belirlenir.

Devlet Kadrosunda Engelli Çalışanlar

Sosyal Devlet anlayışı içerisinde bulunan Engellilerin istihdamı büyük bir önem arz eder . Özel sektörde çalışan işçi sayısının en az % 3 engellilerden oluşma şartı Devlet kadrosunda % 5 olarak belirlenmiştir. Milyonlarca engellinin kendi ayakları üzerinde durmaları ve iş sahibi olmaları adına gösterilen bu kadro için alımlar sınav ile yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda değiştirilen sistem ile Ekpss sınavları 2 yılda bir yapılmaktadır. Bu sınavda alınan puanda aynı şekilde 2 yıl geçerli olmakta ve bu süre içerisinde alım yapılması şartı ile başvuruda bulunabilirler.

Engelli Memur Olmak İçin Yapılan Sınav

Engelli Memur Olmak İçin Yapılan Sınav

Devlet kadrosunda görev almak isteyenler bilindiği üzere KPSS sınavına girmektedir. Engelliler Nasıl Memur Olabilir için sorulan soruya ise (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına Girmek olacaktır. Lise, Önlisans veya Lisans mezunu olanlar Devlet kadrosunda işe girebilmek adına bu sınava girmek zorundadır. Alımlar bu sınav sonuçlarına göre yapıldığı için 2 yılda bir yapılan bu sınava girmeyenler maalesef başvuruda bulunamazlar. Bu neden ile kamuda engelli olarak görev almak isteyenlerin ilk yapması gereken şartları taşımaları halinde ilk yapılacak olan bu sınava girmektir. 2 yılda bir yapılan bu sınavda ise adaylar engel durumlarına göre farklı sınavlara alınır. Engelilerin sınav başvurusunda belirttikleri engel türlerine göre (görme engelli, işitme engelli, zihinsel engelli, ortopedik engelle vb.) farklı soru türlerinden sınava alınırlar.

Engelliler Nasıl Memur Olabilir başlığı ile bilgi verdiğimiz devlet kadrosunda işe girmek isteyenlerin bu sınavdan en az 60 ve üzerinde puan almaları gerekir. açılan kadrolara uygun olanlar tercih işlemlerini yapabilir ve devlet kadrosunda iş imkanına kavuşabilirler. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu uygulama ile devlet memuru olacak olan engellilerin en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. Bunun dışında kalan yani ilkokul, ortaokul veya ilköğretim mezunları ise direkt kura usulü ile atanmaktadır.

Kamuda Engelli Hizmetli Atamaları

Engelliler Nasıl Memur Olabilir sorusunun lise, önlisans ve lisans mezunları için şartlarını yukarıda sizlerle paylaştık. Bunların dışında kalan okul mezunları ise kura ataması ile devlet kadrosunda görev almaktadır. Alımı yapılacak olan Engelli Hizmetli kadroları açıklandıktan sonra tercih yapan engelliler kuraya girmektedir. açılan kadroya başvuru yapanlar arasında tercih işlemi yapılarak devlet kadrosunda çalışacak engelli hizmetliler belirlenir. Bu alanda başvuru yapmak isteyenlerinde en az % 40 ve üzerinde belgelenebilir bir engelinin olması gerekmektedir.

Kendi işini kurmak isteyen % 40 ve üzerinde bir engel oranı sahip olan engelli vatandaşlarımıza verilen destekler bulunmaktadır. Verilen bu destekler hibe veya faizsiz kredi olarak verilmektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz Engellilere İşkur Hibe Destekleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Verilen bu tür destekler ile sizde kendi işinizi kurabilir ve kendi işinizin qatronu olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.