KızlarBiliyor

Veri Hazırlama Memuru Nasıl Olunur

Veri Hazırlama Memuru Nasıl Olunur

Devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin merak ettiği işlerden birisi olan Veri Hazırlama Memuru ne iş yapar. Veri Hazırlama Memuru Nasıl Olunur.  Hangi kurumlar veri hazırlama memuru kadrosunda alım yapar. Veri hazırlama memuru olmak için aranan şartlar nelerdir. Veri hazırlama memuru maaşları ne kadar. veri hazırlama memuru olmak için hangi okul mezunu olmak gerekir. Bu kadro hakkında tüm merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Görevleri

Veri hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) görevinde çalışanların öncelikli olarak veri hazırlama ve depolama sorumluğu bulunmaktadır. Çalıştığı kurum ve bakanlığa göre farklılıklar gösterse de genel itibari ile yazışma, evrak hazırlığı ve analiz işlemleri yapar. Bilgisayar kullanımı hakkında iyi derecede bilgi sahibi olmak ve farklı ofis programlarına hakim olmanız gerekmektedir.

Veri Hazırlama Memuru alımı yapan kurumun talepleri karşısında aranan şartların değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Genel İdari Hizmetler sınıfında kadrolu olan bu meslekte memur olmak isteyenlerin Lise, Ön lisans veya Lisans mezunu olması gerekmektedir.

Veri Hazırlama Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar

Veri Hazırlama Memuru Nasıl Olunur diye merak edenlerin öncelikli olarak bilmesi gereken KPSS şartının olması. Her devlet memuru alımında olduğu gibi bu kadrodaki alımlarda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile yapılmaktadır. En az 60 ve üzerinde puan alanlar bu memurluk türü için başvuruda bulunabilirler. Bilindiği üzere bu sınava girmek için de en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Bu şartın yanında bilgisayar konusunda bilgi sahibi olunmalı ve bu belge ile ispatlanmalıdır. Lise veya üniversitelerin bilgisayar bölümlerinden mezun olanların bu konuda bir adım önde olduğunu belirtmek isterim. Bu bölümün dışında kalanların ise Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen bilgisayar sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

Veri Hazırlama Memuru Hangi Kurumda Çalışır

657 sayılı devlet memurları yasasına tabi olarak çalışan veri hazırlama memurları farklı kurumlarda çalışabilir. Genel olarak her bakanlıkta bu kadronun bulunduğunu söyleyebiliriz. Belediyeler dahil her kurumda çalışma imkanına sahip olan bu kadro çalışanları diğer devlet memurları gibi kadro ve derecesine göre farklı maaşlar ile çalışmaktadır. Herhangi bir devlet kurumunda çalışan düz memurlardan daha fazla maaş alan veri hazırlama memurları bu neden ile çok tercih edilmektedir. Adliye, Valilik, Kaymakamlık, Belediyeler ve diğer tüm kamu kurumlarında bu kadroda çalışan memur bulunmaktadır.

Veri Hazırlama Memuru Ne Kadar Maaş alır?

Veri Hazırlama Memuru Nasıl Olunur diye soranların bir diğer merak ettiği konu bu kadroda çalışan bir memurun ne kadar maaş aldığıdır. Devlet memurlarının maaşları bilindiği üzere kanun ile belirlenmiştir. Bu neden ile bu kadroda görev alacak bir kişinin alacağı maaş en düşük memur maaşından düşük olamaz. Bu da eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir veri hazırlama memurunun 3700 ile 3900 lira arasında bir maaş almasını sağlamaktadır. Sizde yukarıda belirttiğimiz şartları taşımanız halinde açılan bu kadro için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.