KızlarBiliyor

Devlet İşçisi Olmak İçin Ne Yapılmalı

Devlet İşçisi Olmak İçin Ne Yapılmalı

Devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin bir çoğu Devlet İşçisi olmak için uğraşmakta. Bilindiği üzere Devlette kadrosunda Memurlar ve İşçiler olarak iki farklı alan bulunmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi teknik bilgi ve beceri gerektiren işlerin bir çoğu Devlet İşçisi olarak kadroya alınmaktadır. Bunun büyük avantajları olmak ile birlikte memur ve devlet işçilerinin arasında maaş farkları da bulunmaktadır. Eğer sizde Devlet İşçisi Olmak İçin Ne Yapılmalı diye merak ediyor veya araştırma içerisindeyseniz bu yazıyı okumalısınız.

Devlet Memuru mu Devlet İşçisi mi?

Devlet kapısında bir iş sahibi olmak isteyenler bu iki kadro arasında hangisinin daha iyi olduğunu merak etmekte. Tabi ki buna kesin olarak işçilik veya memurluk daha iyidir demek doğru olmaz. İkisininde birbirinden farklı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Fakat her ne olursa olsun ikisininde devlet güvencesinde bir iş olması bu kadar çok talep görmesinin en büyük etkenidir. Bilindiği üzere iş garantisi olarak görülen devlet kapısından herkes içeri girmek istemekte. Sizinde böyle bir düşünceniz veya girişiminiz varsa aşağıda belirttiğimiz özelliklere dikkat etmelisiniz. Öncelikli olarak memur mu yoksa Devlet işçisi mi olmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için belli başvuru şartları bulunduğundan hangisinin şartını taşıdığınıza bakarak da buna karar verebilirsiniz.

Devlet İşçisi Nasıl Olunur

Devlet işçisi olmak isteyenlere birbirinden farklı Bakanlık ve Kurum alım yapmaktadır. Önceliğiniz meslek grubunuza uygun olan grubu belirlemek olmalıdır. Mezun olunan okul veya sahip olunan meslek sizinde hangi kurumda görev alabileceğinizi belirlemektedir. Buna kısa bir örnek vermek gerekirse TCDD Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarında görev almak isteyen bir Devlet İşçisi alımında bu alan ile ilgili okul mezunu olma şartı bulunmaktadır. Siz de bu tür bir okuldan mezun olduysanız bu kadroda açılacak olan pozisyonlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu neden ile az öncede belirttiğimiz gibi özel şartlar olarak belirtilen mesleğin gerektirdiği özellikleri ve mezuniyet kurallarına uygun başvuru yapmalısınız. Aksi takdirde yapılacak olan başvurular kabul edilmemektedir. Bu hatırlatmadan sonra Devlet İşçisi Olmak İçin Ne Yapılmalı sorusuna verilecek olan ilk cevap KPSS sınavına girmek olacaktır.

İşçi Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir

Kadrolu veya sözleşmeli olarak Devlet İşçisi başvurusunda bulunmak isteyenlerin tüm alımlarda olduğu gibi geçerli tarihteki KPSS sınavına girmesi gerekmektedir. Girilen bu sınavdan başarılı sayılmak için de en az 60 ve üzerinde bir puan alınmalıdır. Belirttiğimiz puanı alan adaylar açılan kadrolara başvuruda bulunmadan önce istenilen özel kriterleri de taşıması gerekmektedir. Mesela kaynak işçisi alımında istenilen belgeler veya okul mezuniyeti şartını taşımayanlar bu kadroya başvuruda bulunamazlar. Sizde Devlet işçisi olmak istiyorsanız bu tür özellikleri iyi araştırmalısınız. Bunun ile birlikte belirli dönemlerde Devlet kadrosunda bulunan bazı eksikliklerin giderilmesi adına Devlet İşçisi alımı yapılmaktadır. Bu alımlarda herhangi bir sınav sorumluluğu bulunmamaktadır. Sadece istenilen şartları taşımak bu işe başvurmak adına yeterli olacaktır. Özel meslek olarak bilenen bazı işçilik sınıfları bu neden ile büyük avantaj sahibidir. Sizinde bu tarz özel bir meslek ile ilginiz varsa bu sayede sınavsız devlet işçisi olabilirsiniz.

Sınavsız Devlet İşçisi Olmak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Devlet İşçisi Olmak İçin Ne Yapılmalı sorusuna verilecek en iyimser cevaplardan birisi meslek sahibi olmak olacaktır. Belirlenen mesleklere olan ihtiyacı karşılamak adına devlet genel sınav olarak bilenen KPSS sınavını geçersiz kılmaktadır. Alımı yapılacak olan adaylara kendi işleri ile ilgili beceri ve bilgi sınavı düzenleyerek alım yapmaktadır. Sizde DPB tarafından yayınlanan bu tür ilanları takip ederek başvuruda bulunabilir ve Devlet kadrosunda yer alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.