KızlarBiliyor

Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır

Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır

Maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımız Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır? Muhtaçlık belgesini kim verir? Fakirlik belgesi ile hangi yardımlar alınır? Fakir aylığı almak için nereye başvurulur? e-Devletten fakirlik belgesi alınır mı? Fakirlik belgesi başvurusu nereye yapılır? Fakirlik belgesi almak için taşınması gereken şartlar nelerdir? bu ve buna benzer merak edilen tüm sorularınızı Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır? başlığı ile sizler için araştırdık.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

Maddi durumu iyi olmayan ve geçim konusunda sıkıntı yaşayan bireylere bir takım sosyal destekler yapılmaktadır. Bu destekler maddi anlamda olduğu gibi gıda, eğitim, yakacak, sağlık ve barınma desteklerinden oluşmaktadır. Belirtilen bu ve buna benzer desteklerden yararlanmak isteyen maddi sıkıntı içindeki vatandaşlarımızın öncelikli olarak Fakirlik Belgesi sahibi olması gerekir. Buda Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır sorusunu akla getirmektedir.

Fakirlik belgesi almak isteyenlerin öncelikli olarak il başvuru kapısı mahalle muhtarlığı olarak belirtilmektedir. Bunun ile birlikte aşağıda belirtilen şartları taşıması ve maddi anlamda ihtiyaç sahibi olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Hane başına düşen aylık gelir miktarının belirlenmesi ve üzerine kayıtlı bir mal varlığının olup olmaması bu konuda oldukça önemlidir.

 • Aile bireylerinin kişi başına aylık gelir miktarının belirlenen limitlerin altında olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir aylık geliri olmayan kişiler
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler
 • En az % 40 ve üzerinde bir engellilik durumu olduğunu sağlık raporu ile belirtenler
 • Anne veya babası ile birlikte yaşayan 18 yaşının altındaki çocuklar

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır

İhtiyaç sahiplerinin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması adına verilen Fakirlik Belgesi mahalle muhtarlıklarından verilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar bu belge için başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapacak olan kişinin şahsen giderek bir fakirlik belgesi doldurup imzalaması gerekmektedir. Yapılması gereken sadece bu kadardır. Bundan sonra aşağıda belirtilen yardımlardan ihtiyacınız olanlar için yapılacak olan inceleme sonucunda yardım almanız sağlanmaktadır. Yapılacak araştırma ise bilgilerinizin doğruluğu, herhangi bir gelirinizin veya birikiminizin olup olmadığı gibi resmi incelemelerdir. Bu incelemeler sonucunda muhtaçlık belgeniz onaylanmakta olup gerekli maddi ve diğer desteklerden yararlanmanız sağlanmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Olanlara Yapılan Yardımlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi fakirlik belgesi olan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bir çok destek verilmeye devam ediliyor. Bu destekler maddi destekler ile birlikte diğer sosyal yardım paketlerini de içermektedir. İsterseniz Muhtaçlık belgesi ile verilen desteklerin nelerden oluştuğunu kısaca sıralayalım;

 • Kömür yardımı
 • Gıda kolisi yardımı
 • Giyim yardımları
 • Eğitim ve kırtasiye yardımları
 • Evde Bakım ve Sağlık yardımları
 • Nakit Para yardımı
 • Fakirlik aylığı bağlama

Yukarıda belirttiğimiz yardımlar alacağınız fakirlik belgesi ve bu belge ile yapacağınız başvurular sonucunda tarafınıza verilecek olan yardımlardır.

Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır

e-Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

Muhtaç kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması adına yapacakları beyanlar genel olarak muhtarlıklar aracılığı ile yapılmaktadır. Bunun ile birlikte isteyenler ve e-devlet şifresi olanlar bu kanal ile belge başvurusunda bulunabilirler. Yapacakları kısa bir işlem ile muhtaçlık belgesi başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için öncelikle başvuru sahibinin bu sisteme giriş yapabilmesi için şifresinin bulunması gerekmektedir. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek bir şifre almanız gerekmektedir.

Sisteme şifresi ile giriş yapanlar fakirlik belgesi işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden işlemlerini tamamlayabilir. Bu sayfada başvuru ve formlar bölümünden fakirlik belgesi başvuru ekranına geçiş yapabilir ve bu belge için başvuru formu doldurabilir.

 • Herhangi bir sabit gelirli iş sahibi olmayanlar
 • Gelir miktarının aile bireylerine bölündüğünde kişi başı gelirin belirlenen limitin altında kalanlar
 • Üzerine kayıtlı mal veya taşınır bulunmayanlar
 • Emekli maaşı, dul maaşı veya yetim maaşı almayanlar
 • Yükseköğrenim eğitimine devam edenler için en fazla 25 yaşına kadar olanlar

Fakirlik Maaşı Ne Kadar

Sağlık nedenleri ile çalışamayanlar, düşük ücret ile çalışıp kalabalık aile nüfusuna sahip olanlar ve bakıma muhtaç olanlara bilindiği üzere fakirlik aylığı bağlanmaktadır. Bu maaş imkanından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin sahip oldukları fakirlik belgeleri ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık maaşı almak adına başvuruda bulunması gerekmektedir. Gerekli incelemelerin tamamlanması ve sonucunda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen kişi veya ailelere bu maaş bağlanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyan ve muhtaçlık aylığı bağlanmasında sakınca görünmeyenlere aylık 970 TL. maaş bağlanmaktadır.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.