KızlarBiliyor

Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak

Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak

Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak isteyenlerin rapor oranı kaç olmalı. %40 ve üzeri engelli olanlar ötv indirimli araç alabilir mi? Engelli raporu ile sıfır araç almak için gerekli olan belgeler? Engelli raporu ile vergi indirimli sıfır araç işlemleri nasıl yapılır. Engelli sürücü, Engelli yolcu ve Engelli aparat gerektiren araç alımları hakkında merak ettikleriniz.

Ülkemizde engeli olduğunu belirten bir raporu olanların kendilerinin kullanması veya engelli yolculuk yapabilmek adına araç alımlarında indirim uygulanır. Engelli araç ÖTV indirimi olarak bilinen bu muafiyet ile rapor sahipleri vergiden muaf tutulurlar. Tabi ki bu imkandan yararlanmak isteyenlerin belirli başlı şartları taşıması gerekmektedir.

ÖTV indirimli araç almak isteyenlerin rapor oranı ve engellinin araç kullanabilmesi için gerekli olan aparat sistemine göre farklık gösterir. Kişinin kendisinin aracı kullanabilmesi veya başka birisinin kullanması gibi iki ana başlık bulunmaktadır. Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak için rapor oranlarına ve gerekli aparat ihtiyaçlarının nasıl belirlendiğini belirtmek istiyorum.

Engelli Raporu İle Araç Almak

Yetkili sağlık kuruluşlarından engelli olduğunu belirten bir rapora sahip olanlar istedikleri markadan araç almak için indirimden yararlanabilir. Bu konuda % 40 oranından % 90 oranına göre farklı rapor aralığında olanlar yararlanabilir. Fakat tüm rapor oranları aynı kategoride değerlendirilmez. Bir kaç farklı özelliğin değerlendirildiği bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekir;

% 40 Engelli Raporu İle Araç Almak

Engelli raporu ile sıfır kilometre bir araç almak ve bu araç için ÖTV ödememek isteyenlerin bir takım kriterleri taşıyıp taşımadığı değerlendirilir. % 40 ve üzerinde bir engel durumu olduğunu raporu ile başvuru yapacak olanların öncelikli olarak H sınıfı bir sürücü belgesine ihtiyaçları bulunmaktadır.

Engelli Raporu İle Araç Almak

% 40 ve üzerinde raporu olanların H sınıfı bir ehliyete sahip olmak da bu indirimden yararlanmaya yetmez. Bunun yanında engellinin raporunda özel donanımlı engelli aracını kullanmaya engel bir durumunun olmadığının belirtilmesi de gerekmektedir. Yani bu oranda bir sağlık sorunu olan ve bunu rapor ile belgeleyen bir kişinin alacağı veya kullanacağı aracın özel donanımlı olması gerekmektedir. Bu özel donanımların neler olduğunu belirtmek gerekirse:

 • Elden kontrollü gaz ve fren aparatı olan araçlar
 • Sol gaz pedallı olan araçlar
 • Direksiyon üstü tutma kollu araçlar

% 90 Raporu İle Engelli Araç Alımı

% 90 ve üzerinde engelli raporu olanların alacakları vergi indirimli araçlar iki başlık üzerinden değerlendirilir.

1- Engelliye özel dizayn edilmiş araç alımı

2- Engelli yakını tarafından kullanılacak ÖTV indirimli araç alımı

Yüksek engel oranı ile engelli indirimli araç alacak olanların ve bu aracı kullanacak olan engellilerin H sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekir. Bunun ile birlikte raporunda özel engelli aracı kullanmasına engel durumunun olmadığının belirtilmiş olması gerekir. Bunun dışında kalan yani alınacak olan aracı engellinin kullanma ihtimali olmadığı durumlarda ise: 1. dereceden 3. dereceye kadar olan bir yakının aracı kullanması kaydı ile araç alımı yapılabilir.

Engelli Araç Üst Limitleri

Yukarıda belirtilen şartlar ile Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak isteyenlerin her aracı alabilmesi maalesef mümkün değildir. Alınacak olan ÖTV indirimli araçlar için Devlet tarafından belirlenen bir üst limit bulunmaktadır. 2020 yılı için belirtilen bu limit 303,200 TL olarak belirtilmiştir. Yani almak istediğiniz sıfır kilometre engelli aracın tüm vergiler dahil toplam satış miktarı bu rakamın altında olmak durumundadır.

Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almak

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli indirimi ile sıfır araç almak isteyenlerin yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli şartları taşıması gerekir. Bu belirtilen şartları taşıyanların Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar ve araç alımından sonra yapması gerekenleri sıralamak istiyorum;

 • Alınacak engelli raporlu araçların 1600 cc’in üzerinde olmaması
 • Alınan aracın 5 yıl içinde satılmaması satılırsa ÖTV farkının ödenmesi gerekmektedir
 • Tekrar aynı indirimden yararlanarak araç alacakların en az 5 sene beklemesi gerekmektedir.
 • Alınacak aracın sıfır kilometre olması gerekir

Belirtilen bu şartlar ile engelli ÖTV indirimli araç almak isteyenlerin aşağıda belirtilen evrakları hazırlaması gerekmektedir.

 • Engellilik oranını belirten sağlık raporu
 • Alınacak olan aracı kendisi kullanacak olan engellilerin H sınıfı sürücü belgesi
 • Vergi dairesinden alınacak olan ÖTV ödeme belgesi
 • Alınacak olan aracı 1. veya 3. dereceden bir akrabası kullanacak ise o kişi için verilmiş vekalet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.