KızlarBiliyor

Franchising Nedir Frençayzing Nasıl Alınır

Franchising Nedir  Frençayzing Nasıl Alınır

Girişimcilerin merak ettiği Franchising Nedir Frençayzing Nasıl Alınır? Franchising ve bayilik arasındaki fark nedir. Franchising ücretleri ne kadar? Ücretsiz bayilik ve Ücretsiz Franchising veren firmalar hangileri. Bu ve buna benzer tüm sorularınız cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bir marka ile yapılan bir sözleşmeden oluşan bu sistem kelime anlamı ile bayi anlamına gelir. Firma ile belirli süreli, koşul ve şartlar altında karşılıklı anlaşma olarak da anlaşılabilir. Ülke ve Dünya genelinde binlerce marka bir satış zinciri oluşturmak adına bu sistemi kullanmaya devam etmektedir.

Franchising Sistemi

İki tarafın yapacağı bir franchising sistemi ile bir markanın bayisi olunmaktadır. Firmanın teknik bilgi sistemi, iş fikirleri ve satış sistemlerini sizin de aynı şekilde kullanmanız sağlanmaktadır. Bu sistemin en büyük avantajı reklam veya tanıtım gibi giderlerinizin olmaması. Bunun yanında ürün tanıtımın ve müşterinin bu markayı bilmesi sizi tercih etme nedeni olacaktır.

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin kendi markasını oluşturması gerçekten çok zor bir olaydır. Gerekli resmi işlemlerin yanında kendini tanıtmak, müşterilere ürün veya markanın kalitesini ispatlamak oldukça zordur. Bayilik sisteminde ise bu tür sorunlarınız bulunmamaktadır. Sizin yapmanız gereken yapmak istediğiniz iş ile ilgili marka ve firmalardan hangisi ile çalışmak istediğinize karar vermek olacaktır.

Tabi ki bu şu anlama gelmemeli. İstediğiniz marka veya firmadan franchising almanız mümkün değildir. Bazı markalar bayilik veya frençayzing sistemi ile çalışmamaktadır. Bunun için bayilik veren firmalar veya franchising veren firmaların hangileri olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Franchising Nedir Frençayzing Nasıl Alınır

Frençayzing Sisteminin Avantajları

Yukarıda da değindiğimiz gibi bu sistemin bir çok avantajı bulunmaktadır. Franchising Nedir Frençayzing Nasıl Alınır sorusuna cevap arayanların bu imkanların neler olduğunu bilmesi gerekir. Bir markanın bayisi olmaz ismini kullanmak ve ürün sorunu yaşamamak oldukça önemlidir. Bu ve buna benzer avantajların neler olduğunu kısaca sıralamak gerekirse;

  • Büyük bir markanın ismini kullanmak
  • Herhangi bir reklam harcaması yapmamak
  • Daha fazla müşteriye ulaşma konusunda sıkıntı yaşanmaz
  • Gerekli eğitim ve iş planı hakkında destek
  • Uzman personel desteği
  • Firmanın hukuk ve mali desteklerinden yararlanma
  • Kuruluş aşamasında finansal destek sağlanması

Yukarıda belirttiğimiz bu avantajlar ile sizde yapacağınız bir iş için bayilik veren firmalar ile iletişime geçmelisiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de franchising sözleşme süresinin ne kadar olacağıdır. Bir çok firma bu konuda oldukça cimri davranmakta olup bunun en az 5 yıllık olmasına dikkat etmelisiniz.

Ücretsiz Franchising Veren Firmalar

Bayilik sisteminin avantajları oldukça fazladır. Yukarıda belirttiğimiz ve bunların dışında daha farklı avantajlara sahip olmak adına sizde yapmak istediğiniz iş ile ilgili bir bayilik sözleşmesi yapabilirsiniz. Ülkemizde buna imkan veren yüzlerce firma bulunmaktadır. Bu firmaların bazıları Ücretsiz Bayilik sistemi ile çalışmaktadır. İsteseniz sizde ücretsiz franchising veren bir firma ile isterseniz belirli ücret karşılığında bu sistemi kullanan firmalar ile görüşebilirsiniz.

Yeni bir iş yeri açmak için bayilik almak mümkün ise size büyük avantajlar sağlayacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ücretsiz bayilik veren bir çok marka ve firma bulunmaktadır. Sizde yapacak olduğunuz iş ile ilgili bilinen ve tanınan markalar ile bayilik sözleşmeleri hakkında bilgi almalısınız. Yapacağınız Franchising sözleşmesi ile bir çok konuda büyük avantaj sahibi olabilir ve daha kolay rekabet edebilirsiniz.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.