KızlarBiliyor

Hostes Nasıl Olunur

Hostes Nasıl Olunur

Bir çok genç kızın hayalini süsleyen hosteklik için gerekli olan şartlar nelerdir. Hostes Nasıl Olunur ? Hostes maaşları ne kadar? Kimler hostes olabilir? Hostes olmak için nereye başvurulur. 2018 Hostes alımı ve hosteslik ile ilgili tüm merak ettikleriniz.

Neden Hostes Olmalıyım?

Havalı ve güzel meslekler arasında bulunan hosteslik bir çok gencin hayalini süslemeye devam ediyor. Dünyanın bir çok ülkesine seyahat etme imkanı tanıyor bu meslek kıyafeti ile de bir çok kişiyi etkilemektedir. Bir çok insan normal şartlar ile gidemeyeceği yerlere bu meslek ile rahatlıkla gidebilmektedir. Bunun ile birlikte 5 yıldızlı otellerde konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca hosteslere verilen ücretin tatmin edici olması bu mesleğe olan ilgiyi oldukça artırmaktadır. Bu neden ile hostes olmak isteyenlerin sayısı her geçen yıl giderek artmaktadır. Özellikle THY personel alımında binlerce kişi başvuruda bulunmaktadır. Bu meslekte görev almak isteyenlerin ise en çok sorduğu soru Hostes Nasıl Olunur, Hostes olmanın şartları nelerdir? bu soruların cevabı aşağıda belirtilmiştir.

Hostes Olmanın Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi havalı ve zevkli olan bu işi yapmak isteyenlerin taşıması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyanlar arasında yüz yüze yapılan mülakat ve bir takım eğitimler bulunmaktadır. Şimdi hostes nasıl olunur sorusuna öncelikli olarak taşınması gereken şartların neler olduğunu belirterek başlamak istiyorum.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 21 yaş ile 30 yaş aralığında bulunmak
 • Önlisans veya Yükseklisans mezunu olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek
 • İkinci bir yabancı dil bilmek tercih edilme nedenleri arasındadır
 • Adli Sicil kaydının temiz olması

Yukarıda belirtilen hostes olmanın genel şartlarını taşıyanlar aşağıda belirtilen özel şartları taşıması halinde bu meslek için yapılan alımlara başvuruda bulunabilirler. Hostes olmak için gerekli olan özel şartların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

 • Bayanlar için  160 cm ile 180 cm uzunluğunda olmak
 • Erkekler  için 170 cm ile 190 cm uzunluğunda olmak
 • Boy ile kilo indeksinin orantılı olması
 • Sivil havacılık genel müdürlüğünce yetkilendirilmiş hastanelerden uçuşa elverişli sağlık raporu almak
 • Alınan sağlık raporlarının THY A.O. sağlık müdürlüğü hekimlerine onaylatmak
 • THY kabin memuru kıyafeti giydiğinde vücudun görünen kısımlarında dövme, piercing, yanık ve yara izinin bulunmaması
 • Daha önce herhangi bir havacılık kuruluşundan disiplin veya sağlık nedeni ile ayrılmamış olmak

Yukarıda belirtilen Hostes Olmanın şartları için belirtilen genel ve özel şartları taşıyanlar bu meslek için başvuruda bulunabilirler. Başvuru sahipleri bunların dışında fiziki görünümleri ve diğer özellikleri için bir takım mülakat uygulamalarına göre belirlenecektir. Bu mülakatlarda dikkat edilenlerin neler olduğu hakkında bir takım bilgiler vermek istiyorum.

Güleryüzlü ve Sempatik Görünüm

Bildiğiniz üzere uçak yolculuğu yapanlar hosteslerin ne kadar sempatik ve güler yüzlü olduğuna şahit olmuşlardır. Bu meslekte en önemli özelliklerden bir tanesi kişinin yolculara güler yüzlü ve sempatik davranmasıdır. bu neden ile mülakatlarda bu özelliğe oldukça önem verilmektedir.

Güzel Fiziğe Sahip Olmak

Hostes olmak için gerekli olan özel şartlar arasında boy ve kilo endeksi olmazsa olmazlardandır. Bu neden ile bu mesleği yapmak isteyenlerin fiziğine oldukça özen gösterilmektedir.

Sabırlı ve Kibar olmak

Uçak yolculuğu esnasında birbirinden farklı olay ve farklı insanlar ile karşılaşma olasılığının oldukça yüksektir. Sorunlu insanlar ile oluşacak gerginliklerde sabırlı ve olunabileceği kadar kibar olmanız gerekecektir. Bu neden ile mülakatlarda bu özelliğinizi belirtmeniz gerekecektir.

Olaylara Karşı Soğukkanlı Olmak

Herhangi bir olumsuz durumda vereceğiniz tepkiler bu meslek için oldukça önemlidir. Bu neden ile mülakat ve özel eğitim aşamasında acil durumlar için gerekli olan eğitimler tarafınıza verilecek olup bu durum karşısında yeterli olup olmadığınız sınanacaktır.

Hostes olmanın şartları

Seyahat Engelinin Bulunmaması

Bu meslekten olanlar dünyanın neredeyse her noktasına gitme imkanına sahip olacaktır. Bunun için bu işi yapmak isteyenlerin sağlık veya farklı nedenler ile seyahat engelinin bulunmaması gerekmektedir.

Hostes Nasıl Olunur  sorusu için gerekli olan şartlar ve özellikler yukarıda belirtilmiştir. Belirtilen özellikler ve şartları taşıyanlar hostes olmak için yapılan alımlara başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.