KızlarBiliyor

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır

Kuyumculuk bir çok kişi tarafından özenilen ve çok para kazanılan bir iş olarak bilinir. Bu neden ile Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Bunun ile birlikte bir çok kişi de kuyumcuların ayda ne kadar kazandığını merak etmekte. Altın alıp satmak hem kolay hemde kazançlı bir iş olarak dikkat çekmekte. Pekala böyle bir iş yeri açmak için ne kadar sermaye gerekli. Kuyumcu açmak için kaç kilo altın lazım. Kimler kuyumcu dükkanı açabilir. Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumculuk işi nasıl ve nereden öğrenilir.  Sizde bu işi yapmak istiyorsanız bu işin incelikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri araştırmalısınız.

Kuyumcu Dükkanı Açmak

Özellikle bayanların vitrinlerine bakmaktan keyif aldığı kuyumculuk oldukça iyi kazandıran işler arısında gösterilmektedir. Yatırım için veya bayanların takı merakı nedeni ile neredeyse herkes kuyumcunun yolunu tutmuştur. Bazen düğünlere takılan küçük altın tarzı ürün almak için bazen eşinize veya sevdiklerinize hediye almak için kuyumculara muhakkak işimiz düşer. Müşteri potansiyeli o kadar geniş bir kitleye hitap eden bu iş bir çok kişinin hayal ettiği işler listesinin başını çeker.

İçerisinde kilolarca altın olan bir kuyumcu dükkanına girdiğimizde bu iş için çok büyük miktarda sermaye gerektiğini düşünmek gayet doğal. Altının gram fiyatı üzerinden kısa bir hesap yapanların bu tür bir dükkan açmak için milyonlarca lirasının olması gerektiğini hemen anlamakta. Fakat her kuyumcu dükkanında milyonlarca lira eden altın bulunmamaktadır. Bazı dükkanlar bu tür işleri 1 kilogram ile 5 kilogram arasında altın ile çevirmektedir. Sizde bu rakamlarda yaklaşık olarak 200 bin lira ile 500 bin lira arasında bir sermaye ile bu işe başlayabilirsiniz.

Kuyumculuk Nasıl Öğrenilir

Sermaye sorunu olmayan ve bu işi yapmak için girişimlerde bulunanların en çok merak ettiği bu işin nasıl yapıldığıdır. Gelen altınların gerçek olup olmadığı, gram hesabının nasıl yapıldığı ve iade edilen ürünlerin nasıl alınıp hesaplandığı gibi bir çok soru cevap aramakta. Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır sorusunu soran bir kişinin bu işi nasıl yapacağını da sorması gerekmektedir. Bilindiği üzere kuyumcu dükkanında bir çok ürün satışı yapılmaktadır. Sadece küçük altın satışı yapılmış olsa bu işi neredeyse herkes yapabilir. Fakat bilezik, künye, kolye, saat, yüzük, pırlanta vb. ürünlerin hepsinin hesabı farklı yapılmalıdır. Bu neden ile bu işi yapmak isteyenlerin bu iş hakkında bir bilgiye sahip olması gerekir. Bunu en iyi öğreneceğiniz yer yine bir kuyumcu dükkanı olacaktır. Bu işi yapmak isteyenlerin bu tür bir iş yeri ile iletişime geçerek biraz çalışması veya kurs görmesi büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun ile birlikte altın alımının yapılacağı firmalar ile görüşülerek bu iş için eğitim alınabilir.

Kuyumcu Açmak İçin Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir iş yeri açmak için belirlenen miktarlarda sermaye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bazı işler için bu miktar çok küçük olabileceği gibi bazı işler içinde ciddi sermayelere ihtiyaç duyacaksınız. Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır diye araştırma yapanların da orta seviyede bir sermayesi bulunmak zorundadır. Altın alımı, dükkan dekorasyonu, vitrin düzeni ve güvenlik sistemleri için ciddi sermaye gereksinimi duyabilirsiniz. Açmak istediğiniz kuyumcu dükkanı için gerekli olan sermayenin tamamına sahip olamayanlar bankalardan kredi talebinde bulunabilir. Bilindiği üzere bankaların hepsi iş kurmak isteyenlere Girişimci Kredisi adı altında kredi desteği vermektedir. Tüketici kredilerine oranla daha uzun vade imkanını tanındığı bu kredilere başvuruda bulunabilir ve gerekli finansal desteği sağlayabilirsiniz.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Yeni bir iş yeri açmak isteyenlerin sermaye gereksinimi, çalışılacak olan firma ile sözleşme, dükkanın kiralanması ve dekorasyon işlemlerini tamamlaması gibi rutin işlerinin yanında belge işleri de bulunmaktadır. Herhangi bir iş yeri açmak isteyenlerin olduğu gibi bu tür bir dükkan açmak isteyenlerin gerekli evrakları hazırlaması ve dükkan açma belgesini alması gerekir. Bunun için aşağıda belirtilen evraklar ve işlemleri yapmalısınız.

 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı
 • Fotoğraf
 • İkametgah Belgesi
 • SGK Kayıt Belgesi
 • Ustalık Belgesi
 • Oda Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Oda Sicil Tasdiknamesi
 • İş Yeri Kira ise Kira Sözleşmesi
 • Yangın Uygunluk Belgesi
 • İş Yeri Krokisi

Yukarıda belgeleri hazırlayarak sizde kuyumcu dükkanı açmak için gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır sorusuna verdiğimiz bu bilgiler ile sizde insanların ilgi göstereceği ve şehrin kalabalık caddelerinde bir kuyumcu dükkanı açarak kısa sürede çok para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.