KızlarBiliyor

Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları

Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları

Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları nelerdir? Engelilere iş kurmak için ne kadar hibe veriliyor. Kosgeb Engelli Hibe Desteği. Kosgeb Engelli Faizsiz Kredi Desteği. Engelli vatandaşlarımıza hibe desteği ile iş kurmak için verilen tüm kosgeb destekleri.

Engelli vatandaşların kendi işlerini kurabilmeleri adına gerekli olan finansal destek Kosgeb tarafından verilmeye devam ediyor. Girişimci engelliler yapacakları iş için iş yeri kurma desteklerinin yanında iş yeri büyütme kredilerinden de yararlanabilirler. 165 bin liraya veren bu desteklerden yararlanmak için gerekli olan şartlar ve başvuru esnasında gerekli olan evrakları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kosgeb Engelli Hibe Şartları

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri koruma ve kalkındırmayı hedef alan kosgeb engellilere de destek olmaya devam ediyor. Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları başlığı ile bu imkanlar hakkında ayrıntılı bilgi vermek için yaptığımız araştırmayı sizlerle paylamak istiyoruz. Kosgeb engelli hibe şartları ve imkanlarından yararlanmak isteyenlere hibe ve faizsiz kredi olmak üzere 2 farklı destek verilmektedir. Bu alanda en çok başvuru yapılan da 65 bin lira engelli iş yeri açma hibesi olarak bilinir.

Kendi işini kurmak için yeteri kadar sermayesi olmayan geleneksel girişimci olmak isteyen engellilere bu destek verilmektedir. Öncelikli olarak bu imkandan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • En az % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belirten rapora sahip olmak
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Geçtiğimiz dönemlerde aynı imkandan yararlanmamış olmak
 • Girişimcilik kursuna katılmış ve girişimcilik belgesine sahip olmak
 • Yapılmak istenilen işin Kosgeb desteklenen sektörler arasında yer alması

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar 65 bin lira engelli hibesi almak adına başvuruda bulunabilir. Başvurular Kosgeb birimlerine yapılmakta olup yapılan inceleme sonucunda hibe almaya hak kazananlar başvuru sahiplerine bildirilmekte ve gerekli evrakları hazırlaması talep edilmektedir.

Kosgeb Engelli Kredisi Nasıl Alınır

Yukarıda belirttiğimiz iş kurmak için verilen ve geri ödemesiz olan kosgeb hibesinin dışında düşük faizli işletme kredisi imkanı da bulunmaktadır. Kosgeb iş kurma hibe destekleri ile açılan bir iş yerinin geliştirilmesi, büyütülmesi veya makine ve teçhizat alımları için bu krediye başvurulabilir. Belirttiğimiz neden ile bu kredi imkanından yararlanmak isteyenlerin işletmelerinin en az 1 yıl önce açılmış olması yeterlidir.Sabit yatırım desteği olarak verilen bu destekten yararlanarak sizde işletmenizi büyütme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Başvurusu

Yıllardır hayalini kurduğu ve maddi sorunlardan dolayı bir türlü açamadığı bir iş yerini bu destek ile kurma şansı tanınmaktadır. Bayanlar, şehit yakınlarına verilen pozitif ayrımcılık Engelli vatandaşlarımız için de geçerlidir. % 80 oranında engelli vatandaşlarımızın bu imkandan yararlanması sağlanmaktadır. Sizde verilen bu desteklere başvuruda bulunarak kendi işinizi kurma şansına erişebilirsiniz. Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları hakkında gerekli olan belgelerin neler olduğunu belirtmek gerekirse;

Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları
Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibe Şartları
 • Engelli raporu
 • Girişimcilik kimlik belgesi
 • İşletmenizin kuruluş belgesi, ruhsat ve izin belgeleri
 • İşletmenin bulunduğu dükkan kira ise kira kontratı, değil ise tapu fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi örneği
 • Kosgeb İş Planı
 • Kosgeb destek talep beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Bilanço örneği ve yıllık gelir tablosu
 • İmza sirküleri
 • İşletme kuruluşunda yapılan harcamaların faturaları

Yukarıda belirttiğimiz belgeler ile sizde hibe alarak dükkan açmak adına kosgeb engelli hibe ve faizsiz kredi desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Engelliler Hangi İşler İçin Hibe Desteği Alabilir

Devlet hibesi alarak dükkan açmak isteyen engelli vatandaşlarımızın en büyük destekçisi Kosgeb belirli şartlara bağlı bu desteği vermektedir. Yapılmak istenilen her iş için maalesef bu destek geçerli değildir. Bu neden ile bu konuya dikkat etmeden bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunan bir çok kişinin başvurusu başvuru esnasında reddedilmektedir. Sizde hibe desteği almak istiyorsanız öncelikli olarak hangi işler için bu desteğin verildiğini araştırmalısınız.

Kosgeb tarafından desteklenen sektörler olarak bilinen bu iş alanları iki farklı kapsamda değerlendirilmektedir.

1– Geleneksel Girişimcilik Programı

2- İleri Girişimci Destek Programı

Yapmak istediğiniz iş fikri bu 2 ana başlık altında değerlendirilmekte olup desteklenen sektörler listesinden kontrol edilir. Sizde yapmak istediğiniz işin kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında olup olmadığını NACE kodu sorgulama ile teyit edebilirsiniz. Desteklenen sektörlerin listesi incelemek isteyenler buradan ilgili sayfaya ulaşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.