KızlarBiliyor

İHA Pilotu Nasıl Olunur

İHA Pilotu Nasıl Olunur

İnsansız Hava Aracı (İHA) bir diğer anlamı olan yerden kumandalı hava aracı kullanmak için hangi belgeye sahip olmak gerekir. İha kullanmak için hangi eğitimlerden geçmek gerekir. Kimler İHA Pilotu Olabilir. Geleceğin en popüler meslekleri arasında gösterilen insansız hava aracı pilotluğu şartları nelerdir. Kaç çeşit iha belgesi bulunmakta. İHA Pilotu Nasıl Olunur kimler başvuruda bulunabilir. Bu konuda tüm merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsansız Hava Aracı Pilotluk Eğitimleri

Son dönemde oldukça sıklıkla karşılaşılan Dron ve İha’ları kullanmak isteyenlerin belirli bir belgeye sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu belgelere sahip olmayanlar oluşacak sıkıntılar ile karşı karşıya gelebilirler. Herhangi bir bölgede dron veya iha uçurmak isteyenlerin ayrıca sahip oldukları belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu neden ile belirtilen insansız hava araçlarını kullanmak isteyenlerin belirli bir eğitimden geçmesin ve bu konuda verilen belgelere sahip olması gerekmektedir. Bilindiği üzere insansız hava aracı kullanmak isteyenlere 2 farklı kategoride değerlendirilmekte ve iki farklı belge verilmektedir. İHA Pilotu Nasıl Olunur diye araştırma yapanların öncelikle kullanmak istediği insansız hava aracının özellikleri bilmesi gerekmektedir.

İha Pilotu Sertifikası

Kullanılacak olan insansız hava taşıtının kilogramı ile bağlantılı olmak üzere 2 farklı belge sahibi olabilirsiniz. İsteyen ve verilen eğitimleri tamamlayarak bu belgeyi almaya hak kazananların sahip olabileceği ve belgeler ve bu belgeler ile hangi araçları kullanabileceği aşağıda belirtilmiştir.

İHA-0 Pilotluk Belgesi: Kullanılmak istenilen insansız hava aracı veya dronun en fazla 4 kilogram olma zorunluluğu bulunmaktadır. iha-0 belgesini almak isteyenlerin 12 yaşından büyük olması yeterli olacaktır. Bu belgeye sahip olmak isteyenlerin 12 saatlik bir eğitime katılmaları ve bu eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

İHA-1 Pilotluk Belgesi: Kullanılacak olan dron veya insansız hava taşıtının maksimum 25 kilograma kadar olanlarını kullanabileceğiniz bil belgedir. Bu belgeyi almak isteyenlerin en az 15 yaşında olması gerekmektedir. 36 saat süren bir eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız ve yapılacak olan sınavda başarılı olmanız karşılığında ömür boyu kullanabileceğiniz iha-1 pilotluk belgesine sahip olabilirsiniz.

İha Kullanmak İçin Gerekli Olan Şartlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İHA Pilotu Nasıl Olunur diye araştırma yapanların öncelikle kaç kilograma kadar bir insansız hava aracı kullanacağına karar vermesi gerekmektedir. En az 12 yaş ve üzerinde bu aracı kullanmak isteyenler verilen eğitimlere katılarak bu belgelere sahip olma imkanına sahiptir. Teorik, Simülatör ve  uçuş olmak üzere 3 aşamalı bir eğitim alan kursiyerler başarılı olmaları durumda dron pilotu olurlar. Verilen eğitimlerden sonra pilot adayları kapalı alan ve açık alanda uçuş testlerine alınırlar. Verilen eğitimin başarılı olabilmesi adına bir kursiyer 1 saati gece 6 saati gündüz uçuşu olmak üzere toplam 7 saat uçuş yapmaktadır. Diğer eğitimler ile birlikte uçuş eğitimlerini başarılı olarak tamamlayan kursiyerler başarılı sayılmakta ve iha pilot belgesine sahip olmaktadır.

Son dönemlerde bu alanda oldukça fazla talep olduğundan iş bulma konusunda bu belgeye sahip olanların büyük avantajları bulunmaktadır. Özellikle devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin özellikle bu belgeyi almak için kurslara katıldıkları belirtilmektedir. Sizde İHA Pilotu Nasıl Olunur sorusuna yukarıda verdiğimiz bilgiler ile hemen bir eğitime katılabilir ve bu belgeye sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.