KızlarBiliyor

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir

Komşunun verdiği rahatsızlık bir çok kişinin hayatı boyunca sıklıkla başına gelebilir. Üst kat veya alt kattan gelen sesler veya gürültüler büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Bu gürültü bazen uyumanıza izin vermez bazen de televizyon sesini duymanızı engelleyebilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya gelenler ne yapmalı. Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir Gürültü yapan komşu polise şikayet edilir mi? Rahatsızlık veren komşu nereye şikayet edilir? Üst kattan gelen ve rahatsızlık veren sesler için nereye şikayette bulunulmalı? Bu ve buna benzer sorularınızın cevabını sizler için araştırdık.

Gürültü Yapan Komşu Polise Şikayet Edilir mi?

İnsanların bir çoğu apartman hayatı yaşamakta ve bunun bir çok zorluğunu göğüslemek durumundadır. Üst katında veya binanın herhangi bir kaçında rahatsızlık verecek kadar gürültü çıkaran komşu kimsenin istemeyeceği bir olaydır. Amam maalesef bu olaya ülkemizin her köşesinde sıklıkla rastlanır. Bu can sıkıcı olay karşısında sorumsuz veya vurdum duymaz gürültü sahibi olayın giderek tırmanmasına ve farklı yollara başvurmak zorunda kalınmasına neden olmaktadır. Evinde huzurlu ve rahat bir şekilde hayat geçirmekte zorlanmaların olduğu bu gibi durumlarda insanların ilk aklına gelen gürültü yapan komşusunu polise bildirmek olacaktır. Pekala bu durumun düzelmesine mi daha mı kötü bir hal almasına mı neden olur?

Sürekli, insanların istirahat saatleri arasında ve süreklilik gösteren gürültü ikili görüşme sonucunda ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Ama maalesef ülkemizde bu durumun bir çoğu bu şekilde son bulmamaktadır. Karakolluk veya  adliyelik olan binlerce komşu bulunmaktadır. İnsanların güven ve huzurunu sağlayan Polis bu konuda mağdur olanın ilk aklına gelendir. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde gürültü çıkaran komşu için polis çağrılır. Gelen ekipler komşularınızı rahatsız ettiği ve şikayet edildiği bildirerek sessiz olunması gerektiği belirtilir ve herhangi bir cezai işlem yapmadan uyarmak durumundadır. Bu şikayetler 3 ve üzerinde olursa adli mercilere başvurarak kişi hakkında şikayet dilekçeli işlem yapılabilir.

Gürültücü Komşuya Ne Yapılmalı

Yaptığı gürültü katlanılmaz hale gelen ve uyarılara kulak asmayan komşu bir çok kişinin hayatını alt üst etmektedir. Uyarılara istediği karılığı bulamayan mağdur komşular bazen kendilerine hakim olamayarak şiddete başvurmaktadır. Bu tamamen karşı olduğumuz bir durumdur. Şiddet sonucu çok daha kötü sonuçların doğmasına neden olabilmektedir. Bu neden ile öncelikli olarak hukuksal haklarınızı kullanmalısınız.

Ülke genelinde ses nedenli şikayetlerin çözümü noktasında Belediyelere büyük görev düşmektedir. İş yeri veya konuttan gelen seslerin denetimini ve yapılan şikayetleri bir an önce çözüme kavuşturmak adına Belediyelere görev verilmiştir. Ses ölçüm cihazları bulunan belediyeler yapacağınız yazılı başvuru ile Gürültü Yapan Komşu için rahatsızlık seviyesinde olan ses için ölçüm aleti taktırabilirsiniz. Bu alet evinizin farklı odalarına belirli ölçülerde konulur ve 24 saat boyunca gelen gürültü veya seslerin ölçümünü yapar. Yapılan ölçüme sonucunun belirlenen seviyenin üzerinde olması durumunda 3 bin lira ceza kesilir.

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir diye araştırma yapanlar bulundukları belediyelerde bu tür ölçüm aletlerinin olup olmadığını araştırabilir. Bir kişiye verilecek olan 3 bin liralık ceza ses çıkartmasının önüne geçebilir. Bu ceza sadece bir kere ile sınırlı olmayıp verilen ceza ve yapılan ölçüm ile birlikte adli makamlara da başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.