KızlarBiliyor

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır

Engellilerin Devlet kurumda görev almaların önünü açan Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır. Kimler engelli memur olmak için başvuruda bulunabilir. Engelli Memur Sınavı Ne Zaman Yapılıyor? Engelli memur olmak için yapılan EKPSS sınavında hangi sorular sorulmakta. Devlet kurumlarında çalışmak adına Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır. Engelli memur olmak için kaç puan almak gerekiyor. Engelli memur alımı ile ilgili tüm merak ettikleriniz.

Engellilerin Memur Olma Hakkı

Ülkemizde yaşayan Milyonlarca engelliden şartları tutanlar Devlet Kurumlarında görev almak adına başvuruda bulunabilir. Bilindiği üzere Devlet kadrosunda çalışanların en az % 3 ‘ü engellilerden oluşmak zorundadır. Bu neden ile binlerce engelli vatandaşımız bu kadrolarda çalışmak adına sınava girmektedir. En az % 40 ve üzerinde engelli raporu olduğunu rapor ile beyan edenler mezuniyet durumlarına göre farklı sınavlar soncunda memur olabilmektedir. Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır sorusuna da öncelikli olarak yapılan bu sınavlara girmek olarak belirtmek gerekir. Tabi ki bütün engelli alımlarının sınav esasına göre yapıldığını söylemek mümkün değil. Özellikle İlkokul mezunu engelli vatandaşlarımız herhangi bir sınava girmeden de devlet kadrosunda görev alabilir. Öncelikli olarak Engelli olarak memur olmak isteyenlerin taşıması gereken şartları belirtmek istiyorum;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az % 40 ve üzerinde bir engeli olduğunu belirten rapora sahip olmak
  • Herhangi bir kurumdan emekli olmamak
  • En az İlk okul mezunu olmak

Yukarıda şartlarını belirttiğimiz engelli memur alımı başvurusuna bulunmak isteyenler mezuniyet bilgilerine göre farklı başvuruda bulunmak zorundadır.

İlkokul Mezunu Engelliler Nasıl Memur Olabilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet kadrosunda görev almak isteyen engelliler mezuniyet belgelerine göre ayrılmaktadır. Lise, önlisans ve lisans mezunları EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavına girmek zorundadır. Fakat İlk okul veya İlköğretim mezunları için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Bu da bu okullardan mezun olanların sınavsız devlet memuru olmalarının önünü açmaktadır. Belirlenen kontenjanlar dahilinde her yıl sınavsız engelli memur alımı yapılmaya devam etmektedir. Belirttiğimiz gibi % 40 ve üzerinde engelli raporu olan ilk okul veya ilköğretim okulu mezunu iseniz memur olmak için sadece kura’ya girmeniz yeterli olacaktır. Açılacak olan Engelli memur alımı için kura başvurusunda bulunmanız yeterlidir.

Engelli Memur Sınavı Nasıl Yapılır

Lise, Önlisanas ve Lisans mezunları ise engelli memur olabilmek adına yukarıda belirttiğimiz EKPSS sınavına girmek zorundadır. Bu sınavlarda okul türü ve engel durumuna göre farklı kitapçıklardan oluşmaktadır. Fiziksel engelli, İşitme engelli, Zihinsel engelli, Ortopedik engelli ve Diğer engel grupları adı altında farklı sınav uygulamaları yapılmaktadır. Sizde raporunuzda belirtilen engel durumu ve mezun olduğunuz okul türüne göre bu sınavlardan birisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 2 yılda bir kez yapılan bu sınava giren engellilerin alacakları puanın en az 60 ve üzerinde olması gerekmektedir. Her yıl iki kez açılan engelli memur alımı kitapçığından tercih yapmak isteyenlerin başvuru yapabilmeleri adına bu puana ihtiyacı olacaktır. Alımlar da yine belirttiğimiz gibi engel durumu ve mezuniyet durumunuza göre değişmektedir.

Engelli Memur Sınavı Soruları Nelerdir

Engelli Memur Sınavı Nasıl Yapılır diye araştırma yapanların en çok sorduğu soru bu sınavın KPSS sınavından farkı var mıdır? Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sınav engellilerin engel ve mezuniyet durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bu neden ile tüm sınav soruları bir değildir. Lise mezunu bir engelinin engel durumuna göre sınav soruları değişmektedir. Bu neden ile KHSS sınavı ile EKPSS sınavı birbirinden çok daha farklıdır. Lise mezunu Ortopedik engelli ile İşitme engelli lise mezunu bir adayın soruları garlılık göstermektedir. Fakat seçilen sorular Matematik, Türkçe, İnkılap Tarihi, Genel Kültür ve Coğrafya ders konulardan belirlenmektedir. Geçmiş yıllarda yapılan EKPSS sınavında sorulan sorular hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler Engelli Memur Alımı Sınav Soruları başlıklı yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.