KızlarBiliyor

Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir

Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir

Kendi adına bir iş yeri açmak isteyenlerin bilindiği üzere belirli bir oranda sermayeye ihtiyacı olmaktadır. Bu sermaye yapılmak istenilen işin özelliği ve hacmine göre farklılık göstermektedir. Bu sermaye miktarı bazen 20 bin lira gibi küçük bir rakam olabilir. Bazen ise 250 bin lira gibi büyük bir sermayeye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Pekala hiç sermayesi olmayanlar nasıl sermaye oluşturabilir. Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir. Kimlere iş kurmak için destek verilmektedir. Devlet iş kurmak için kimlere sermaye desteği vermektedir. Yeni bir iş kurmak isteyip sermaye sahibi olmayanlar nereye başvurmalı. Sermayesiz iş kurmak ile ilgili tüm merak ettiklerinizi Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir başlığı ile paylaşıyoruz.

Sermayesiz İş Kurmak Mümkün mü?

Kendi işinin patronu olmak veya ticari faaliyette yer almak isteyenler nasıl bir başlangıç yapacaklarına iyi karar vermelidir. Bir iş kurmak ve buna belirli bir oranda para bağlamak isteyenler iyi araştırma yapmalıdır. Doğru yapılmayan bir analiz veya araştırma sizin bu işten büyük zararlar etmenize neden olabilir. Ticari hayatta ayakta kalmak ve para kazanmak için öncelikli olarak yapılacak olan işin iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Sadece ticaret yapmak adına açılan bir çok iş yerinin kısa sürede kapandığını görebiliriz. Nasıl olursa işler veya olur diye açılan bu tür yerler sahiplerinin büyük zararlara uğraması ile sonuçlanmaktadır. Sizde ister küçük ister büyük sermaye ile açacağınız bir iş yeri için gerekirse uzman görüşü almanız gerekebilir. Bu kısa ve önemli hatırlatmadan sonra Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir ve Sermayesiz İş Kurmak Mümkün mü? sorusuna cevap verelim.

Yapılmak istenilen iş çok büyük ölçekli (yüz binlerce veya milyonlarca lira ) değilse bu mümkün olabilir. İş kurmak için verilen Devlet Hibesi, Faizsiz iş kurma kredisi veya bankaların vermiş olduğu girişimci kredilerinden yararlanma imkanına sahipsiniz. Özellikle desteklenen sektörler arasında yapacağınız bir iş için neredeyse iş için gerekli olan tüm sermayeyi destek olarak alabilirsiniz. Bu neden ile yapılmak istenilen işin ne olduğu oldukça önemlidir.

Küçük ve orta Ölçekli İşletmelerin desteklenmesi adına hizmet veren KOSGEB bu konuda sizin en büyük destekçiniz olabilir. Bu kuruluşun verdiği desteklerden yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak hangi sektörleri desteklediğini öğrenmeniz gerekir. Verilen hibe ve faizsiz kredi desteklerinin hangi işleri kapsadığını öğrenmek isteyenler buradan öğrenebilirler.

İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği Almak

Yeni bir iş yeri açmak veya hali hazırda olan işini büyütmek isteyenlerin destek almak için ilk aklına gelen kuruluş KOSGEB olarak bilinir. Hibe ve faizsiz kredi desteği veren bu Devlet Kuruluşu sizinde sermaye ihtiyacınızı karşılayabilir. Kosgeb Girişimcilik destekleri adı altında verilen bu desteklerden yararlanmak için taşımanız gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bunların neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse;

  • Kosgeb girişimcilik eğitimi sertifikasına sahip olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
  • Desteklenen sektörler arasında belirlediğiniz bir iş yapmak istemek
  • Kosgeb iş planı hazırlamak
  • Daha önceden bu imkandan yararlanmamış olmak

Dükkan Açmak İçin Kosgeb Desteği

Kendi işini kurmak isteyen ve sermaye yetersizliği yaşayanlar buna muhakkak başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu kolay olan bu imkandan yararlanan binlerce kişi buradan Aldıkları hibe ve faizsiz kredi ile yeni bir iş fırsatına kavuştu. Yeni girişimcilerin artması ve başarılı işletmelerin kurulması adına bu kuruluş ilk defa iş yeri açacak olanlara 50 bin liraya kadar hibe desteği vermektedir. Hibe desteği bilindiği üzere geri ödemesi olmayan bir ödemedir. Bu miktar sizin açmak istediğiniz iş için yeterli değilse üstüne verilen faizsiz kredilere de başvurabilirsiniz.  100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği alarak uzun vade imkanı ile rahatlıkla geri ödemesini yapabilirsiniz.

İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar

Yukarıda belirttiğimiz imkandan yararlanmak istemeyenler veya şartları taşımayanlar bankaları tercih edebilirler. Sermayesi Olmayan Nasıl İş Kurabilir sorusu için verilecek ikinci cevap ise bankadan girişimci kredisi kullanmak olabilir. Başta Devlet Bankaları olmak üzere bir çok Özel Banka da bu krediyi vermektedir. Gerekli olan şartları taşıyanlar açmak istedikleri iş yeri için gerekli olan sermayeyi bu tür krediler ile temin edebilirler. Sizde iş kurmak için gerekli olan sermayeyi verilen bu düşük faizli ve uzun vadeli krediler ile temin ederek kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bayanlara Verilen İş Kurmak Destekleri

Bayanların ticari faaliyette daha fazla rol almaları adına bir çok destek bulunmaktadır. Özellikle küçük ölçekli bir iş fikri olan ev hanımları bu konuda büyük bir avantaj sahibidir. İşkur, Kaymakamlık ve Kosgeb gibi bir çok yerden küçük ölçekli hibe veya faizsiz kredi verilmektedir. 15 bin lira, 20 bin lira ve 50 bin lira olarak belirlenen miktarlarda verilen bu tür desteklere başvurarak sizde kendi işinizi kurun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.