KızlarBiliyor

Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler

Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler

Kendi işini kurmak isteyenlere alternatif iş fikirleri arasında mantar yetiştiriciliği ilk sıraları almaktadır. Erkek veya bayan bu işi rahatlıkla yapabilirler ve kazanç elde edebilirler. Birbirinden farklı cinsteki mantarları yetiştirerek para kazanmak isteyenler için yapılan destekler hakkında bilgi vermek istiyorum. Son zamanlarda Mantar Üreticiliği İçin bir takım devlet destekli hibe verilmektedir. Bu sayede binlerce kişi bu işi yapmak için girişimde bulunmaya karar verdi. Sizde Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler sayesinde bu iş için gerekli olan finansal desteği bulabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir. Verilen Hibe , faizsiz kredi ve teşvikler sayesinde sizde bu işe başlamak ister misiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı yemekler yapılan kültür mantarlarına olan ilgi her geçen gün giderek artmaktadır. Özellikle istiridye veya normal kültür mantarı son zamanlarda en çok talep gören mantar cinsidir. Pazar tezgahları veya market raflarında gördüğümüz bu ürünleri üreterek sizde kısa sürede büyük paralar kazanabilirsiniz. Ayrıca bu işi yapmak isteyenlerin büyük sermayelere de ihtiyacı yok. Düşük sermaye ile yapılacak işler arasında bulunan mantar yetiştiriciliği için 100 ile 500 metre kare kapalı bir alanınızın olması yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise bu alanın yerleşim alanlarının biraz dışında olması gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni bu üretim esnasında ortaya çıkan ve bir çok kişinin rahatsız olmasına sebep veren koku ve mahalle aralarında bu iş için ruhsat verilmemesidir. Sizde bu işi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak belirttiğimiz gibi şehir dışında küçük bir alana sahip olmanızdır. Bu alan kendinize ait olabileceği gibi isteyenler ise kiralık bir yerde tutabilirler.

Kültür Mantarı Yetiştirmek İçin Gerekli Olanlar

Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler ile kendine bir mantar çiftliği kurmak isteyenlerin öncelikli olarak yetiştirmek istediği mantar cinsini belirlemesi gerekmektedir. Son zamanlarda en çok istiridye mantarı ilgi gördüğü için bu mantar türünü tercih etmeniz oldukça mantıklı olacaktır. Üretilmek istenilen mantar cinsi belirlendikten sonra bu işi yapmak istediğiniz alan ve bölge seçimini yapmanız gerekecektir. Yerleşim yerlerinin dışında kalan bölgelerde bu işi yapmanız için size en az 100 metre kare ve üzerinde bir kapalı alan gerekmektedir. Bu alanda mantarların yetişmesi için gerekli olan ısı, nem ve diğer etkenleri oluşturmanız gerekecektir. İsteyenlere mantar yetiştiriciliği için anahtar teslim tesis kuran firmalardan yardım alabilirler. Belirtilen koşulları sağlayanlar ise mantar yetiştirmek için sadece beklemesi gerekecektir. Yetiştirdiğiniz mantarları zamanında toplayarak pazarlayacak ve para kazanacaksınız. Bu işi yapmak için size 30 bin lira ile 50 bin lira arasında bir sermaye yeterli olacaktır. Bu miktarda sermayesi olmayanlar ise mantar yetiştiriciliği için hibe başvurusunda bulunabilirler.

Mantar İçin Hibe Nasıl Alınır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin 30 bin ve üzerinde bir sermayeye ihtiyacı olacaktır. Eğer bu kadar sermayeniz yoksa hemen pes etmeyin. Bu iş için verilen hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunun birden farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında Genç Çiftçi Hibesi, Kosgeb Girişimcilik Hibesi ve Bayan Girişimci Hibeleri gelmektedir. BU hibe imkanlarından yararlanarak sizde kendi mantar işletmenizi rahatlıkla kurabilirsiniz. Bunun için taşımanız gereken belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bunlar verilen hibe programlarına göre değişiklik göstermek ile birlikte genel olarak tanımlamak gerekirse;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 Yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmamak
  • Bu işi yapmak için gerekli eğitim veya kurslara katılmış olmak
  • Yapmak istediğiniz bölgenin desteklenen bölgeler içerisinde bulunması
  • Bayanlar, Engelliler ve Gençlere bu imkanlar için pozitif ayrımcılık yapılmaktadır

Sizde Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler ile bu işi yapmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya Kosgeb Birimlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kurumlar sizlere bu tür iş yapmanız için 30 bin liradan 50 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.