KızlarBiliyor

Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler

Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler

Arıcılık yapmak isteyen bayanlar nereden başlamalı, nelere dikkat etmeli. Arıcılık erkek işi midir? Bayanlar arıcılık faaliyetlerinde bulunabilir mi? Bayanlar için arıcılık zor bir iş midir? Ülkemizde arıcılık yapan bayanların başarı sırları ve metotları. Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler ve Arıcılık için verilen destekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler. Sizler için bu zevkli iş için yaptığımız araştırmayı paylaşmak istiyoruz.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak bu işi yapmak isteyen bir bayanın temel kurallar hakkında bir takım bilgi sahibi olmalıdır. Bilindiği üzere herhangi bir işe başlamadan önce bu iş hakkında araştırma yapmak bu işi başarmanız için çok önemlidir. Bulunduğunuz bölgede bu işi yapan birileri muhakkak vardır. Sizde bu kişiler ile iletişime geçerek bu işi yerinde nasıl yapıldığını görebilir ve o işi yapan kişilerin tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Bu işi yapmak isteyenlerin işin esas temel kural ve metotlarını öğrenmeden önce yapması gereken hayati bir kural vardır. Bu da Arıcılık yapacak olan kişinin arı sokmalarına karşı bir alerjisinin olup olmadığını test ettirmesi gerekmektedir. Bu işi yapanların karşılaşacağı en sık olay arı sokması olarak bilinmektedir. Bu neden ile kişinin arı sokmalarına karşı alerjisinin olup olmaması bu işe başlayıp başlamamasına karar verici en büyük etkendir. Eğer yaptıracağınız testin pozitif çıkması neticesinde bu işe kesinlikle başlamayın. Her şeyden önemli olan sağlık bu noktada devreye girerek bu işe uygun bir kişi olmadığınızı belirtmektedir.

Arıcılık İçin Nereden Başlamalıyım

Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler başlığı ile yazdığımız bu makalede öncelikli olarak bu işe uygunluğunuzu kanıtlamalısınız. Bu işi yapmaya karar veren ve sağlık ile ilgili sorunu olmayanlar bu meslek hakkında bir kursa katılmalı ve genel bilgilere sahip olmalıdır. Halk Eğitim Merkezleri tarafından yılın her döneminde verilen bu kurslar bu işi daha başarılı ve sağlıklı bir şekilde yapmanızda yardımcı olacaktır. BU kursa katılanlar eğer mümkünse bu işi yapanlar ile iletişime geçerek gerçek bir arılık sahasında bu işi yakından görmeli ve yapıp yapamayacağına karar vermelidir. Belirttiğimiz bu sıralama ile bu işe karar verecek olanlar bulunduğu bölgede bu iş için uygun bir arazi keşfi yapmalıdır. Bu iş için bir arazi sahibi olmayanlar ise kiralık bir bölgede bu işi rahatlıkla yapabilirler. İlk etapta bu iş için size küçük bir alan yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda arı kolonisini büyütmek isteyenler daha büyük arazi arayışında bulunmalıdır.

Kaç Kovan Arı İle Arıcılık Yapılmalı

Doğal olarak bal ve arı ürünü yetiştirmek bir çok kişinin hayalini süslemektedir. Kendisi tarafından yapılan verimli bir bal hasatı bu işi yapan için dünyanın en keyif veren işi haline dönüşebilir. Bu nadan ile bu işi sadece para kazanmak için değil aynı zamanda doğal ve temiz bir bal elde etmek için yapmalısınız. Tabi ki bu işi yapanlar eninde sonunda yaptığı bu iş sonucunda para kazanacaktır. Ama bunun için önceliğiniz başarılı bir arıcı ve arı yetiştiricisi olmanızdır. Bu işi yapmak bir çok hayvancılık faaliyeti gibi sermaye, emek ve zaman alacaktır. Bu neden ile bu işe başlayacakların 3 ile 5 kovanlık bir koloni kurmaları tavsiye edilmektedir. Bir çok kişi bu işi bir kaç yıl içerisinde bıraktığından ilk başlangıçta çok büyük sermaye gerektirecek adetlerde arı almak mantıksız gözükmektedir. Bunun ile birlikte küçük el aletleri, kıyafet vb. malzemeler içinde para ayırmanız gerekmektedir. Bu arada kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyorum bu iş için gerekli olan ve yüksek fiyatlı olan makine ve ekipmanları ilk zamanlarda bu işi yapanlar ile iletişime geçerek tedarik edebilirsiniz.

Arıcılık İçin Verilen Devlet Destek ve Teşvikleri

Arıcılık İçin Verilen Devlet Destek ve Teşvikleri

Bu arada bu işi yapmak isteyen bayanlara verilen bir takım hibe, teşvik ve faizsiz kredi bulunmaktadır. Ülkemizde arıcılık faaliyetlerinin daha aktif bir şekilde yapılması ve bu işe bayanlarında dahil olmaları adına devlet desteği bulunmaktadır. Bilindiği üzere bu noktada en büyük destek Genç Çiftçi Hibesi olarak verilmektedir. Sizde bu imkandan yararlanarak bu işe başlamak için gerekli olan sermaye desteğini alabilir ve daha fazla arı kolonisi ile bu işe başlayabilirsiniz. Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler başlığında yeteri kadar sermayesi bulunmayan bayanlar bu hibe imkanına muhakkak başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu kabil edilen bayanlara 40 kovanlık bir koloni kurmaları adına 20 bin liralık hibe yani geri ödemesiz devlet desteği verilmektedir. Verilen bu destek ile gerekli olan tüm ekipman. malzeme ve arılı kovanları satın alabilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri 2018 başlıklı makalemizi okuyabilirler.

Bayanlar İçin Arıcılık

Genel itibari ile erkeklerin yapabileceği bir iş olarak bilinen bu işi Ülke genelinde binlerce bayan rahatlıkla yapmaktadır. Bu iş fazla bir beden gücü gerektirmemek ile birlikte son derece keyifli bir iştir. Beslediğiniz ve barındırdığınız arıların çoğalmasını ve bal üretmesini görmek büyük keyif verecektir. Sizde doğal, sağlıklı ve katkısız bir bal üreticisi olarak çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işe küçük sermayeler ile başlayabilir ve zaman içerisinde işinizi büyütebilirsiniz. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz arıcılık için verilen desteklerden yararlanabilir veya bankaların arıcılık faaliyetleri için vermiş olduğu düşük faizli kredilerinden yararlanabilirsiniz. Arıcılık Yapmak İsteyen Bayanlara Tavsiyeler ile sizde arıcılık faaliyetlerinde bulunabilir ve bu iş sayesinde para kazanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.