KızlarBiliyor

Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır

Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır

Kış aylarında bir çok kişinin başına gelen donan araba kapıları büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Sabah işe gitmek için kalkan ve arabasının başına gelen birisinin kapıların donduğunu görmesi gerçekten çok kötü bir olaydır. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelenler birbirinden farklı yöntemler ile kapıyı açmaya çalışırlar. Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır, en kolay yöntem hangisidir. Doğru bildiğimiz yanlış uygulamalar nelerdir? Donan kapıyı açmak için yapılan yanlış uygulamalar nelerdir.

Arabanın Kapısı Neden Donar

Soğuk havalarda sıcaklığın eksi derecelere düşmesi ile birlikte bir çok kişinin başına bu olay gelebilir. Özellikle merkezi kilit sistemi bulunmayan araç sahipleri bu olayla sık sık karşılaşırlar. Anahtar deliğinin donmasından dolayı aracın kilit sistemi işlevsiz hale gelmekte ve anahtar ile kapılar açılmamaktadır. Buna etki eden en büyük olay ise kapı kilitlerinin içindeki suyun buz tutması olarak bilinir. Buz tutan su kapının donmasına ve anahtarla açılmamasına neden olur.

Buz Tutan Kapı Nasıl Açılır

Kış aylarında bu sorun ile karşı kaşıya kalanların ilk aklına gelen yöntem sıcak su ile buzun eritilmeye çalışılması olarak bilinir. Bu yöntem her ne kadar o an için size yardımcı olsa da kesin çözüm değildir. Bilindiği üzere kilit içindeki buzu çözmek için dökülen su bu bölgede kalacak ve tekrar kilidin buz tutmasına neden olacaktır. Bu sebeple bu yöntemi kullananların öncelikli olarak yapması gereken bu bölgedeki suyun bir kompresör yardımı ile temizlenmesi olacaktır. Hava tutularak bu bölgedeki suyun iyice temizlenmemesi demek bu olayın tekrar başınıza gelmesi anlamına gelmektedir. Bu neden ile bu yöntemi kullananların bu işlemi muhakkak yapması gerekmektedir.

Buz Tutan Kapı Fitilleri

Hava sıcaklığının eksi dereceler düşmesi ile birlikte sürücülerin başına gelen bir diğer donma olayı kapı fitillerinde görünür. Fitillerin donması nedeni ile kapıların her ne kadar kilitleri açık olursa olsun açılmaları zorlaşır. Bu nedenden dolayı sıkıntı yaşamak istemeyenlerin en çok kullandığı yöntem kış aylarında kapı fitillerine vazelin veya ince gres yağı sürmeleridir. Sizde bu yöntemi kullanarak kış aylarında donan kapı fitilleri ile başedebilirsiniz.

Donan Kapı Kilidini Açmak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır sorusu için farklı cevaplar bulunmaktadır. Bunların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

  • Aracın kapı kilidini sprey gres ile yağlamak
  • Kilit belgesine sıcak su dökerek açmak
  • Aracın anahtarını çakmak yardımı ile ısıtmak
  • Donan kapı kilidini sıcak hava ile açmak
  • Buz önleyici spreyleri kullanmak

Yukarıda belirtilen yöntemler Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır diye araştırma yapanların en çok tercih ettiği yöntemler olarak bilinir. Bunun ile birlikte aracın şoför kapısını güneye gelecek şekilde park etmek donmayı engellemede yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.