KızlarBiliyor

Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur

Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur

Son dönemde muhafaza memurluğuna olan ilgi giderek artmaktadır. Ticaret Bakanlığına bağlı olarak görev alan kadroda görev almak için yapılması gerekenler. Gümrük Muhafaza Memuru olmak İçin Hangi Okul Mezunu olmak gerekir. Kimler muhafaza memuru olmak için başvuruda bulunabilir. Gümrük muhafaza memuru olmanın şartları nelerdir. Gümrük memurlarının maaşları ne kadar? Bu meslek ile ilgi tüm merak ettiklerinizi  Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur başlığı ile paylaşmak istiyoruz.

Gümrük Muhafaza Memuru Olmanın Şartları Nelerdir

Son yıllarda bu kadroda yapılan alımların çokluğu bir çok kişinin bu işi düşünmesine neden oldu. Bilindiği üzere her devlet memuru alımında olduğu gibi kadroda görev alabilmek için KPSS sınavına girmiş olmanız gerekmektedir. Tabi ki sadece bu sınava girmek yeterli değildir. Bunun yanında belirlenen lisans programlarından birini bitirmeniz gerekmektedir. Ayrıca son yıllarda olduğu gibi bu kadroda yapılacak olan alımlarda sözlü mülakat uygulaması yapılmaktadır. Bu neden ile Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur sorusu için öncelikli olarak taşımanız gereken şartlardan bahsetmek gerekmektedir. Gümrük Muhafaza Memuru olmak için gerekli olan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 30 yaşından büyük olmamak
  • 4 yıllık Üniversite mezunu olmak (siyasal bilimler, hukuk, iktisat, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, işletme)
  • İşini yapmaya engel herhangi bir sağlık programının olmadığını belirten rapora sahip olmak.
  • Erkek adaylar için en az 172 cm boyunda olmak
  • Bayan adaylar için en az 165 cm boyunda olmak
  • Adli sicil kaydının temiz olması

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar bu kadroda yapılacak olan alımlar için başvuruda bulunabilirler.

Muhafaza Memurları Ne İş Yapar

Ticaret Bakanlığına bağlı olarak çalışan muhafaza memurları gümrük sahalarında görev almaktadır. Hava, kara veya deniz gümrük sahalarında eşya ve araçların kontrolü yaparlar ve gerekli prosedürleri yerine getirirler. Devlet memurları kapsamında çalışan muhafaza memurları vardiyalı olarak çalışmaktadır. Muhafaza Memurları Ne İş Yapar sorusunu merak edenler için bu görevin gerektirdiği kuralları biraz daha açıklamak gerekirse; Hava, kara ve deniz gümrük bölgelerinde bulunan tüm insan, araç, eşya vb. tüm her şeyin kontrol ederek ülkeye girmesi ve çıkması yasak olan malzemelerin kontrolünü yapmak. Bu alanda yurt dışından gelen malzeme veya ürünlerin taşıması gereken özelliklere sahip olup olmadığını ve fatura gibi resmi evraklarını incelemek. Gerekli resmi evrak işlemlerinin yapılması ve ödenmesi gereken gümrük vergilerinin tahsil edilmesi. Kısacası gümrük bölgesinde yapılması gereken tüm kuralları yerine getirmek ve bu alandaki ürünlerin güvenliğini sağlamak.

Gümrük Muhafaza Memuru Ne Kadar Maaş Alır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Muhafaza Memurları Ne İş Yapar sorunun yanında en çok merak edilen bir diğer konu da aldıkları ücret olmaktadır. Yapılacak her işte olduğu gibi bu işi yapacak olanlarda kazançlarını merak etmektedir. Bilindiği üzere Devlet Memurluğuna tabi olan bu kadrodaki maaşlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere kadro derece ilişkisine göre farklılıkların olduğu devlet memuru maaşları 4.000 lira ile 6.000 lira arasında değişmektedir. Bu kadroda görev alan bir personel de Üniversite mezunu en düşük devlet memuru maaşı olan 4.700 liranın altında maaş almamaktadır.

Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur sorusuna net cevap almak ve daha kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyenler Gümrük Muhafaza Görev Yönetmeliğini okuyabilirler. Resmi gazetede yayımlanan bu yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.