KızlarBiliyor

Engelli Memurun Koronavirüs İdari İzin Süresi

Engelli Memurun Koronavirüs İdari İzin Süresi

Ülkemizde ve Dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgınında alınan tedbirler uygulanmaya devam ediliyor. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzerinde olanlar ve engelli vatandaşlarımızın bu zaman zarfında evlerinde kalması istenmektedir. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi zayıf ve kronik rahatsızlığı olanlara bu virüs çok daha fazla zarara vermektedir. Bu neden ile kamuda çalışan kronik hastalığı olan, engelli ve hamilelere idari izin verildi. 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ilk olarak 12 gün olarak belirlenen bu idari izin daha sonra kronik rahatsızlıkların belirli olanlarını kapsayarak devam etmektedir. Bu neden ile öncelikli olarak Engelli Memurun Koronavirüs İdari İzin Süresi. Kamuda çalışan hamile bayanların koronavirüs nedeni ile idari izin süresi ve kronik rahatsızlığı olan kamu görevlilerinin idari izinlerinin ne zaman biteceği merak edilmektedir.

Kronik Rahatsızlığı Bulunan Kamu Görevlilerinin İdari İzni

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından 13 Mart 2020 tarihinde E.12362 sayısı ile yayınlanan yazıda kamuda çalışan personellerin idari izinleri açıklanmıştı. Korona virüs nedeni ile sağlık yönünden sorunlar yaşayan personelin bu kapsamda 12 gün idari izinli olarak evlerine gönderilmesi gerektiği açıklanmıştı. Bu yazıda;

 • Bağışıklık sorunu olanlar
 • Kanser Hastaları
 • Kronik solunum yolu hastaları
 • Diabet hastaları
 • Kalp ve Damar hastaları
 • Organ Nakli olanlar

12 gün idari izinli olacakları belirtilmişti. Alınan bu ilk önlemden sonra virüs salgının Tüm Ülke geneline yayılmış olması sonucunda bu idari izin süreci de uzatıldı. Kronik rahatsızlığı olanların 24.03.2020 tarihinde idari izinlerinin uzatıldığı fakat kronik rahatsızlıkların biraz daha açık bir dille ifade edildiği görülmektedir. Alınan bu karar sonucunda hangi kronik rahatsızlıklarının idari izinli sayılmaya devam edildiğini belirtmek gerekirse;

 • Organ nakli olanlar
 • İnsülin kullanımı zorunlu olan diabet hastaları
 • Kanser hastaları
 • KOAH hastaları
 • Astım hastaları
 • İleri düzeyde kalp rahatsızlığı olanlar
 • Kronik böbrek yetmezliği olanlar

Bu belirtilen rahatsızlıklar dışında kalan rahatsızlıklar için idare tarafından karar verilmesi ve işleyişin akmamasına izin verilmemesi kararlaştırılmıştır. Verilen bu izin için herhangi bir süre ibaresi bulunmamak ile birlikte ikinci bir emre kadar idari iznin devam edeceği anlaşılmaktadır.

Engelli Memur Virüs Nedeni İle İdari İzin Süresi

Engelli Memur Virüs Nedeni İle İdari İzin Süresi

Kamuda görev alan ve engelli kadrosunda bulunan personeller de korona virüs salgını nedeni ile risk grupları arasında değerlendirilmektedir. 16 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklama ile Ülke genelindeki tüm okullar tatil edilmiş bunun ile birlikte kamuda görev alan engelli memurlar da idari izinli olarak evlerine gönderilmiştir. Virüs salgının devam etmesi nedeni ile Engelli Memurun Koronavirüs İdari İzin Süresi uzatılarak engellilerin işe gelmemesi kararlaştırılmıştır. Yapılan açıklamalarda bu izin süresinin ne kadar olduğu belirtilmemek ile birlikte 22 Mart 2020 tarihinde 31076 sayılı Genelge ile bu durum açıklığa kavuşmuştur. Bu genelgede de belirtildiği üzere daha önce COVID-19 kapsamında idari izinli sayılanlar yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edeceklerdir. Bu konu hakkında yeni bir açıklama yapılana kadar kamuda görev alan  Engelli Memurun Koronavirüs İdari İzin Süresi açık bırakılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.