KızlarBiliyor

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Ticari faaliyette bulunmak isteyenler düşük sermayeli iş imkanı veren oto yıkama işi güzel paralar kazanmanıza yardımcı olabilir. Oto Yıkama Dükkanı Açmak için ne kadar sermayeye ihtiyaç duyulur. Bilindiği üzere son yıllarda bir çok yerde bu tarz iş yeri görmemiz mümkün. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren oto yıkamacılar ciddi paralar kazanmakta. Sizde küçük sermayeler ile bu işi yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler, dikkat edilmesi gerekenler hakkında genel bilgi sahibi olmak isteyenler. Oto Yıkama Dükkanı Açmak mantıklı mı, bu işi yapmak isteyenlerin takip etmesi gereken yollar nelerdir.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır

Yeni bir iş yeri açmak isteyenlerin araştırdığı işlerden bir tanesidir oto yıkama dükkanı açmak. Bunun en büyük nedeni ise bu sektörün süreklilik arz etmesidir. Bilindiği üzere her geçen gün artan araç sayısı bu işe olan ihtiyacı ortaya çıkartmaktadır. Bu neden ile bir çok kişi az sermaye ile iş imkanı sunan bu işi düşünmektedir. Gerçekten bu iş tahmin edildiği gibi para kazandırır mı? Yoksa bir çok işte olduğu gibi bunda da abartı payı varmıdır. Öncelikle bu işi yapmak isteyenlerin bu iş hakkında belirli bir bilgiye sahip olması gerekir. İnsanlara hizmet veren bu sektörde değer verilen araçları yıkarken sahiplerini de mutlu ve memnun etmeniz gerektiğinden zor bir iştir. Bu neden ile bu işe başlamadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Şehrin farklı yerlerinde yapılabilen bu iş için en çok alışveriş merkezleri veya araç tamir istasyonlarının çevresi tercih edilmektedir. Oto Yıkama Dükkanı Açmak isteyenlerin öncelikle bu tarz yerlerde bir dükkan bulmaları gerecektir. Sizde öncelikli olarak bu işe başlamak istiyorsanız öncelikle bu iş için uygun olan dükkan bulmalısınız. Bunun ile birlikte gerekli ekipmanlar ve personel ihtiyacını karşılamanız gerekecektir.

Araba Yıkama İşi Mantıklı Mı?

İnsanların binlerce lira ile aldığı arabaların temizliğini yapmak zahmetli ve riskli bir iş olarak bilinir. Arabanın dükkanınıza girdiği andan itibaren sizin sorumluluğunuzda olduğunu bilmeniz gerekir. Müşteriniz aracını temizletmek için size teslim ettiği zaman oluşabilecek tüm olumsuzluklar size maddi sıkıntılar yaşatabilir. Bunun en büyük örneği personelinizin aracı yıkama bölümü veya kurutma bölümüne alırken yapacağı kazalara olarak belirtilebilir. Bu neden ile çalıştıracağınız personelin kaliteli ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Bu neden ile bu iş kazancı kazar bu tarz riskleri ile de değerlendirilmelidir. Bunun dışında kullanılan malzeme ve ekipmanların kaliteli olması yapacağınız iş için bir o kadar öneklidir. Bilindik ve insanlar tarafından ilgi gören malzemeler sizin işleyişinizi olumlu şekilde etkileyecektir.

Oto Yıkama Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler

İnsanların genellikle hafta sonlarını ayırdığı araba temizlik işi artık bir külfet haline dönüşmekte. Araç yıkama istasyonlarındaki kalabalık ve saatlerce süren bu iş için insanlar artık oto yıkamacılara yöneldi. Aracı yıkanırken kahvesini içen veya farklı işlerini halleden insanlar bunu artık normal karşılamaktadır. En kötü ihtimal ile 2 haftada bir insanlar araçları oto yıkamacılara bırakarak aracını temizletmekte. Bu da bu sektörde rekabet ve farklı hizmetlerin verilmesine neden olmaktadır. Sizde bu tarz bir iş yeri açmak istiyorsanız bunun gibi farklı uygulamaları da düşünmelisiniz.

Aracını yıkatmak için gelen müşterilerin dinlenmesi ve beklemesi için uygun bir mekan ayırmanız artık şart olarak görünmektedir. Bunun ile birlikte bayan şoförlerin rahatlıkla gelebileceği ve bekleyebileceği bir mekana sahip olmanız işleriniz için hayati önem taşımaktadır. Bu neden ile sanayi etrafında konumlanan oto yıkamalar dezavantajlıdır. Alışveriş merkezi veya şehrin kenarlarında kalmayan bir bölge bu iş için daha uygun olabilir.Bu hatırlatmalardan sonra bu işi yapmak isteyenler için gerekli olan malzemelerin neler olduğu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Son zamanlarda sıcak, soğuk, kuru ve buharlı yıkama olmak üzere 4 farklı araç yıkama tipi bulunmaktadır. İsteyenler bunların hepsini bir arada yapabileceği gibi isteyenler sadece sıcak-soğuk su yıkama tercihinde bulunabilirler. Bu belirtilen yıkama türüne göre farklı yıkama makinelerine ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca bu tür makinelerin herhangi bir arıza durumu gör önünde bulundurularak yedeğinin bulunması gerekmektedir. Elektrik süpürgesi, hava kompresör makinesi, fırça çeşitleri, köpük ve cila makinelerine sahip olmak gerekir. Basit bir oto yıkama dükkanı için bu belirtilen malzemeler yeterli olacaktır. Bu belirtilen malzemelerin size maliyeti ortalama 30 bin lira ile 50 bin lira arasındadır.

Oto Yıkama İçin Hibe Alınır Mı

Oto Yıkama Dükkanı Açmak isteyenlerin bu iş için yeteri kadar sermayesi yoksa bunu kredi kullanarak temin edebilirler. Bunun ile birlikte isteyenler bu iş için devlet desteklerine başvuruda bulunabilirler. Bilindiği üzere ülke genelinde bir çok girişimci adayı Kosgeb tarafından verilen hibe desteklerinden yararlanarak Oto Yıka Dükkanı İçin Hibe aldı. Sizde isterseniz bu imkandan yararlanarak 50 bin lira geri ödemesiz hibe başvurusunda bulunabilirsiniz. Şartları taşıyanlara belirttiğimiz gibi geri ödemesi olmayan hibe desteği verilmektedir. Ayrıca 100 bin liraya kadar makine ve teçhizat alımında kullanılan faizsiz kredi desteği de verilmektedir. Bu iki destek yani 150 bin lira ile hayalini kurduğunuz bir oto yıkama dükkanı açmak çok daha kolay olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.