KızlarBiliyor

Arıcılık Hibe Destekleri

Arıcılık Hibe Destekleri

Arıcılık yapanlara verilen arıcılık hibe destekleri verilmeye devam edecek. Organik bal elde etmek isteyenlere birbirinden farklı teşvik ve destek veriliyor. Verilen bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin yapması gerekenler. 40 kovan arı desteği, genç çiftçi arıcılık hibeleri ve Arıcılık Hibe Destekleri imkanları. Sizde verilen bu desteklerden yararlanarak arıcılık yapabilirsiniz. Ana arı  destek miktarı ve arıcılık için verilen tüm Devlet Destekleri hakkında ayrıntılı bilgi.

40 Kovan Arı Desteği

Arıcılık alanında yapılan desteklerin en büyüğü olarak bilinen 40 Kovan arı desteği verilmeye devam edecek. Sizde verilen bu destekler ile arıcılık yapmak için gerekli ekipman ve arı desteğini karşılayabilirsiniz. Bilindiği üzere Genç Çiftçi Programı kapsamına alınan arıcılık faaliyetinde bulunacaklara Devlet Hibe desteği vermekte. Kırsal alandaki köylere geri dönüşün sağlanması ve gençlerin hayvancılık faaliyetlerinde bulunmalarını teşvik etmek amacı ile destek verilmekte. Sizde şartları taşımanız halinde verilen bu desteklere başvuruda bulunabilirsiniz. Bu neden ile verilen desteklerin tam olarak neler olduğu ve başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu imkanlardan yararlanmak adına belirtilen şartları taşıyorsanız hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Genç Çiftçi Arıcılık Desteği Başvurusu

Gençlerin arıcılık yapması için verilen destekleri başında gelen genç çiftçi arıcılık destekleri oldukça ilgi görmektedir. Arıcılık Hibe Destekleri imkanları dahilinde bu desteklere başvuruda bulunmak isteyenlere verilecek olan destekler aşağıda belirtilmiştir. İlk defa arıcılık yapacak olanların verilen bu imkanlar ile rahatlıkla bu işi yapması sağlanmaktadır. Sizde desteklenen alanlar içerisinde bu faaliyeti gerçekleştirmek istiyorsanız bir an önce Genç Çiftçi Kaydını oluşturmalısınız. 40 Yaşın altında aktif olarak sigortalı herhangi bir iş yerinde çalışmayan herkes 5 dakikalık bir işlem soncunda bu kaydı oluşturması sağlanmaktadır.

Genç Çiftçi Arıcılık Kaydı

40 yaşın altındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İnternet üzerinden 5 dakikada bu kaydı oluşturabilir. Öncelikli olarak bu sistemden destek almak isteyenlerin kayıt oluşturmadan önce taşıması gereken şartları belirtmek gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 yaşında büyük olmak
 • 40 yaşını aşmamış olmak
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Geçtiğimiz yıllarda Genç Çiftçi Hibesi almamış olmak
 • Verilen destekleri almak için desteklenen kırsal alanda ikamet ediyor veya ikamet edeceğini taahhüt etmek.
 • Arıcılık faaliyetlerinin yapılacağı yerin kendi üzerine tapulu veya en az 5 yıllığına noter tasdikli kiralanmış olması.
 • Genç Çiftçi Arıcılık Desteği almak isteyenlerin 50 kovan ve üzerinde arıya sahip olmaması
 • Okur yazar olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar Arıcılık Hibe Destekleri 2019 imkanlarından yararlanmak adına Genç Çiftçi Kaydını oluşturabilir ve başvuru işlemlerini tamamlayabilir.

Arıcılık Hibesi Başvuru Ekranı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arıcılık için verilen desteklere başvuruda bulunmak isteyenlerin genç Çiftçi Kaydı oluşturması gerekmektedir. Bunun için https://gencciftci.tarim.gov.tr internet adresinden giriş yapılması gerekir. Açılan sayfada bulunan Yeni Çiftçi Kaydı sekmesine tıklayarak işlemleri başlatabilirsiniz. Daha sonra ekrana çıkan ve aşağıda görseli bulunan bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgileri doğru ve yanlışsız girmeniz gerekmektedir. Bilgilerin en alt kısmında bulunan Üye ol sekmesine tıklayarak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

genç çiftçi üyelik işlemi

Arıcılık İçin Kredi Veren Bankalar

arıcılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere verilen hibe desteklerine alternatif krediler bulunmaktadır. Hibe desteği şartlarını taşımayanlar veya verilen hibe desteklerini yetersiz görenler bankalardan arıcılık kredisi başvurusunda bulunabilirler. Bu noktada bu alanda faaliyet gösterenlerin en çok başvurduğu bankalar aşağıda belirtilmiştir. Sizde düşük faiz oranı ve uzun vade imkanı ile bu kredilerden yararlanmak istiyorsanız aşağıda belirtilen banka şubelerine gidebilir ve şartlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

arıcılık kredileri 2019

 • Şekerbank Arıcılık Kredisi
 • Ziraat bankası arıcılık kredisi
 • Halkbankası arıcılık kredisi
 • Denizbank Hayvancılık kredileri
 • QNB Finansbank Çiftçi kredileri

Yukarıda belirttiğimiz bankaların faiz oranları ve kullanım koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenlerin en yakın banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Arıcılık İçin Veren Tüm Destekler

Yukarıda belirttiğimiz Arıcılık Hibe Destekleri imkanları arasında Ana Arı destekleri ve Arılı Kovan Destekleri bulunmaktadır. Arıcılık Birliğine üye arı yetiştiricilerine her yıl olmak üzere Arılı Kovan Desteği verilmektedir. Verilen bu destekler düşük miktarlarda olsa da yüksek sayıda arısı olanlar için oldukça mantıklı bir destek olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca 2 yılda bir verilen ana arı desteği 30 lira olarak verilmektedir. Sizde verilen bu ve bunun dışındaki tüm desteklerden yararlanmak adına Arıcılar Birliğine Üye bir aracı olmanız gerekmektedir. Bu neden ile bir aracı birliğine üye olmak isteyenlerden istenilen belgelerin neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse;

 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden alınmış arı sayısının belirtildiği İşletme Tescil Belgesi
 • 2 Adet fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Banka hesap numarası
 • Üye olunmak istenilen birliğin üye kayıt formu

İstenilen bu belgeleri hazırlayan ve talep edilen üyelik ücretini yatıran arıcılar arı birliğine üye olabilir ve kovanları için plaka alabilirler.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.