KızlarBiliyor

Memurlara Evlilik İzni Kaç Gün Verilir

Memurlara Evlilik İzni Kaç Gün Verilir

Devlet Memurları Evlenmeleri halinde 657 sayılı kanun gereğince izin hakkında sahiptir. Memurlara Evlilik İzni Kaç Gün Verilir diye araştırma yapanlar 657 sayılı kanunun 104. maddesi cevap vermektedir. Fakat bazı durumlarda bu izin olayının başlangıç ve bitiş tarihleri sürekli gündeme gelmektedir. Düğün ve Nikah işlemlerinin farklı tarihlerde yapılacak olması durumunda izlenecek yol. Devlet Memurunun Düğün İzni başlangıç tarihinin belirlenmesi gibi konular sürekli tartışılmaktadır.

Memurun Evlilik İzni Kaç Gündür

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlara belirli durumlarda kullanmaları adına mazeret izin hakkı tanınmaktadır. Bu mazeret izinlerinden birisi olan Düğün izni son dönemde bir çok tartışmaya konu olmuştur. Düğün iznini düğün tarihinden önce kullanmak isteyenler ile düğün ve nikah tarihleri farklı olan memurların talepleri çok tartılmaya başlandı. Bu konuda bilindiği üzere Devlet Memurlarına Düğün yapmaları halinde 7 gün mazeret izni verilmektedir. Bu konuda ortaya çıkan sorunların çözüme kavuşması adına görüş talebinde bulunulmuş ve bu görüş neticesinde kanun maddesinde açık kalan yarlar doldurulmuştur.

Memurun Evlilik İzni Ne Zaman Başlar

Kamu kurumlarında görev yapan personelin doğum, ölüm ve düğün izni kullanması kanun ile belirlenmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 657 sayılı kanunun 104. maddesinde bu konu belirtilmiş olsa da bazı konulara açıklık getirilmemiştir. Yapılacak olan düğün tarihi ile nikah tarihinin farklılık gösterdiği durumlar bu madde de açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu neden ile düğün tarihi ile nikah tarihi farklı olan memurlar düğün iznini ne zaman kullanacağını merak etmektedir. Bu konuda idarenin takdiri ve memurların talebi göz önünde tutulsa da bu konun açıklığa bağlanması konusunda görüş talebinde bulunulmuştur.

657 sayılı kanunun 104. maddesinin B fıkrasında yer verilen Devlet Memurlarının mazeret izinleri hakkında 15.04.2011 tarihli resmi gazetede görüş yayınlanmıştır. Yayınlanan görüşte; Devlet Memurunun kendisinin veya çocuklarının evlenmesi halinde 7 gün izin hakkının verildiği belirtilmiş olup.

Evlilik nedeni ile verilecek olan mazeret izninin Resmi Nikah Gerçekleştiği tarihten itibaren, fakat nikah ve düğün tarihlerinin farklı olması halinde memurun tercini göz önünde bulundurularak izin kullandırılır.

Yukarıda da belirtilen görüş esas alındığında Memurlara Evlilik İzni Kaç Gün Verilir. Nikah tarihi ile düğün tarihi farklı zamanlarda olan memurların izni nasıl kullanacağına açıklık getirilmiştir. Bu görüşe istinaden görevli olan memurlar evlenmeleri halinde nikah ve düğün tarihlerinin farklı olması durumunda kendi isteklerine göre verilen 7 gün izni kullanabilirler. Düğün ve nikah tarihleri aynı olan memurlar ise düğün izinlerine nikah tarihi esas alınarak ayrılmalıdır.

Memurlara Verilen Mazeret İzinleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel durumlar karşısında Devlet memurlarına bir takım mazeret izin hakkın kanun ile verilmiştir. Bu izinler Doğum İzni, Düğün İzni ve Cenaze İzni olarak bilinir. Devlet memurlarına verilen bu mazeret izinlerinin kaç gün olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

  • Memurunun eşinin doğum yapması halinde doğum tarihi itibari ile 10 gün babalık izni kullanabilir.
  • Kendisinin veya eşinin evlenmesi halinde 7 gün mazeret izni kullanabilir
  • Memurun eşi, baba, anne, çocuk, kardeş, eşinin annesi, babası ve kardeşinin ölümü halinde 7 gün mazeret izni kullanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.