KızlarBiliyor

Arıcılık Nasıl Yapılır

Arıcılık Nasıl Yapılır

Arıcılık nasıl yapılır diye araştırma yapanlar nelere dikkat etmeli. Arıcılık için gerekli olan ekipmanlar nasıl seçilmeli. Kimler arıcılık yapabilir. Arıcılık yapmak için gerekli olan belgeler nelerdir. Arıcılık nerede yapılır? Arıcılık Nasıl Yapılır. Arıcılığa yeni başlamak isteyenlerin yapması gerekenler ve arı yetiştiriciliği hakkında tüm merak ettikleriniz sizler için araştırdık. Arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler ve bu işin gerçek getirisi hakkında her şey. Arıcılık Nasıl Yapılır Nereden başlanır.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizdeki bitkisel çeşitlilik nedeni ile arı yetiştiriciliği oldukça büyük bir öneme sahiptir. Arının ürettiği besinlerin doğru ve bilinçli olarak yetiştirebilmek oldukça fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenler karlı ve çok kazançlı olan bu işe girmeden önce öğrenmeniz gereken bir takım bilgiler bulunmaktadır. Bunun da en kolay ve en etkilisi bu konuda verilen eğitimlere katılmak olacaktır. Halk eğitim merkezleri tarafından verilen kurslar bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun ile birlikte bu kurslar sayesinde bu iş için gerekli olan sertifikaya da sahip olacaksınız. Arıcılık nasıl yapılır sorusuna ilk olarak verilecek cevabımız ise bu tür kurslara katılarak teorik bir bilgi birikimine sahip olmanız önerilmektedir. Sonuç olarak bir canlı ile iş yapmak isteyenlerin bu canlı hakkında bir bilgiye sahip olması onun yaşamına yardımcı olacaktır. Sizde arıcılık yapmak istiyorsanız öncelikli olarak kurslara katılarak teorik bir bilgiye sahip olunuz. Bunun ile birlikte etrafınızda bu iş ile uğraşan birileri varsa bunlar ile görüşerek yardım talebinde bulunabilir hatta yanında bir takım bilgileri pratiğe dökebilirsiniz.

Arıcılığa Nasıl Başlanır

Arı ürünleri yetiştirmek için arıcılık yapmak isteyenlerin bir kaç kovan arı alarak bu işe hiçbir şey bilmeden başlamaları intihar olacaktır. Hayatında hiç arıcılık yapmamış birisinin yüz binlerce arı ile ne yapacağını bilememesinden daha kötü ne olabilir ki. Bunun ile birlikte arı sokmalarına karşı herhangi bir alerjisinin olup olmadığını araştırmadan bu işi yapmak isteyenleri maalesef çok kötü sonuçlar bekleyebilir. Bilindiği üzere alerjisi olan bir kişiyi birden fazla arının aynı anda sokması çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu neden ile arıcılı yapmak isteyenlerin öncelikli olarak bu konuda bir hastaneye başvurmaları ve alerji testleri yaptırmaları gerekmektedir. Alerjisi olanlara ise tavsiyemiz bu işe başlamamaları yönündedir. Bu kısa ve önemli hatırlatmadan sonra arıcılık yapmaya nereden başlanılması gerektiği ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu konuda belirli bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bu bilgilerde verilen kurslar ile tamamlanabilir ve belgeli bir arı yetiştiricisi olabilirsiniz. Sizde bu işe başlamadan önce kursa katılmalı ve bir arılığı ziyaret etmelisiniz. Bir arılı kovan veya arılığı görmeden bu iş için bir harcama yapmayınız çünkü fikriniz değişebilir. Binlerce arının başınızın etrafında çıkardığı ses bile bu işi yapmanızdan sizi vazgeçirebilir. Bu neden ile bu iş anlatıldığı kadar kolay olmadığından iki kere düşünmeniz gerekmektedir.

Arıcılığa Kaç Kovan İle Başlanır

Arıcılık yapmaya karar veren bir kişinin öncelikli olarak bu işi nerede yapacağına karar vermesi gerekmektedir. Bilindiği üzere yaşam alanı içerisinde bu işi yapmanız hem yasak hemde sakıncalı bir durumdur. Bu neden ile yaşam alanları dışında bir yere sahip olmanız veya kiralamanız gerekecektir. Bunun ile birlikte ilaçlı tarım yapılan yerlerde de arıcılık yapılamadığından doğal bir ortam bulmanız gerekmektedir. Bu tür sorunları hallettikten sonra arıcılığa ilk defa başlayacak olanların 1 ile 3 kovan arasında bir arılık kurması tavsiye edilmektedir. Acemilik denilen bu dönemde size yeterli olacak olan bu sayıyı ilerleyen dönemlerde istediğiniz ve bulunduğunuz arılığın durumuna göre çoğaltabilirsiniz.

Arıcılık Nerede Yapılır

Arıcılık Nasıl Yapılır diye araştırma yapanların en çok zorlandığı konuların başında bu işi en iyi nerede yapabilirim sorusu gelmektedir. Bu gerçekten hayati önem taşıyan konudur. Arıların bulunduğu bölge (Arılık) bu işte başarılı olup olmayacağınız konusunda en etkili konuların başındadır. Bu alandaki bitki çeşitliliği ve arıların bal yapması için gerekli şartların oluşmuş olması hem arıların sağlığı hemde bal akımı bakımından çok önemli olmaktadır. Ülkemizdeki bitkisel çeşitliliğin büyük avantajı ile birlikte neredeyse her bölgemizde arıcılık yapılabilir. Sizde bulunduğunuz bölgede bal veren çiçek veya bitkilerin bulunduğu, ulaşım imkanı bulunan ve yabani hayvanlara karşı korunaklı bir bölgede arıcılık yapabilirsiniz. Ayrıca bu konuda tecrübe sahibi olan arıcılar ile görüşerek bulunduğunuz bölgedeki arıcılık için uygun bölgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hangi Arı Cinsi Tercih Edilmeli

Ülkemizde birbirinden farklı onlarca bal arısı türü bulunmaktadır. Arıcılık Nasıl Yapılır ve hangi arı tercih edilmeli dile merak edenler en bilindik ırklara yönelmektedir. Ama maalesef bu konuda sıkıntı yaşayanlar bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni bulunduğunuz bölge ile aldığınız arı ırkının bağdaşmaması veya uyum sağlayamamasıdır. Bunun için arıcılık yapmak istenilen bölgeye en uygun olan arı ırkının ne olduğu araştırılmalı ve bölgedeki arı cinslerinin neler olduğu saptanmalıdır. Kısa bir araştırma sonucunda sizde arıcılık yapmak istediğiniz bölgeye en uygun olan arı cinsinin ne olduğunu öğrenebilir ve bu türden arı ile bu işi yapabilirsiniz.

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

Bu işe yeni başlayacak olanların bir takım malzemeleri de temin etmesi gerekmektedir. Bunların neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse; Arıcı kıyafeti, körük, eldiven, şerbetlik, kovan maşası, fırça, çıta gerdirme aparatı, bal süzme kazanı, bal dinlendirme kazanı, sır alma bıçağı. Bunların arasındaki bal süzme makinesi ve bal dinlendirme kazanı ilk senelerde başka arıcılır ile ortak kullanılabilir. Fakat diğer belirttiğimiz malzemelerin kesinlikle alınması gerekmektedir. Bunların dışında kovan, çıta ve ham petek ihtiyacınız olacaktır. Bu belirttiklerimiz bu işe başlamak için yeterli olacaktır.

Arıcılık Çok Kazandırır Mı?

Her işte olduğu gibi arıcılık işinde de en önemli konuların başında bu işin getirisini ne kadar olduğudur. Bir çok kişi bir kovandan kaç kilo bal çıkacağını ve bunun size ne kadar para kazandıracağını araştırmaktadır. Para kazanmak tabi ki önemli olsa da bu konuda dikkat edilmesi gereken asıl konu biraz daha farklıdır. Bir arıcının önceliği doğal yöntemler ile sağlıklı bir bal ve arı ürünü (polen, arı sütü, propolis) yetiştirmek olmalıdır. Kimyasal kalıntısı olmayan ve arının doğal olarak elde ettiği ürün sizin en büyük kazancınız olacaktır. Bunun ile birlikte bu işten muhakkak para kazanacaksınız. İlerleyen dönemlerde satış yapacak kadar bir hasat yaptığınızda öncelikli olarak balınızı analiz ettirmeniz tavsiye edilmektedir. Analiz sonucunuz sizin balınızın kalitesi ve değerini belirleyeceği için kazancınızı otomatik olarak etkilemektedir. Doğal ortamda bir arı yetiştiriciliği yapan bir arıcı ortalama olarak bir kovandan 10-20 kg bal almaktadır. 50 lira ile 150 lira arasında değişen bal fiyatı ile sattığınızda ne kadar kazanacağınız ortalama olarak belirleyebilirsiniz. Arıcılık Nasıl Yapılır diye araştıran ve doğal yöntemler ile arı ürünü alan tüm arıcılar bunun karşılığını muhakkak alırlar.

Arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlerin yapacakları işi kayıtlı ve belgeli olarak yapmaları yararlarına olacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı olarak bu işi yapanlara yılın belirli dönemlerinde arıcılık desteklemeleri yapılmaktadır. Kovan başı yapılan bu desteklerden faydanlanmanız için kayıtlı arı yetiştiricisi olmanız gerekmektedir. Bunun ile birlikte arıcılık yapmak isteyenlere belirli şartları taşımaları halinde Devlet Destekleri bulunmaktadır. 40 Kovan arı hibesi bunların başında gelmektedir. Sizde arıcılık için devlet desteğinin nasıl alabileceğiniz hakkında yayınladığımız Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.