KızlarBiliyor

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

Yumurta işi yapmak isteyenlerin En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Yumurta tavuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir. Yumurta tavuğu fiyatları nasıl belirlenir. En çok yumurta yapan tavuk türü hangisidir. Yumurta ve tavuk işi yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler. Yumurta borsası nedir? nerede bulunur? borsaya yumurta nasıl satılır? Yumurtacılık ile ilgili tüm merak ettiklerinizi En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yumurta Tavuğu Cinsleri

Tavuk yumurtası işi yapmak isteyenlerin öncelikli olarak hangi tavuk cinsi ile çalışması gerektiğini bilmesi gerekir. Bulunduğu bölgenin coğrafi yapısından iklim koşullarına göre farklılık gösterdiğinden farklı ırklarla çalışmanız gerekebilir. Bunun ile birlikte yumurta işi yapmak isteyenlerin en verimli tavuk cinslerini bilmesi gerekir. Yıllık yumurta ortalaması en yüksek ırkların belirlenmesi ve bulunduğunuz bölgeye olan uyumu da dikkate alınmalıdır. Bu neden ile yumurta işi yapmak isteyenlerin yapması gereken bir takım araştırmalar bulunmaktadır. Sizde aşağıda Dünya genelinde en çok yumurta veren tavuk türlerini incelemeden bu işe başlamayın.

Yumurta Tavuğu Cinsi yapılacak olan bu iş için hayati önem taşımaktadır. İşinizin geleceği seçeceğiniz tavukların cinsine bağlı olacaktır. Bu neden ile aşağıda belirtilen tavuk cinslerini ve yıllık yumurta ortalamaların incelemeden karar vermeyin.

En Çok Yumurtalayan Tavuk

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri hakkında araştırma yapmak bu işin olmazsa olmazıdır. Yapacağınız iş için en dayanıklı, az yem tüketen tavuk ırklarının önemli olmasının yanında yapacağı yumurta sayısı da oldukça önemlidir. En çok yumurtlayan tavuk nedir denildiği zaman bir tek tavuktan bahsetmemiz diğer tavuk cinslerine biraz saygısızlık olur. Bu neden ile yumurta işi yapanların en çok tercih ettiği tavuklardan ve bunların özelliklerinden biraz bahsetmek gerekir.

Tavuk yumurtası işi yapmak isteyenin belirlemesi gerekenlerin başında hangi tür yumurta işi yapmak istediği olabilir. Yani beyaz yumurta mı kahve rengi yumurta mı ? Bu yumurtalardan hangisinin üretimi ve ticaretini yapmak istiyorsanız ona göre tavuk ırkı belirlemeniz gerekecektir. Bu açıklamadan sonra Ülkemizde ve Dünyada yumurta tavukları arasında en çok tercih edilen tavuklar hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

Kahverengi Yumurta Tavuğu

Rhode ısland ve white rock ırlarının melezi olarak bilinen Lohman Brown tavuk cinsi bu alanda en çok tercih edilen tavuk ırkları arısındadır. Dayanıklı, az yem tüketimi ile dikkat çeken bu tavuk yıllık ortalama 320 ile 340 adet yumurta vermektedir. Bu rakam yumurta işinde neden tercih edildiğinin bir ispatıdır. İsteyenler bu tavuk cinsini salma tavukçuluk yapmak için de tercih edebilirler. Yumurtasının rengi organik yumurta olma özelliğini taşıdığından oldukça fazla tercih edilir.

En Çok Beyaz Yumurta Veren Tavuk Cinsi

Dünya genelinde yumurta yetiştiriciliğinde beyaz yumurta üretiminde bu tavuk cinsi tercih edilmektedir. Ligorin (Leghorn) cinsi olarak bilinen bu tavuk oldukça verimi yüksek bir cinstir. Yıllık ortalama 320 ile 340 arasında yumurta verimi ile en çok tercih edilen yumurta tavuğu olarak dikkat çeker. İster kapalı ister açık yani salma tavukçulukta kullanılabilir. Salma tavukçulukta doğal yaşam ortamında yıllık 280 ile 300 arasında yumurta verimi bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz tavuklar En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri olarak ilk sırayı alırlar. Yumurta tavukları 18 ile 20. haftadan sonra yumurtlamaya başlarlar. Bunun ile birlikte her iki cins de günlük ortalama 100 gr. yem yemektedir. Bu da ne kadar az yem yiyerek ne kadar çok yumurta veriminin olduğunu gösterir. Sizde yumurta işi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak bu iki ırktan birisini tercih etmelisiniz. Tabi ki bu ırkların dışında farklı yumurta tavukları da bulunmaktadır.

  • Ligorin
  • Ataks
  • Pleymut
  • Australorp
  • Sussex
  • Araucana
  • Ameraucana

Yukarıda belirttiğimiz tavuklar da Ligorin ve Lohman tavuklarının dışında tercih edilebilen yumurta tavuklarıdır. Sizde ister salma tavukçuluk isterseniz normal yumurta tavukçuluğu için bu ırklardan herhangi birisini kullanabilirsiniz.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.