KızlarBiliyor

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Bir çok girişimci Arıcılık Yaparak Para Kazanmak için araştırma yapmakya devam ediyor. Arıcılık veya arı yetiştiriciliği oldukça karlı işler arasında gösterilmektedir. Ülkemizin doğal yapısı nedeni ile her bölgemizde bu iş rahatlıkla yapılabilir. Birbirinden farklı arı cinslerinden kendi bölgenize uygun olanını belirleyerek bu işe başlanmalı ve bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır. Arıcılık Yaparak Para Kazanmak isteyenlerin belirli başlı konularda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu neden ile bu işe başlamadan önce arı yetiştiriciliği kursu almanın büyük yararı olacaktır. İmkanı olanların bu işi yapanların yanında eğitim alması ve tecrübe edinmesi büyük önem taşımaktadır.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Arı yetiştirmek diğer hayvan yetiştiriciliği gibi bilgi ve emek isteyen bir uğraştır. Getirisi yüksek olan bu işi yapan binlerce vatandaşımız hali hazırda güzel paralar kazanmaya devam etmektedir. Diğer hayvancılık türlerine göre daha düşük sermaye ile bu işe başlama imkanı olduğundan bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sizde bu işi yapmak istiyorsanız  2 ile 3 bin liralık bir sermaye ile bu işe başlayabilirsiniz. Küçük bir araziniz varsa veya küçük bir arazi kiralama imkanınız varsa bu işi rahatlıkla yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Arıcılık denildiği zaman herkesin aklına bal üretim gelse de balın yanı sıra farklı ürünleri de elde etmeniz mümkün. Polen, Arı sütü, Propolis ve arı zehri arıcılık yapanlar tarafından üretilmekte ve  iyi gelirler elde edilmektedir. Sizde Arıcılık Yaparak Para Kazanmak istiyorsanız balın yanında bu tür ürünleri de elde etmelisiniz.

Arıcılık Maliyeti Ne Kadardır?

Her yeni bir işe başlamayı düşünenlerde olduğu gibi bu işi ne kadar bir sermaye ile yapılacağı merak konusu olmuştur. Bulunduğunuz bölgeye uygun olan arı cinslerinden sermaye durumuna göre farklı sayılarda bu işe başlayabilirsiniz. Bu iş hakkında herhangi bir tecrübesi bulunmayanların ise 1 ile 3 kovan arı ile bu işe başlaması tavsiye edilmektedir. Sizde isterseniz bu sayılardaki arı ile bu işe başlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki çiçek veya ağaç türünün bol olduğu bölgelerde bu işe yapmanız iyi verim almanız adına büyük önem taşımaktadır. Bunun ile birlikte bu işe başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey ise arı sokmalarına karşı alerji testi yaptırmanız olacaktır. İnsan hayatı ve sağlığı her şeyin önün olduğu için bu işi yapacakların eğer arı sokmalarına karşı bir alerjisi varsa kesinlikle bu işi yapmamaları önerilmektedir. Sizde bu neden ile bu iş için para harcamadan bir sağlık birimine giderek bu testi yaptırmalısınız.

Arının cinsi ve çerçeve sayısına göre farklı fiyat aralığının olduğunu belirtmek gerekir. Bun bağlı olarak arı satışları çerçeve birim fiyatı belirlenerek yapılmaktadır. Bir arı kovanında kuluçkalık olarak belirtilen ilk katı genellikle 10 çerçeveden oluşmaktadır. Bu neden ile alınacak olan 10 çıtalı bir arının fiyatı ise 400 lira ile 800 lira arasında değişebilir. Tabi ki arıcılık yaparak para kazanmak isteyenlerin yapacakları tek masraf arı satın almak ile sınırlı değildir. Arının yanında kovan, koruyucu kıyafet ve diğer el aletleri içinde bir miktar para harcamanız gerekecektir.

Arıcılık İçin Gerekli olan Malzemeler

Her işte olduğu gibi arıcılık işinde de belirli malzemeler olmazsa olmazınız olacaktır. Kaç adet arı kovanı alırsanız alın bunların bakımı ve arıların ihtiyaçlarını karşılamak adına bir takım malzeme almanız da gerekecektir. Arıcılık Yaparak Para Kazanmak isteyenlerin bu işe başlarken tedarik etmesi gereken malzeme ve gereçler aşağıda belirtilmiştir;

  • Arıcı kıyafeti
  • Arıcı eldiveni
  • Körük
  • El maşası
  • Fırça
  • Şerbetlik
  • Petek çerçeve teli
  • Petek çerçeve tel germe aleti
  • Sır alma tarağı
  • Ham petek

Kimler Arıcılık Yapabilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işi daha önceden yapan veya aldığı kurslar ile bu konuda bilgi sahibi olan herkes bu işi yapabilir. Erkek veya bayanlar bu işi yapmak için kurs katılan belgesine sahip olmak kaydı ile uygun bölgelerde rahatlıkla yapabilir. Bilindiği üzere arıcılık yapmak isteyenlerin yerleşim yerleri dışında ve ilaçlı tarımın yapılmadığı yerlerde yapması gerekmektedir. Arıcılık Yaparak Para Kazanmak isteyenler bu kurallar sayesinde hem kaliteli arı ürünü elde etmiş olacak hem de herhangi bir kişiye zarar vermemiş olacaktır.

Arıcılık İçin Verilen Devlet Desteği

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi ülkemiz arıcılık yapmak için bütün imkanlara sahiptir. 7 bölgemizin her birinde birbirinden farklı ve güzel çiçek ve ağaç familyasına sahip olduğundan büyük avantaj sahibiyiz. Sizde hangi bölgemizde yaşasanız yaşayın bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. ayrıca bu işi yapmak isteyenler Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri imkanlarına başvuruda bulunabilirler. Ülkemizde daha fazla arıcılık yapılması adına verilen bu tür destekler sayesinde binlerce kişi bu işi yapmaya başladı. Sizde Genç Çiftçi Arıcılık Destekleri ile bu iş gerekli olan finansal desteği alabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler Arıcılık İçin Genç Çiftçi Hibesi başlıklı yazımızı okuyabilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Arıcılık Ne Kadar Para Kazandırır

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında bu işin ne kadar kazandırdığı olmaktadır. Yapılacak olan arıcılıkta arının cinsi, hangi tür bal almak istediğiniz (çiçek balı, salgı balı) ve mevsim durumlarına göre farklılık gösterebilir. Bunun yanında yukarıda da belirttiğimiz gibi balın yanında diğer arı ürünleri de kazancınızı değiştirecektir. Ülke genelinde bir kg bal fiyatı 40 lira ile 80 lira arasında değişmekte olup ortalama bur kovandan 30 ile 40 kg bal aldığını düşürsek bir kovan arı sahibine 1.000 lira ile 3.000 lira arasında bir gelir elde ettirebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.