KızlarBiliyor

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Ayak tabanında, ayak parmak aralarına ve ayak yan bölümünde oluşan ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak bölgesinde oluşan kızarıklar, kaşıntı ve döküntü bu rahatsızlığın belirtileridir. Bin çok kişide görünen bu rahatsızlığın oluşmasını etki eden en önemli olay ayak terlemesi ve hatalı ayakkabı kullanımı olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanında bulaşıcı özelliğinin olması da bu rahatsızlığa yakalanma riskini artırmaktadır. Bu rahatsızlığı olanlar Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler aramaktadır. Oldukça moral bozucu ve rahatsız edici olan ayak mantarına ne iyi gelir. Evde ayak mantarı için ne yapılabilir. Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdir. Ayak mantarı oluşumunu nasıl engelleyebiliriz. Bu ve buna benzer tüm sorularınızın cevabını Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ayak Mantarı Neden Oluşur

Ayakların mantar oluşumunu engellemek elimizde. Her ne kadar bu rahatsızlık bulaşıcı olsa da bunu engellemek veya buna önlem almak elimizde. Bulaşıcı bir hastalık olan mantardan korunmak için ortak kullanım alanlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ortak kullanım alanı olarak belirtilen spor salonları, yüzme havuzları, sauna ve hamam tarzı yerler mantar hastalığının bulaşma riski en yüksek olan alanlardır. Bu ve buna benzer alanlarda bulunanlar ayak ve ayakkabı temizliğine büyük önem vermek durumundadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu rahatsızlığın bulaşıcı olması hane halkına da kolaylıkla bulaştırılabilir olduğundan çok dikkat edilmelidir. Ayaklardaki kaşıntı ve döküntü yüzünden bir çok kişi bu rahatsızlığı büyük bir ızdırap olarak nitelendirmektedir. Ayaklarda mantar rahatsızlığı bunun dışında fiziki etkenlerden de oluşabilmektedir. Yanlış ayakkabı tercihi, uzun süreli aynı ayakkabıyı kullanmak, ıslak kalan ayakların kurulanmaması gibi bir çok etken bulunmaktadır. Bu neden ile bu rahatsızlığa iyi gelen bitkisel yöntemleri belirtmeden önce bu rahatsızlığa yakalanmamak için yapmanız gerekenlerden bahsetmek gerekir.

Ayak Mantarından Korunma Yolları

Ayak tabanı veya ayak yan bölgesi ile ayak parmak aralarında görünen mantar tedavi edilmezse tırnaklara kadar ilerleyebilir. Bu ilerleme tırnak bozukluğuna kadar gidebilmektedir. Bu neden ile kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olan ayak mantarı bir çok kişide görünmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak isteyenler aşağıda belirttiklerimize dikkat etmelidir. Ayakta mantar oluşumuna etki eden ve sizlerin bu rahatsızlığa engellemeniz için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu belirtmek gerekirse;

  • Hatalı ayakkabı tercihi (Sıkan ayakkabı kullanmak ayak mantarına davetiye çıkartmaktadır)
  • Uzun süreli aynı ayakkabıyı kullanmak
  • Ayağın çok terlemesi
  • Ortak alanları kullanmak
  • Pamuklu veya yün çorap dışında çorap kullanmak
  • Başkasının ayakkabı veya terliğini kullanmak

Yukarıda belirttiğimiz nedenler ayak mantarı oluşumunu etkileyen en önemli etkenlerdir. Ayak mantarına yakalanmak istemiyorsanız bu belirttiklerimize azami önem göstermeniz gerekmektedir.

Ayak Mantarı İçin Bitkisel İlaçlar

Ayağında mantar rahatsızlığı oluşanlar öncelikli olarak bir uzman doktora giderek hastalığını teyit ettirmelidir. Buna bağlı olarak verilen ilaçları kullanmak öncelikli olarak yapmanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanında Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler hakkında araştırma yapanlar aşağıda belirttiğimiz yöntemleri kullanabilirler.

Mantar İçin Sirke Kullanımı

Ayağında bulunan mantarların tedavi etmek amacı ile evde kullanılan bitkisel çözümler arasında ilk sırayı sirke almaktadır. Özellikle elma sirkesi bu konuda en çok kullanılan ve tercih edilendir. Uygulaması kolay olduğundan bir çok kişi bu yöntemi sıklıkla kullanmaktadır. Ayaklarınızın girebileceği bir kaba 2 litre bu ve bir fincan elma sirkesi döküp 10 ile 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. 1 saat bekledikten sonra ayaklarınızı yıkayıp kurulamayı unutmayınız.

Ayak Mantarı İçin Karbonat Kullanımı

Ayak derisini besleyen ve yumuşatan karbonat bu tedavide sıklıkla kullanılmaktadır. Ayakta bulunan mantarlı bölgeye direkt uygulanan karbonatı bir fincan suya 2 tatlı kaşığı dökmeniz yeterli olacaktır. Bu karışımı karıştırdıktan sonra ayakta bulunan mantarlı bölgeye pamuk yardımı ile uygulanır. 10 ile 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla ayak yıkanır ve kurutulur. Bu işlem bir hafta ile 10 gün arasında tekrarlanır.

Kekik ve Zeytinyağı

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler arasında kullanılan bir diğer yöntem ise kekik  ve zeytinyağı karışımıdır. Birkaç damla kekik yağı ile zeytin yağını karıştırarak mantarlı bölgeye sürülür. Bu işlem bir kez gün boyunca devam edilir. Karışım sürüldükten on dakika sonra ılık su ile temizlenir ve kurulanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.