KızlarBiliyor

Çocukların Zekasını Geliştirmeye Yardımcı Besinler

Çocukların Zekasını Geliştirmeye Yardımcı Besinler

Zekanın gelişmesine yardımcı olan besinleri doğru zaman ve doğru miktarda kullanmak önemli etkiler yaratır. özellikle beyin ve zeka gelişimin büyük bir kısmının oluştuğu ilk 5 yıl bu konuda çok önemlidir. Her anne baba çocuğunun üstün veya iyi bir zekaya sahip olmasını ister. Her ne kadar bu genetik yapı ile alakalı olsa da belirli takviyeler ile buna yardımcı olunabilir. İlk doğan bebeğin sağlıklı bir zeka ve sağlıklı bir vücuda sahip olması için en önemlisi ilk 6 ay sadece anne sütü almasıdır. Bunun dışında verilecek olan diğer takviyeler ile zekanın gelişmesinde yardımcı olabilirsiniz. Çocukların Zekasını Geliştirmeye Yardımcı Besinler hangileri diye merak edenler isin birbirinden değerli besinleri belirtmek istiyorum.

Zeka Gelişimi İçin Omega 3 Desteği

Beyin gelişimi, sağlıklı büyüme ile birlikte bağışıklık sistemine en yararlı besinler omega 3 içerenler olarak belirtilmektedir. Gelişim çağındaki çocukların bu besinden muhakkak yararlanması gerekmektedir. En büyük nedeni ise insan beyninin % 60’ı yağdan oluşmakta ve bu yağın 3 te 1 inin Omega yağından oluşmasıdır. İşin garip olan kısmı ise insan vücudunun bu yağı üretememesidir. Bu neden  ile doymamış yağ olarak bilenen bu besinin vücudumuza katkısı çok büyük olacaktır. Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi özellikle gelişim çağındaki çocukların Omega 3 besinlerinden istifade etmesi sağlanmalıdır. Bu konuda en büyük avantajımız ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olması ve Omega 3 oranı yüksek olan balıkları barındırmasıdır. Haftada aşağıda belirtilen omega 3 oranı yüksek olan balık çeşitlerinin gelişim çağındaki çocuklarımıza haftada en az 2 kez yedirmemiz gerekmektedir. Bu balıkların hangileri olduğunu hatırlatmak gerekirse;

  • Uskumru
  • Sardalya
  • Hamsi
  • Alabalık
  • Soman
  • Konserve Ton Balığı

Gelişim İçin Olmazsa Olmaz Yumurta

İnsan hafızasının olmazsa olmaz B, B12, A ve D vitaminleri bakımından en zengin besin maddelerinin başında yumurta gelmektedir. Beynin iletişim ve zekası için gerekli sinyal alışverişini sağlayan Tirozin yumurtada oldukça fazla bulunmaktadır. Bu neden ile hem sağlıklı bir vücut için hem de daha yüksek bir zeka için çocuklara yumurta yedirmeliyiz. Bu neden ile hem sağlıklı bir vücut için hem de daha yüksek bir zeka için çocuklara yumurta yedirmeliyiz. Yumurtayı sadece zeka gelişimi için değil vücudun dinç ve uyanık kalması içinde tüketmeliyiz.

Zeka Gelişimi İçin Demir Takviyesi

Vücudun enerjisi ve zihinsel fonksiyonları için demir takviyesi büyük önem taşımaktadır. Düzenli ve kararında alınacak bu besin zinciri sayesinde çocukların zeka gelişiminde yardımcı olabilirsiniz. Bunun için öncelikli akla gelen et ve et ürünleri olmaktadır. Kırmızı veya beyiz et ürünleri bu konuda ihtiyacınızı karşılayacaktır. Çocukların zeka gelişime yardımcı olmak isteyenler hafta en az bir kere kırmızı et, bir kere beyaz et yedirmelidir. Bu tabiki zeka gelişimi kadar vücut sağlığı ve fiziksel gelişimlerine de katkıda bulunacaktır. Bunun ile birlikte sebze takviyesi de sağlık ve zeka gelişi bakımından oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı bitkiler; Ispanak. Marul, Maydanoz, Tere, Roka gibi ürünlerin oldukça sık tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Meyve Tüketin

Vitamin ve Mineral içeriği yüksek olan meyve veya meyve kurularının tüketimi zeka gelişiminde oldukça etkilidir. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin her gün muhakkak mevsim meyvelerinden tüketmesi gerekmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu meyvelerin kurutulmuş hali ile de tüketilmesinde bir sıkıntı bulunmamaktadır. Özellikle üzüm kuruları zeka gelişimi ve vücudun demir ihtiyacının % 75 ini tek başına karşılayan muazzam bir besindir.

Ceviz İle Zekanızı Geliştirin

Vitamin, Mineral, Protein ve Yağ açısından oldukça zengin olan ceviz zeka gelişiminde olmazsa olmaz besinler listesinin başını çekmektedir. İnsan vücudundaki gümüşü kullanan tek organ olan beyin ile ceviz ayrı bir bağlantıdadır. Şekli ile birbirine benzemelerinin yanında gümüş içeriği ile de bağdaşmaktadır. Beynin sağ ve sol kısmı arasındaki bilgi alışverişini sağlayan gümüşü temin etmek için çocuklara günde bir iki tane ceviz yedirmeniz yeterli olacaktır. Bunun ile birlikte yüksek kaloriye sahip olan bu besin sayesinde enerjik bir yapıya sahip olacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.