KızlarBiliyor

Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı

Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı

Gözaltı morluğu olarak tabir edilen gözün alt kısmındaki mor renkli görüntü oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Kadın, erkek veya çocuklarda görünebilen bu durum oldukça moral bozucu bir durumdur. Bir çok kişi bu durum karşısında ne yapacağını araştırmakta ve kötü bir durum olup olmadığını sormaktadır. Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı, Gözaltı morlukları hangi hastalığın belirtisi ve Gözaltı morluklarının nedeni nedir gibi soruların cevapları araştırılır. Bu durumda olanların aşağıda belirttiğimiz durulara dikkat etmesi ile bu sorundan kurtulabilir.

Gözaltı Morlukları Neden Oluşur

Gözün alt kısmında koyu renkli hakların oluşmasına neden olan gözaltı morluklarının birden fazla nedeni olabilmektedir. İnsanların kendini olduğundan daha yaşlı göstermesine neden olan bu durumdan kurtulmak için öncelikle buna neden olan olayları bilmeniz gerekmektedir. Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı sorusundan önce bunun nedenini bilmeniz gerekmektedir. Bu neden ile bu görüntünün ortaya çıkmasına neden olan etkileri sıralamak gerekirse;

Uykusuzluk nedeni ile gözaltı morluğu; Genel olarak bu sorun ile yapılan şikayetler incelendiğinde ilk sırayı düzensiz uyku veya uykusuzluk almaktadır. Vücudun dinlenmesi için gerekli olan uykuyu yeterince almadığımız zamanlarda bu olay ortaya çıkabilir. Uykusuzluk sadece göz altlarının morarmasına etki etmez bunun ile birlikte solgun bir cilt yapısının oluşmasına da etki etmektedir. Bu sorun ile başı dertte olanların öncelikle bu olaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Düzenli uyku ile oluşan bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Göz yorgunluğu nedeni ile gözaltı morluğu; Özellikle son dönemde bir çok kişide gözaltı morluğunun oluşmasında etki eden bir olayda göz yorgunluğu olarak bilinir. Saatlerce bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi elektronik ürünler ile zaman geçirmek bu soruna davetiye çıkartmaktadır. Uzun süre bu tür ürünlere maruz kalan göz çevresi gerilmekte ve göz etrafında morluklar oluşmasına neden olmaktadır.

Güneş Işınları nedeni ile gözaltı morluğu oluşumu; Gözaltı Morluklarının oluşmasında güneş ışınlarının etkisi oldukça fazladır. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalanlar gerekli koruyucu tedbirlerini almazlarsa bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu neden ile güneşli günlerde göz hassasiyeti olanlar muhakkak güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Alerji nedeni ile gözaltı morluğu; Göz çevresinde oluşan morlukların nedenlerinden bir diğeri de alerjik olarak değerlendirilmektedir. Özellikle alerji nedeni ile meydana gelen kaşıntılar sonucunda gözaltı morlukları oluşabilir.

Yaş itibari ile gözaltı morlukları; Ciltteki yağ dokusunun azalması ve cilt esnekliğinin kaybolması nedeni ile gözaltında morluk oluşabilir. Bu gayet doğal bir olay olarak değerlendirilir.

Genetik nedenlerden dolayı gözaltı morluğu; Aile bireyleri arasında gözlenen gözaltı morlukları genetik olabilir. Kalıtsal bir özellikle olarak değerlendirilen bu olay karşısında yapılacak pek fazla bir şey yoktur.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

Gözaltı morluklarından kurtulmak için yukarıda belirttiğimiz nedenleri önleyici bir uygulamalar bulunmaktadır, Özellikle uyku düzenine dikkat etmek en önemli olaydır. Alerji kaynaklı göz altı morlukları için tedavi almanız gerekmektedir. Gün içerisinde bol sıvı tüketmek, güneş ışınlarından korunmak başta olmak üzere aşağıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Gözaltı morluklarına iyi gelen ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir takım uygulamaların neler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

Soğuk kompleks uygulamak; Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı denildiği zaman ilk akla gelen uygulamadır. Göz çevresindeki şişkinliğin ve morlukların giderilmesi adına soğuk kompleks uygulamasını rahatlıkla yapabilirsiniz. Soğuk su ile ıslatılmış bir bez veya bir kaç adet buzu bir torbaya koyarak bir kaç dakika göz altı çevrenize uygulayabilirsiniz.

Gözaltı morlukları için salatalık kullanımı; Oluşan morlukların giderilmesi adına salatalık sıklıkla kullanılmaktadır. İsteyenler doğranılan salatalıkları direkt olarak isteyenlerde bu salatalıkları limonlu su içerisinde 5 dakika beklettikten sonra göz çevresine koyabilirler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken limon suyunun göze temasını engellemek olacaktır.

Gözaltı morlukları için çay pansumanı; Poşet çayı ile yapılacak olan göz çevresi pansumanları oluşan morlukların giderilmesinde oldukça etkilidir. Soğuk kullanılmış poşet çayı elinizle sıktıktan sonra göz çevresinde 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Çayın içerisinde bulunan kafein ve antioksidanlar bu çevredeki kan akışını uyarmaktadır. Bu işlemi isteyenler  siyah çay isterlerse de yeşil çay ile yapabilirler.

Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapılmalı sorusu için en sık kullanılan ve en çok etki gösteren uygulamalar yukarıda belirtilmiştir. Sizde bunları evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.