KızlarBiliyor

Gözde Çıkan Arpacık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Gözde Çıkan Arpacık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Göz sivilcesi olarak da bilinen arpacık neden çıkar, arpacık tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir. İlaç kullanmadan arpacık tedavisi nasıl yapılmalıdır. arpacık için hangi ilaçlar kullanılır. Göz çevresinde çıkan sivilcemsi yapısı ile insanları rahatsız eden arpacık veya halk dilinde it dirseği neden çıkar. Gözde Çıkan Arpacık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir gibi sorularınıza cevap vermek istiyoruz.

Arpacık Neden Çıkar

Günlük hayatta genellikle sabahları uyandığımızda karşımıza çıkan bu olay bakteriyel bir rahatsızlık nedenidir. Kirpik diplerinde kızarık sivilceye benzeyen bu rahatsızlık kısa süreli bir tedavi ile rahatlıkla atlatılabilir. Stafilokok ismi verilen bir bakteriden kaynaklandığı belirtilen bu rahatsızlık her yaş grubundaki insanda gözükmektedir. Tabi ki bunun sadece bir nedeni bulunmamaktadır. Birbirinden farklı nedenlerden dolayı arpacık çıkabilmektedir. Gözün enfeksiyon kapması sonucunda, dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, psikolojik sıkıntı, uykusuz kalmak ve vücut direncinin düşük olduğu dönemlerde bu rahatsızlık nüksedebilir. Bu gibi durumlarda bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalanların öncelikli olarak  yapması gereken bir göz doktoruna muayene olmalarıdır.

Arpacık Tedavisi Nedir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kirpik bölgesinde çıkan kızarlık ile meydana elen göz enfeksiyonu rahatsızlığı oldukça sıkıntı veren bir rahatsızlıktır. Kaşıntı, yanma ve ağrı şeklinde rahatsızlık vermek ile birlikte tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde tekrar çıkma ihtimali yüksektir. Bu neden ile göz çevrenizde oluşan rahatsızlığın arpacık (it dirseği) olup olmadığını belirlemek için öncelikle uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Yapılacak muayene sonucunda bu rahatsızlığa iyi gelecek ilaçları kullanmanız karşılığında kısa sürede tedaviyi neticelendirebilirsiniz. Halk dilinde koca karı ilacı diye bilinen bitkisel veya geleneksel metodları kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Göz oldukça hassas bir organ olduğundan herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamanız adına muhakkak doktora başvurunun. Doktor tarafından verilecek olan antibiyotik damla ve göz kremi sayesinde kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

İt Dirseğine Ne İyi Gelir

Halk dilinde it dirseği diye tanımlanan göz arpacığı kirpik diplerinde çıkan kızarıklık olarak bilinmektedir. Gözde Çıkan Arpacık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir sorusu bununla bağlantılıdır. Bizler her ne kadar doktor dışında yapılan tedavileri tasvip etmesek de bu rahatsızlık için uygulanan ve bilinen diğer tedavi yöntemlerinin neler olduğunu kısaca hatırlatmak istiyorum.

  • Sadece arpacık için değil göz ve göz çevresinde çıkar bu tür enfeksiyon rahatsızlıklarında en çok kullanılan alternatif tedavi yöntemi patates uygulamasıdır. Kabuğu soyulmuş çiğ patatesi rendeleyerek bu bölgeyi kapatarak tedavi uygulanmaktadır.
  • Bu tür rahatsızlıklarda çay pansumanı da oldukça sık tercih edilen yöntemlerdendir.
  • Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak uygulamasının arpacık tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Arpacık tedavisi sırasında hijyene oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu bölgeyi sık sık ılık su ile temizlemeniz ayrıca göze temas etmekten sakınmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.